Yeni Başlayanlar için Dizi Önerileri

Kore dünyasına yeni adım atanlar için dramalar derya deniz bir hal alır. Bu paralel evrende hayatta kalmak ve kendi zevkini bulmak amacıyla her yeni başlayan bir öneri arama işine girişir. Sizler için bu süreci kolaylaştırmak adına listeler yapma kararını da bu nedenle aldık.

Kore dalgası kabaca 2005 gibi başlayan bir süreç, bu zaman diliminde klasik diyebileceğimiz ve her sevenin izlemesi gereken birçok yapım mevcut. Ancak benim defterimde özellikle 2013-14 gibi başlayan ikinci bir dalga var ki bu dalga Kore dramalarını çok farklı bir statüye taşıdı. Evrensel platformda birçok fan edinmesine yardımcı oldu. Korkmadan yeni temaların denendiği, özgün senaryoların ortaya konduğu ve bu nedenle de mıknatıs misali farklı kitleleri kendine çektiği bir dönem… İşte aşağıda gördüğünüz dizilerin ortak noktası da bu ikinci dalgada yayınlanan ve insanları deli eden romantik komediler olması. Sizlere yeni dönemde yayınlanmış, fantastik ögeler içermeyen, önerdiği dünya ile bambaşka bir deneyim yaşatan romantik komedi dizileri listeledik. Listemize bakalım mı?

1.Fight For My Way

 • Bölüm Sayısı: 16
 • Tür: Romantik, Komedi, Arkadaşlık
 • Kanal: KBS
 • Yıl: 2017

Başrollerini Park Seo Joon, Kim Ji Won, Song Ha Yoon ve Ahn Jae Hong‘un paylaştığı Fight For My Way, dört arkadaşın aşk ve iş ilişkileri ile hayata bağlanmaları ve bu dünyada ayakta kalmaya çalışmalarını konu ediniyor. Bu dörtlü çocukluklarından beri arkadaş ve birbirlerini neredeyse ailelerinden bile iyi tanıyorlar. Hayattaki hayallerini, aşklarını paylaşıyorlar. Dizi bize sevimli oyunculuklar, tatlı bir aşk hikayesi ile harika bir kimya sunuyor. Ana temasını ise hayalinden vazgeçme, bir kere dünyaya geliyoruz, sorun çıkarsak da önemli değil… vurgusu üzerinden kuruyor.

2.Cheese in the Trap

 • Bölüm Sayısı: 16
 • Tür: Romantik, Komedi, Üniversite Hayatı, Arkadaşlık
 • Kanal: tvN
 • Yıl: 2016 (2017 başı)

Park Hae Jin ve Kim Go Eun ‘u yakın takibe almamı sağlayan, Seo Kang Joon, Lee Sung Kyung ve Nam Joo Hyuk ‘un çıkışlarına yardımcı olan farklı bir dizi. Kim Go Eun’un Goblin‘den önce yer aldığı ve başarısını kanıtladığı projesi. Webtoon uyarlamalarının başladığı dönemde karşılaştığımız ilk başarılı yapım olabilir. Bu dizi benim final dönemimin bittiği hafta başlamıştı, tvN ‘in pazartesi-salı grubunda dizi yayınlamaya başladığı ilk dönemlerde yayına girmişti. Muhteşem bir yarı-yıl tatilini özdeşleştirdiğim dramadır kendisi… Evet konusuna gelirsek 🙂

Üniversitede karşılaşan bu gençlerin derslerini, hayatlarını, aşklarını konu alan bir dizi. Kim Go Eun’un karakteri fakir bir aileden gelen bu nedenle üniversite harcını ödemek için bulduğu her işte çalışan, burs almak için ölene kadar ders çalışan bir kız. Park Hae Jin ise gizemli, kimseye çaktırmasa da (çaktırmamaya özellikle dikkat ediyor…) sosyalleşmede sorun yaşayan, başarılı bir erkek öğrencidir. İşte dizimiz Kim Go Eun’un Hae Jin’in bu durumunu fark etmesiyle birlikte radarına girmesini konu almaktadır. Başlarda ciddi anlamda sataşmayla başlayan ‘radarına girme durumu’ flörtleşmeye evrilmekte; sonlara doğru ise romantik-komedi tadından drama hafif kayma yaşamaktadır. Ancak farklı karakterler görmek adına çok güzel bir diziydi. Finalde bana yaşattığı hayal kırıklığı ise diziyi ara ara yeniden izlememi engelleyemedi. O kadar ki bende yeri farklıdır. Bu nedenle listede olmasını istediğim bir yapımdı. Oyunculuklar ise şahanedir… demeden geçmeyeyim.

3.Because This Is My First Life

 • Bölüm Sayısı: 16
 • Tür: Romantik, Komedi, Evlilik, Arkadaşlık
 • Kanal: tvN
 • Yıl: 2017

Lee Min Ki‘nin uzun zaman sonra dönüş yaptığı drama. Dönüş ama ne dönüş, daha ilk bölümünden beni etkileyen ve listemde yerini alan harika bir dizi. Jun So Min ile uyumları ise çok iyiydi, bu nedenle izlemesi ayrı bir keyif verdi. Aslında düşününce bu listedeki bütün diziler için aynısını söyleyebilirim. Çünkü iyi bir kimya başarılı bir romantik komedinin anahtarı. Dizi bize üç çift vererek, sevgili-evlilik durumuna üç farklı bakış açısı sunuyor. Ana hikayemiz ise Min Ki ve So Min’in günümüz toplumunda hayatta kalmak adına – gerek aile baskısından kaçmak gerek maddi durumlar olsun – kağıt üstünde anlaşmalı evlilik yapmasıyla başlıyor. Tabi ki gerisini tahmin edersiniz… Anlaşmalı evlilik aşkı da beraberinde getiriyor. Dizi sonuna kadar harika gitti son hafta bize bir vurgun yapsa da tatmin edici şekilde bitti, müzikleri olsun senaryosu olsun vaktinize değen bir yapım 🙂

4.Weightlifting Fairy Kim Bok Joo

 • Bölüm Sayısı: 16
 • Tür: Romantik, Komedi, Arkadaşlık, Spor
 • Kanal: MBC
 • Yıl: 2016

Dizi, Kim Bok Joo adlı halter yapan genç bir sporcunun üniversite hayatına odaklanmakta. Bok Joo karakterini canlandıran Lee Sung Kyung ve onun üniversitede tekrar karşılaştığı çocukluk arkadaşını canlandıran Nam Joo Hyuk, listede yer alan Cheese in the Trap dizisinde çıkışlarını yapan oyuncular. Dizideki uyumları harika olan bu iki oyuncu, WFKBJ bittikten sonra da birlikte olduklarını açıklamışlardı (Bir süre sonra ayrıldılar ama çok yakışıyorlardı…). Kim Bok Joo’nun halter yaparken karşılaştığı zorluklar, aşk hayatı, arkadaşları etrafında şekillenen çok tatlı bir dizi. Kesinlikle listemde yer alıyor.

5.Suspicious Partner

 • Bölüm Sayısı: 20 (30 dk’lık 40 bölüm)
 • Tür: Romantik, Komedi, Hukuk
 • Kanal: SBS
 • Yıl: 2017

Suspicious Partner, Ji Chang Wook‘un askere gitmeden önce çektiği diziydi. Başrollerini Nam Ji Hyun, Choi Tae Joon ve Nara ile paylaştığı dizinin, savcılık ve avukatlık bürolarında dönen bir konusu var. Nam Ji Hyun çok çalışıp hukuk okumaya hak kazanmıştır. Savcılıkta staj yaparken üstüne kalan bir cinayet yüzünden hapse girecekken, üstü olan savcımız (Ji Chang Wook) tarafından kurtarılır. Tabi artık savcılıkta bir geleceği kalmamıştır, avukatlık yapmaya başlar. Kendisini kurtardığı için savcılıktan dışlanan Ji Chang Wook da mesleğini çok sevmesine rağmen bırakmak durumunda kalır ve avukatlık yapmaya başlar. Aradan geçen zamana rağmen bu ikiliyi bir araya getiren olay ise gerçek suçlunun ortaya çıkmasıdır. Bu dizi listedeki diğer dramamız olan Fight For My Way ile aynı zaman diliminde, aynı gün ve saatte farklı kanallarda yayınlanmıştı. Reytinglerde iki yapımın da eşit derecede ilgi gördüğü belli oluyordu. Suspicious Partner ile ilgili söyleyebileceğim tek eleştiri 20 bölüm olması olabilir. 16 bölümde daha derli toplu bir dizi çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum. Ancak vaktinize değecek gerçekten güzel bir dizi olduğu için listeye ekledim.

Yayınladığımız ilk liste romantik komediler üzerinde yoğunlaşsın istediğimiz için herkesin kolaylıkla ulaşabileceği popüler ama iyi işlenen dramalardan seçmeye özen gösterdik. Bundan sonra yayınlayacağımız listede fantastik unsurları da içeren romantik komediler olacak. İstediğiniz özel bir tür ya da konuda derleme isterseniz yazmaktan çekinmeyin 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön