BTS, Kanıt’ını sunmaya hazırlanıyor. Peki siz hazır mısınız?

Pandemi dönemi, bir çok sanatçı ve sanat alanları için hepimize zor zamanlar yaşattı. Ama bu dönemi elinden geldiğince en iyi şekilde değerlendiren şüphesiz ki BTS.

Bunun sebebine bakacak olursak, oldukça mantıklı nedenleri var. Öncelikle, çıkış yaptıkları 2013 senesinden beri sosyal medya ile iç içe olan, ve neredeyse her anlarını hayranları ile paylaşan BTS, sevenleri ile olan bağını bu süreçte asla ihmal etmedi ve daha da güçlendirdiler. Bu da müzik grubunun hayranları ile olan hali hazırdaki güçlü iletişimini ve bağını daha da güçlendirdiler. Sadece başarılarını ve mutlu anlarını değil, içerisinde oldukları zorlukları da yüreklilikle hayranları ile paylaşan üyeler, sürecin ne kadar umutsuz göründüğünü göz ardı ederek pozitif kalmaya ve sanatlarını icra etmeye devam ettiler. Bu konuda Güney Kore’nin teknoloji açısından oldukça ileri seviyede bir ülke olmasının da verdiği destek ile, uluslararası konserler düzenleyemeyen BTS, online konserler gerçekleştirdi ve enerjilerini, sanatlarını ve sunduğu birliktelik duygularını hayranları ile sürdürmeye devam ettiler.

Pandemi sürecinde rekorlar kıran Dynamite, bu süreç içerisindeki duygularını şeffaflıkla yansıttıkları “BE” albümü, ardından Billboard kralı Butter ve Permison To Dance şarkılarını çıkardılar. Pandeminin evrensel bir sorun olması ile, paylaşılan ortak duyguları avantaj olarak değerlendiren BTS, bu sayede sanatlarının ulaştığı mesafeleri daha da genişleterek dünya çapında bir akım oluşturdu ve bu süreç içerisinde ilk seyircili konserlerini Aralık ayında, Los Angeles’te gerçekleştirdi. Ardından Koreli Army’ler ile gerçekleştirdikleri Seoul, Permision To Dance konserinden sonra hem Grammy, hem de Las Vegas konserleri için Amerika’ya tekrar gittiler ve kısa sürede tükenen biletleri ile müzik endüstrisinde rekor kırdılar. Ama BTS’in sürprizleri burada bitmedi.

Las Vegas’ta gerçekleşen konser serisinin son günü, üyeler sahneden ayrıldıktan sonra 9. senelerini kutlayacakları Haziran ayında “Proof” albümünü çıkaracaklarını duyurdular. BTS’in 9 senelik geçmişinde bu albümün neleri kapsayacağı büyük merak uyandırıyordu. Neyse ki hayranlarını biraz meraklandırarak ama yine en harika şekilde bu albüm hakkında sevenlerini bilgilendirdiler.

Proof, BTS’in 9 senelik sanat hayatlarındaki discographyleri olacaktı. Her seveni hak verir ki, BTS’in favori şarkılarını seçmek oldukça zor. Çünkü her şarkının ayrı bir tınısı ve özelliği var. Buna rağmen üç CD’den oluşan albümün birinci CD’de, BTS’in kariyerine damga vurmuş şarkılar olacağı açıklandı. ikinci CD’de, sevenlere sunulan şarkıların daha önce yayınlanmamış versiyonlarının olacağı belirtildi. Ve son CD’de ise, üyelerin kendi seçmiş oldukları ve kendileri için ne ifade ettiklerini açıkladıkları şarkıların olduğu bir liste sunuldu.

Aslında bu üç CD’nin içeriği bile BTS’in kanıt olarak ne sunmak istediğinin basit bir açıklaması. Bu zamana kadar titizlikle yapmış oldukları sanatları, üretmiş oldukları şarkılardaki çeşitliliği ve aynı zamanda sundukları sanatta kendi kişiliklerinden kattıkları samimi bakış açıları. Bir müzik grubu sundukları güzel eserlerle başarılı olup, hedef kitlelerini genişletebilirler. Ama bunun yanı sıra, sundukları bakış açıları, samimiyetleri ve hatta güçlerini kullandıkları seçimler bile onların birer sanatçı olarak bulundukları konumu oldukça etkileyen kritik pozisyonlardır.

Ve, güç kullanmak derken. Çok değil, bundan yaklaşık bir hafta önce, Amerika Başkanı Biden, BTS‘i Beyaz Saray‘a davet etti ve Asya Irkçılığı’na karşı kendileri ile görüşmek istediklerini söyledi. BTS, gücünü farkında olan sanatçılardan meydana gelen bir müzik grubu. Ama bunu sadece müzik üreterek değil, sahip oldukları güçleri ve insanları olumlu açıdan etkilemek konusundaki başarılarının bilincinde olan insanlardan oluşan bir müzik grubu. Bakış açılarının ve savundukları düşüncelerin oluşturacağı yankıları farkında olan, bilinçli sanatçılardan meydana gelen Güney Koreli müzik grubu.

İçerisinde bulunduğumuz iki sene bile, BTS’in nasıl bir müzik grubu olduğunu özetleyebiliyor. Ama BTS, bunun yanında kendisini sevenler ve dinleyenler için hatta kendisini henüz tanımayanlar için bile (Eğer varsa) kendilerini “Proof” ile ifade etme kararı aldı.

Ve her seferinde sanatın sadece melodilerden ve sözlerden ibaret olmadığını, vizyon ve misyon içerdiğini, bununla sadece sanatın değil, dünya bakış açısının da kurtarılabileceğini bizlere hatırlattı.

Proof albümüne baktığınız zaman sadece müzikleri, anlamlı şarkıları ya da şarkı sözlerini görmüyorsunuz. Proof albümüne baktığınız zaman, baş koydukları yola sunmak istedikleri şeylere inançları ile adım atan, üstesinden geldikleri zorlukları kalkan yapan ve çok daha güçlü olan 7 kişinin bizlere anlatmak istedikleri ve tanıtmak istedikleri yönlerinin kanıtını görüyorsunuz.

Bu zamana kadar bir çok global müzik grubu evrensel başarılara imza attı ve dünyaya harika felsefeler getirdi. Hepsi, başlattıkları akımın öncüsü oldu. BTS ise, hepimizi aynı duygularda buluşturan müzikleri ile ve sundukları bakış açıları ile dünyayı daha eşit, daha yaşanabilir ve daha adil olmaya çağıran bir müzik grubu olarak dünya gündemindeki saygınlığını koruyor.

Proof albümünün ilk müzik videosunun tanıtımı ise bugün saatler önce yayınlandı.

Albümün çıkış tarihi 10 Haziran Cuma günü 07:00 TSİ’de gerçekleşecek.

Ayrıca BTS, sevenleri için 13 Haziran 15:00 TSİ’de , Youtube kanalı olan BangtanTV‘de canlı yayın gerçekleştirecek. Bu canlı yayında yeni albümlerini tanıtıp aynı zamanda dünyanın bir çok yerinden Army’lerle çıkış tarihleri olan 13 Haziran’ı kutlayacaklar. Bunun yanı sıra, etkinliğe katılacak olan uzun süredir özlemini duyguları Güney Koreli Army‘ler ile özgür bir şekilde zaman geçirip, özlem giderecekler.

Eğer hala BTS‘i dinlemediyseniz, hayatınızı güzelleştirmek ve kendinizi mutlu etmek adına, kendinize bir güzellik yapıp bu grubu tanımanızı tavsiye ederim.

Army’ler arasında sık sık söylenen ve doğru olan bir kehanet vardır.

BTS, sizi ihtiyacınız olduğu zamanda bulur.

Belki o zaman gelmiştir?

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön