Devil Judge [İlk İzlenim]

devil-judge-dramako4
  • Bölüm sayısı: 16
  • Tür: Hukuk, Gizem, Suç
  • Kanal: tvN
  • Yıl: 2021

Uzun zamandır merakla beklenen, güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Devil Judge ilk hafta bölümleri ile yayına başladı. tvN‘in cumartesi-pazar akışında 16 bölüm olarak yayınlanacak dizinin senaristliğini Moon Yoo Seok üstleniyor. Romandan dramaya uyarlanan Miss Hammurabi gibi yapımlarda imzası olan Moon Yoo Seok, yazar, senarist ve bir yargıç. Bu durum hukuk alanında geçen hikayenin alt yapısına olan güveni de arttırıyor. Dizinin yönetmenliğini ise Two Weeks, Children of Nobody gibi aksiyon gizem dramalarında adı geçen Choi Jung Kyu üstleniyor.

Konusuna gelirsek…

Drama dünya genelinde ekonomik sıkıntılar oluşturan bir salgın hastalık sonrasında, toplumsal düzeni bozulan bir Güney Kore’de geçiyor. Kaosun hakim olduğu G.Kore’de, suç oranlarının arttığı, insanların aç ve evsiz kaldığı distopik bir günümüz dünyası sunuyor. Gotham şehrini anımsatan Seul’de topluma zarar veren suçluların halk oylaması ile yargılandığı, canlı yayın ile yayınlanan mahkemeler yapılmaktadır. Bu mahkemenin baş yargıcı ise Kang Yo Han (Ji Sung) adında hırslı ve gizemli bir adamdır. Topluma kazandırılan bu yeni sistem ile halkın güvenini kazanmayı amaçlayan politikacılar ve her zaman olduğu gibi arka planda lobiciler bulunmaktadır. Ancak asıl konu Kang Yo Han‘ın amacıdır. Acaba politikaya mı hizmet etmektedir? Halka yardımcı mı olmak istemektedir? Yoksa kendine göre planları mı vardır?

Terazinin karşı tarafında hırslı ve gizemli vakıf müdürü Jung Sung Ah (Kim Min Jung) yer almaktadır. Jung Sung Ah çeşitli politikacılar ve lobicilerle iletişim içinde olan genç bir kadın olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukluk arkadaşı olan yargıç Kim Ga On (Park Jin Young) ve dedektif Yoon Soo Hyun (Park Gyu Young) da olayların içerisinde kendilerini buluverirler. Amaçları net olmayan iki taraf içerisinde kime güvenip kime yardım etmeleri gerektiğini seçmeleri gerekecektir.

devil-judge-dramako2

Oyunculuklar ve karakterler

  • Kang Yo Han: Ji Sung‘un hayat verdiği karakter oldukça iddialı, gizemli ve amacına ulaşmak için riskli yolları tercih edebilecek tipte biri. İlk bölüm üzerinden değerlendirirsek, neyin peşinde olduğunu pek anlayamıyoruz. Ama iki hatta üç adım öncesinden hamlelerini planladığını söylememiz mümkün. Ji Sung hayranı değilimdir ama oyunculuğuna laf söyleyemeyiz. Elbette ileriki bölümlere de bakmamız gerek ancak karakter ile oldukça iyi özdeşleşmiş gibi duruyor.
  • Jung Sung Ah: Kim Min Jung‘u hatırladığım ilk rol Man to Man dizisiydi. Drama beklentilerimi karşılayamayınca, oyuncu ile de pek iyi anılarım olmadı. Ancak geçtiğimiz dönemlerde izlediğim My Fellow Citizens! dizisinde şahane bir kara mizah sergilemişti. Canlandırdığı kötü karakter çok karizmatik, etkileyici ve komikti. Jung Sung Ah, komik ögeler taşımıyor ancak karizmatik, gizemli, akıllı bir kadın karakter ile karşı karşıyayız. Kim Min Jung‘u role çok yakıştırdım. Daha çok görmek için sabırsızlanıyorum.
  • Kim Ga On: Park Jin Young‘u ilk olarak He is Pyschometric dizisinde izlediğimde potansiyeli olan genç bir aktör olduğunu düşünmüştüm. Ancak idol olduğunu bilmiyordum. Gerçekten iyi bir aktör olma potansiyeli var, canlandırdığı rollerde farklı kalıplara girebiliyor. Burada da oynadığı karakteri ve onu hayata getirme şeklini beğendim. Kim Ga On, olayları izleyen gözlemci, fevri hareket etmeyen, akıllı, yeri geldiğinde konuşan genç bir yargıç. Kang Yo Han hakkında şüpheleri var, neyin peşinde olduğunu anlamaya çalışıyor.
  • Yoon Soo Hyun: Park Gyu Young, Sweet Home ve It’s Okay to Not Be Okay dizisinde radarıma giren aktrislerden. Oyunculuğunu ve farklı olmasını beğeniyorum. İleride çok daha iyi yerlere gelebileceğini de düşünüyorum. Canlandırdığı karakter bir polis memuru, Kim Ga On‘un çocukluk arkadaşı. Adaleti sağlama ve zayıflara yardım etme hevesinde olduğunu görebiliyoruz. İlk iki bölüm üzerinden değerlendirirsek, Kim Ga On ile sadece arkadaşlık bağları olmayabilir. Sanki iki karakter de birbirlerine ilgi duyuyormuş gibi görünüyor ^^ Umarım öyledir. Enerjilerini yakıştırdım.

Dört ana karakterin sadece meslekleri ile birbirlerine bağlandıklarını düşünemeyiz elbette. Özellikle Kang Yo Han gibi başarılı ve medyatik bir yargıcın, canlı mahkemelerde yayına seçtiği yargıcın çömez biri olmasının bir nedeni vardır. Muhtemelen bütün karakterlerin arka planda birbirine bağlandığı bir hikaye ile karşılaşacağız.

devil-judge-dramako3

Diziye ne kadar şans vermeliyim?

Benim ilgimi çeken ve diziye bakmamı sağlayan oyuncular, başta Park Jin Young ve Park Gyu Young oldu. Kim Min Jung‘un canlandıracağı karizmatik karakter de merak uyandırmadı desem yalan olur. Diziyi pek bir beklentim olmadan izledim. Hikayenin distopik bir günümüz dünyasında geçmesi de oldukça etkileyici geldi. Elbette drama nereye gider bilemeyiz, nasıl gelişeceğini izlememiz gerekir ancak ilk iki bölüm oldukça etkileyici idi. Suç, hukuk odaklı dizileri seviyorsanız ve iyi oyunculuklar görmek istiyorsanız şans verilebilir. İlk iki bölümde tek çekincem, yargıç kıyafetleri ve mahkeme salonuna dair atmosfer oldu. Kıyafetler hakkında ne düşüneceğimi bilemedim. Ama distopik bir kurgu oluşturmak adına bu şekilde tasarladıkları da aşikar, ilerleyen bölümlerde göreceğiz bakalım 🙂 İlk bölümü izledikten sonra atmosfer ve karakterlere dair genel bir izlenim edinebilirsiniz. Merak edenler için aşağıya dramanın tanıtım videolarını koyuyorum 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön