365: Repeat the Year

365:repeat the year - dramako
  • Bölüm sayısı: 12
  • Tür: Gizem, Fantastik, Aksiyon
  • Kanal: MBC
  • Yıl: 2020

365:Repeat the Year aslında Repeat adlı bir japon dizisinden uyarlama. Oldukça ilginç bir kurgusu ve karakterleri var. 1’er saatlik 12 bölümden oluşan dizi izleyiciyi sıkmadan, güzel bir aksiyon-gizem sunuyor.

Dizinin merkezinde bir psikiyatri kliniği ve doktor Lee Shin var. Kim Jee Soo tarafından canlandırılan Kim Shin, on kişiyi arayarak tam bir sene geçmişe dönebilecekleri bir şansa sahip olduklarından bahsediyor. Önce inanmasalar da bir şekilde bu olayın gerçekliğine ikna oluyorlar ve birbirinden farklı sebeplerle geçmişe dönmeyi kabul ediyorlar.

365:repeat the year - dramako

Dizimizin başrollerinde Suspicious Partner dramasından aşina olduğumuz ve çok sevdiğim genç aktrislerden olan Nam Ji Hyun ile oldukça başarılı bir aktör olan Lee Joon Hyuk yer alıyor. Nam Ji Hyun’un canlandırdığı Shin Ga Hyun bir webtoon yazarıdır, tekerlekli sandalyede olan çizer içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için geçmişe dönmeyi kabul eder. Lee Joon Hyuk’un canlandırdığı Ji Hyung Jo ise bir dedektiftir ve bir kazada ölen partnerini kurtarmak için geri dönemeyi kabul eder.

365:repeat the year - dramako

Diğer karakterler ve doktor Lee Shin ile birlikte toplam 11 kişi geçmişe döner. Ancak dönmeleriyle birlikte kendilerini beklemedikleri olaylar zinciri içinde bulurlar. İçine düştükleri gizemi çözmek için Shin Ga Hyun ve Ji Hyung Jo birlikte çalışmaya başlarlar.

Ne kadar şans vermeliyim?

Bu soruya iki bölüm diyebilirim. İlk haftanın bölümlerini izleyip karar verebilirsiniz. Geçmişe dönme olayı sürüncemede kalmıyor, ilk bölümün sonunda hikaye bizi bir sene tam 365 gün geriye götürüyor. Bazı yorumlarda çekimlerin garip olduğu ve rahatsız ettiğini okuduğum için çekinceli izlemiştim. Ancak herhangi bir sıkıntı göremedim. Üçüncü bölümden sonrası ise su gibi aktı.

365:repeat the year - dramako

Aşk var mı aşk….

En çok sorulan konulardan biri dizide romantizm olup olmadığıydı. Şahsen ben aksiyon-polisiye-gizem üzerinde ilerleyen dramalarda ucundan romantizmi çok severim. Baymayan ana konu olmayan ama bir etkilenmeyi size hissetiren diziler hoşuma gider. Burada o kadar bile romantizm yoktu ancak son bölümlere doğru ufak değdirmeler vardı. Son bölümde ise gelecekte olacağına dair ipuçları vererek bitirdiler.

Ji Hyung Jo, Shin Ga Hyun’un yazdığı/çizdiği webtoon’un hayranı bir polis dedektifi olarak zaten kadın başrolümüze hayrandı. Bu arada Nam Ji Hyun oldukça bağımsız, kendi ayakları üstünde durup, istediklerini çekinmeden dile getirebilen güçlü bir kadın karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu da çok iyiydi.

365:repeat the year - dramako

Lee Joon Hyuk ve Nam Ji Hyun ileride de mutlaka birlikte rol almalılar. Birlikte çok doğallardı. Kimyaları çok uyumluydu. Onları izlemesi çok keyifliydi. Bu ikisini başka bir dramada görmeyi isterim 🙂

Neler daha iyi olabilirdi?

Dizi genel olarak başarılı, kötüydü diyebileceğim bir nokta yok. Tabi ki geçmişe dönme olayını muntazam bir şekilde bütün metafizik kurallarına uygun olarak açıklamaya çalışmıyor. İzleyiciye verdiği işte biz sizi geri getiriyoruz, böyle bir durum var. Önemli olan nokta gerçekleşecek herşeyi bilmenize rağmen aynı hataları yapar mıydınız? Neler farklı olurdu?

Geçmişe dönmenin kendisinden ziyade karakterler içinde bulundukları gizeme odaklanıyorlar. Bu durumda elbette muhteşem bir açıklama beklemek imkansız. Çünkü dizinin vermek istediği cevap, değinmek istediği konu başka. Bir de kader olayı var dizi boyunca tartışılan.

İzlemeye değer mi?

365:repeat the year - dramako

Evet, kesinlikle 🙂 Ben 12 bölüm bir dizi olarak hikayeyi güzel topladıklarını düşünüyorum. Aksiyon gizem tonu çok iyiydi. İzleyiciyi sıkmadan ilerliyor. Eğer sıkıldıysanız, romantik komedilerden uzaklaşmak farklı karakterleri olan değişik bir hikayede kafanızı dağıtmak istiyorsanız, bu dizi tam size göre 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön