Backstreet Rookie [Detaylı İnceleme]

Başrollerinde Ji Chang Wook ve Kim Yoo-Jung‘un yer aldığı webtoon uyarlaması kdrama Backstreet Rookie, izleyicilerini yüzünde kocaman bir tebessüm ile uğurladı. Drama başladığı zamandan itibaren, hatta başlamadan önce bile hakkında oldukça konuşulan Backstreet Rookie’yi hallice değerlendireceğiz bu yazıda.

Öncesinde küçük bir hatırlatma yapalım, dramayı izlememiş olan okuyucularımız varsa, dramanın ilk bölümü hakkındaki incelemeye buradan ulaşabilirler, böylece yazıda herhangi bir spoilera denk gelmezler çünkü bu yazıda Backstreet Rookie‘yi evire çevire değerlendireceğiz.

Nedir bu Backstreet Rookie?

Choi Dae-Hyun, kendini işine ve marketine adamış otuzlarında bir yöneticidir. En büyük isteği sahibi olduğu marketi iyi bir yerlere getirmek ve bunu yaparken 7/24 açıkı olan dükkanının insanları mutlu etmesini, ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktır. Jung Saet-Byul ise, babasını erken yaşta kaybetmesiyle, kardeşine bakmak ve evi geçindirmek için okulu yarıda bırakmış ve hayatın zorluklarına erken atılmış bir geç kızdır. Lise yıllarında Choi Dae-Hyun‘a ilk görüşte aşık olan Jung Saet-Byul, yıllar sonra Dae-Hyun’ın marketinde kasiyer olarak çalışmaya başlar ve ikilinin arasında tatlı bir iletişim oluşmaya başlar.

Webtoon’dan uyarlama olan Backstreet Rookie, uzun süre karakterler arasındaki yaş farkı ve bazı karakterlerin tiplemeleri yüzünden ağır eleştiriler aldı. Buna rağmen titiz bir çalışma dramayı tadında tamamlayan Backstreet Rookie’ye aşırı yüklenildiğini düşünüyorum. Şöyle ki, hikayemizin ilk bölümünde Jung Saet-Byul, Choi Dae-Hyun‘u gördüğü anda ilk görüşte aşık oluyor ve okul çıkışı olduğu için bütün bunlar, üzerindeki forması ile Choi Dae-Hyun‘ı dudağından öpüyor. İş tam bu noktada netizenler devreye giriyor ve liseli bir öğrencinin, kendisinden yaşça büyük bir yetişkini dudağından öpmesinin yanlış olduğunu belirttiler. Gel gelelim bu kesim Goblin izlerken minnak kızın 938 yaşındaki Tanrı ile öpüşmesine hiç laf etmedi, sadece üzerinde okul forması olmadığı için mi? Merak ediyorum. Kaldı ki Goblin, en sevdiğim kdramam olsa da, kesinlikle karakterler arasındaki yaş farkını sindirene kadar oldukça zorlandığım bir dramaydı, bunu da incelememizde belirtmiştim, buradan ulaşabilirsiniz.

backstreet-rookie-dramako

Bir diğer ilgi çeken konu ise, karakterlerden bir tanesi Bob Marley hayranı olduğu için dramanın ırkçılıkla suçlanması. Ki bence kendisi dramanın en ama en eğlenceli karakteriydi, gerçekten bazı karakterler yüzünden içimiz şişerken sahneleri kesinlikle Han Dal-Shik kurtardı. Rastalı saçları ve duruşu ile Jameikalıları kötü temsil ettiği için oradan da darbe yedi garibim Backstreet Rookie. Çok şükür Han Dal-Shik’in rolünde ya da sahnelerinde herhangi bir azalma olmadı ama diğer konuda aynın şeyi söyleyemeyeceğim, onu neler rahatsız etti kısmına saklıyorum.

Neden İzlemeliyiz?

backstreet-rookie-dramako

Bu kdramayı izlemeniz için gerçekten çok fazla sebep var. Öncelikli olarak özene bezene seçilen oyuncu kadrosundan başlamak istiyorum her zamanki gibi, çünkü benim izleyeceğim dramaları seçmemdeki en önemli etmen genelde oyuncu kadrosu oluyor. Ji Chang Wook nedeni ile ilgimi çeken dramada Kim Yoo-Jung’un oyunculuğu gerçekten göz kamaştırıcıydı. Rolüne inanılmaz tatlı uymuştu. Üstelik, Chang Wook ile aralarında 12 yaş farkı olmasına rağmen hiçbir şekilde bunu aksettirmediler. Hoş aksettirecek çok fazla sahneleri de yoktu ya… Tabi Ji Chang Wook‘un oldukça genç göstermesinin ve çocuksu personasının da burada etkisi büyük ama çok tatlı bir çift olmuşlar gerçekten.

Ji Chang Wook’un bu dramaya başlarken endişeleri olduğunu da tahmin edebiliyorum. Sebebi ise bir önceki draması olan Melting Me Softly dramasının beğenilmemesi ve çok eleştiri almasıydı. Çoğu hayranı askerden sonra kendisinin yaptığı işleri beğenmese ve kendisinden aksiyon draması beklese de, ben oyuncuların hayranlarının doğrultusunda istenilen değil, kendi istediği dramalarda-yapımlarda yer alması gerektiğini savunuyorum. Aynısını verdiği bir demeçte kendisi de söylemiş. “İnsanların istediklerini yapmaktansa, tatmin olacağın işlerin içerisinde olmayı tercih ediyorum.” diye. Daha önce yayınladığımız haberde de bu dramada yer alma sebebi olarak Choi Dae-Hyun karakterinin işine olan bağlılığını ve saflığını beğendiğini, başkasının canlandırmasını istemediğini açıklamıştı. Aslında biraz dikkat ettiğimizde Chang Wook’un oynadığı karaktere ne kadar benzediğini de fark edebiliriz.

Yan karakter ve oyunculara gelecek olursak ilk söyleyeceğim isim kuşkusuz Kim Sung Young olacak kesinlikle. Ki, kendisini izlediğimiz her dramada başrollerden sonra onun ismini yazıyorum sanırım. Bir insanın bu kadar yetenekli bir oyuncu olması bence çok tehlikeli. Öyle ki evimizin teyzesi, karşı komşumuz, ablamız ya da cidden annemizmiş hissi uyandırıyor izleyene. İzlerken bol bol tam bir “Türk annesi” olduğunu vurguladık. Yeri geldi hüzünlendirdi, yeri geldi kahkaha attırdı. Kesinlikle muazzam bir performansı vardı, diğer performanslarda olduğu gibi.

backstreet-rookie-dramako

Bunun yanı sıra bir sonraki krediyi kesinlikle Han Dal-Shik karakterini canlandıran Eum Moon Suk‘a vereceğim. O kadar kritiğe, eleştiriye rağmen bir kez olsun performansını düşürmedi. Muazzam enerjisinden eksilme olmadı ve her geldiği sahnede gerçekten kahkaha tufanı ile geldi. Keza kendisine dramada eşlik eden Seo He Ywa da aynı şekilde. Bu ikili gerçekten mükemel bir enerjiye sahip olmuşlar dramada. Başka bir çifti düşünemiyorum. Özellikle dans sahneleri şahaneydi.

Oyunculardan sonra değineceğim nokta ise, dramanın gerçekten hafif bir tatlı niteliğinde olmasıydı. Ne sizi çok yoran, ne çok üzen ne de cıvıtan bir yapısı vardı. Genellikle her bölümde tatminlik sundu izleyiciye. Bir bölüm hariç, ona da neler rahatsız etti kısmında değineceğim.

Müziklerine gelecek olursak, zaman zaman telif yemeyecekleri derecede ünlü film müziklerini bile kullanmışlar ki bu beni çok mutlu etti, global kültür seslenişi olmuş açıkçası. Zaten Bob Marley karakterinden de bunun alt mesajını veriyordu drama ama gel gelelim farklı algılandı bazı izleyenler tarafından.

backstreet-rookie-dramako

Son olarak kurgusuna değinecek olursak, hayal-rüya ve realite geçişleri gerçekten çok keyifliydi. Elvis sahnesi olsun, rüya-kabus sahneleri olsun çok tatlı izler bıraktı hafızamda ki izlememin arasından baya zaman geçmesine rağmen hatırlıyorum.

Neler Rahatsız Etti?

backstreet-rookie-dramako

Yoo Yeon Joo. Tam olarak rahatsız eden şey buydu. Choi Dae-Hyun‘ın kendini bu kadar ezdirmesi, Yoo Yeon Joo’nun kendisine güvensizliği ve sürekli Choi Dae-Hyu‘ı kendisinden aşağıda görmesi, bunun üzerine olayların sakız gibi uzaması, Choi Dae-Hyun‘ın bu durumu görmezden gelmeye çalışması gerçekten inanılmaz boğucu bir süreçti izleyici için. Özellikle Backstreet Rookie’nin 8. bölümünde çok kan kaybettiğini düşünüyorum. Olaylar tekrar tekrar başa sarmaya başladı. Choi Dae-Hyun ile Yeoo Yeon Joo’nun sürekli kendilerini tekrar etmesindense açıkçası ben Jung Saet-Byul ile olan iletişiminin ve ilişkilerinin ilerlemesini görmek isterim. Eminim bir çok izleyici de bunu istemiştir. Onu bırakalım Dal-Shik’i izlemeye de razıydım ben ama Yoo Yeon Joo o kadar gereksiz bir alan kapladı ki hikayede gerçekten dramanın ritmini düşürdü zaman zaman. Koca dramada beni tek rahatsız eden durum buydu sanırım. Ha bir de,

Sevgili Netizenlerin isyanlarından sonra dramaya öyle bir son koymuşlar ki, ikiliyi finalde öpüşürken bile göremiyoruz. Bu nasıl bir korkudur? Yazık günah, ağzımıza bal çalıp gittiler resmen. Bunun yanı sıra kameradan çıkışları çok tatlı bir samimiyet sundu ona bir şey diyemem.

backstreet-rookie-dramako

Uzun lafın kısası Backstreet Rookie benim gözümde, yersiz yere hırpalanan ve gereksiz tepki alan bir drama oldu. Duyduğuma göre webtoonda olanların azıcığı bile dramada olmuyormuş, oldukça aile draması haline getirmişler hikayayi ama durur mu netizen? Yapıştırmış eleştiriyi tabi ki neden? Çünkü ağzı var, konuşabiliyor.

Eğer izlemeyi düşünüyorsanız, kesinlikle şans tanımanızı öneririm, pişman olmazsınız ama Yoo Yeon Joo yüzünden bu drama 5/5 olacakken 4/5 oldu maalesef.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 65

Backstreet Rookie [Detaylı İnceleme]” üzerine 3 görüş

  1. İlk bölüm incelemesine de yazmıştım, bu yazınızı da şimdi gördüm ve keyifle okudum. 😀 Çok hırpalanan bir dizi olduğuna ben de katılıyorum, çoğu kişi de pek beğenmedi, chang wook’u sürekli bir aksiyon dizisinde görmek isteyen bir kesim de var zaten… Neyse, diyelim. Haksızlığa uğrayan bir yapım oldu aslında dediğiniz gibi, aynı fikirde olmak hoşuma gitti. 🙂 Ama dizinin kusuru da vardı cidden, ne olursa olsun atmosferiyle sevdiğim bir dizi ama şu baş karakterlerin aşk ilişkilerini, flörtleşmelerini niye göremedik biz ya, izleyenler olarak hepimiz bir hayal kırıklığı yaşadık orada sanırım, çok da yakışıyorlardı, 12 yaş çok da bir şey değil esasında. Goblin bana da tuhaf gelmişti bu arada, Chang Wook yaşını o kadar da göstermiyordu bile bence. Dizinin senaryosu daha iyi olabilirdi cidden ama yine de şeytan tüyü vardı, dizinin atmosferi, rastalı adam falan derken izletti. (benim için adı rastalı adam.) Saet Byul da ilk bölümlerde özellikle sevdiğim bir karakterdi, sonra o da biraz daha minnoş oldu, dae hyun’un aşkına inanamıyorsun falan… Neyse diğer yazılarınızı da okuyacağım keyifle. Sevgiler.

      1. Beğenmenize çok sevindim 🙂 düşüncelerimiz karşılıklı … bence de Chang Wook’un karakteri ve Saet Byul arasında bir çift diyaloğu görmemiz çok güzel olurdu. Chang wook’un diğer dramalarını iple çekiyorum… bizi takip ettiğiniz için teşekkürler ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön