Big

big-kdrama-dramako

Zor zamanlar için sakladığım bir başka Gong Yoo kdraması olan Big‘i izledim. Kafalar karıştı, göz ziyafeti yapıldı. Keyif de yapıldı ama zaman zaman da girdiği döngüde akıl karıştırmadı değil.

Siz bu kdramanın detaylarına inerken, ben buraya bir adet Gong Yoo tarafından seslendirilmiş bir OST bırakıyorum. Ben bu şarkıyı dramayı izlemeden çok önce keşfedip dinlemeye başlamıştım. Yanılmıyorsam dramada da 15. bölümün sonunda çalıyor. Keşke Gong Yoo bu kadar kadife bir adam olmasa, insanın içini acıtıyor 🙁

Nedir bu Big?

big-cover-dramako

18 yaşındaki Kang Gyung-Joon (Shin Won-Ho)’un ruhu, yaptığı kaza sonucu 30’larında başarılı bir doktor ve Kang Gyung-Joon‘un lise öğretmeni ile nişanlı olan Seo Yoon Jae (Gong Yoo)’nin bedenine girer. Seo Yoon Jae‘nin ruhu ise kaza sonucu komadan uyanamayan Kang Gyung-Joon‘un bedeninde kalır.

Kang Gyung-Joon‘un beden değiştirmesinin sonucunda 18’lerinde bir gencin 30’lu yaşlarda evlenmek üzere bir erkeğin bedenine girmesi türlü problemlere yol açar. Üstelik lise öğretmeni olup aynı zamanda Seo Yoon Jae‘nin nişanlısı olan Gil Da-Ran (Lee Min-Jung)’a aşık olması da cabası.

Neden izlemeliyiz?

gong-yoo-big-dramako

Benim izleme sebebim yukarıdaki Ajusshi idi. 😀

Başka sebeplerden izlemek isteyenlere saygı duyduğumdan detaylara girişeceğim ama buralar bolca Gong Yoo kokacak, şimdiden haberini vereyim. 🙂

Öncelikle kendisinin çok fazla draması olmadığı için malum elimizdekileri bir sonraki projesine kadar tedarikli harcamamız gerekiyor. Hele bir de kendisinin artık perde arkasındaki yapımcılık gibi alanlarda daha çok yer almak istediğine dair yaptığı açıklamadan sonra, bence siz de elinizde henüz izlememiş olduğunuz Gong Yoo projelerini çok çabuk tüketmeyin derim.

big-dramako-kdrama

Öğrendiğime göre Big draması, Gong Yoo‘nun askerlikten döndükten sonraki ilk draması oluyor. Yani bu durumda 2007 senesinde de Coffee Prince‘i çektiğini düşünürsek, oldukça beklenen bir drama olduğunu düşünüyorum. Gong Yoo‘yu özleyenler için başarılı bir drama olduğunu düşünüyorum çünkü burada gerçekten kendisi rolden role girmiş. 18 yaşında umursamaz bir öğrenci, 30’lu yaşlarda olgun ve ağır başlı bir doktor. Ne ararsanız var. Öyle ki zaman zaman Gong Yoo bedenindeki karakterin Kang Gyung-Joon mu yoksa Seo Yoon Jae mi olduğunu ayırt edemiyorsunuz. Gerçi Gong Yoo‘nun bütün dramalarında ya da gerçek hayatta rahatlıkla ayırt edebileceğiniz iki özelliği var. Bir tanesi harika kahkahası, ki bu kahkahası sayesinde aslında projelerin neresinde gerçekten güldüğünü anlayabiliyorsunuz, diğeri ise vazgeçilmez alışkanlığı olan bacak bacak üzerine atarak oturması. Bu ikisi kendisinin imzası gibi bir şey benim için. Ha tabi bir de harika eşsiz çorapları. Drama boyunca giymiş olduğu çoraplar beni benden aldı hele tavşanlı olan gerçekten muhteşemdi. 🙂 (izleyenler varsa burada ne demek istediğimi anlamışlardır ^^)

Evet ne diyorduk? Dramayı gerçekten severek oynadığı çok belli. Rolüne harika bir şekilde adapte olmuş. Belki de bir hikaye içerisinde birden fazla karakteri canlandırmak deneyimlemek istediği tecrübelerden birisiydi bilemiyorum ama benim çok hoşuma gitti performansı.

big-dramako-kdrama-1

Dramanın bazı sahneleri gerçekten çok eğlenceliydi. Eğlendirdi, güldürdü, güzel görseller ve sahneler bıraktı aklımda. Özellikle 10:10 harika bir betimleme olmuş. 22:22’de sevdiğin seni düşünüyor’un am-pm versiyonu olmuş ama yine de güzel bir çağrışım. Hikayenin 10:10’u kullandığı yerler güzeldi benim hoşuma gitti.

Gong Yoo seven birisi iseniz ve kendisini özlüyorsanız, günlük doz için mükemmel bir drama Big. Bütün özleminiz gidiyor, bol bol dalıp gidiyorsunuz, kendinizi gülerken, onun gözleri dolduğunda duygusallaşmışken buluyorsunuz.

Neler Rahatsız Etti?

Saçımı başımı aynı buradaki Kang Gyung-Joon gibi yolduğum zamanlar oldu gerçekten, olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Gil Da-Ran‘ın bu kadar ruh gibi olması hikayenin başında beni çok rahatsız etti. Suratına tükürsen Yarabbi Şükür denecek durumdaydı neredeyse, neyse ki hikayenin ilerleyen zamanlarında kendisini toparladı ama o noktaya kadar da gerçekten acı çektirdi izleyicisine.

Ne yalan söyleyeyim Shin Won-Ho‘dan hoşlanmadım. Drama boyunca zaten hastanede onu uyurken gördük ama Kang Gyung-Joon gibi eğlenceli bir karakterin Gong Yoo görüntüsünde, şapşallığından sonra tutup da Shin Won-Ho bedenine dönme düşüncesi çok bunaltıcıydı. Açıkçası bütün olan bitenden sonra da tekrar onu o şekilde görmemek biraz rahatlattı beni diyebilirim. Yoksa aklımdaki Kang Gyung-Joon karakteri zedelenmiş olacaktı. Her ne kadar onu ilk olarak Shin Won-Ho bedeninde görmüş olsak da Seo Yoon Jae bedeninde tanıdık ve benimsedik diyebilirim.

dramako-big-kdrama

Gelelim Bae Suzy kısmına. Açıkçası beni çok rahatsız eden bir karakterdi. Obsesyonun adına aşk denmesi biraz fazla yanıltıcı bir yansıtma olmuş. Gerçekten seven insan, sevdiğinin mutluluğunu düşünür, sadece kendisinin yanında olmasını değil. Söylediği bir çok yalan ve döndürdüğü bir çok dolap yanına kar kalmış gibi hissettim. Ayrıca bunun ne biçim bir babası anası var? Hikaye boyunca “Kızım senin anan baban yok mu? Bir şey demiyorlar mı şu haline?” diyesim geldi. Bir de dramanın yarısında itibaren dizi ve kolu sargılı gezdi. O topuklarla sağa sola koşarken yaralandı diye düşündüm açıkçası. Gil Da-Ran‘ın da giyinmiş olduğu ayakkabıları çok beğendim ama resmen dramadaki kadın karakterlere acı çektirmişler. O topuklarla sağa sola koşturdular garibanları. Hele Gil Da-Ran‘ın koşarkenki garip tarzı cidden rahatsız etmeye yakındı, belki küçük bir detay ama beni tedirgin etti.

Gelelim hikaye içerisindeki kaosa. Ruhlar değişiyor, bedenler farklılaşıyor. Herkes birisine aşık, kim kime aşık karışık. İzleyici olarak empati yapmaya çalışıyorsun. Her türlü Kang Gyung-Joon zararlı çıkıyor, kimse çocuğu düşünmüyor. Ma-Ri bile düşünmüyor, onun tek düşündüğü sevdiği adamın yanında olması. Bu bencillik seviyesi açıkçası beni biraz rahatsız etti dramada. Hadi bunu geçtim, dramanın sonuna doğru esas zavallı Seo Yoon Jae öyle ihmal edildi ki, karakter aklandığı halde, pamuk gibi iyi niyetli bir adam olduğu öğrenildiği halde hiç kimsenin umurunda olmadı. Meselea Seo Yoon Jae, kaza yapmadan önce, Gil Da-Ran’ın yanına gelirken yüzyüze söylemek istediği şey neydi? Hala öğrenemedik. Hikayenin sonunda ona ne oldu? Onunla başladık ama karakteri öyle bir unutmuşlar ki. Hakkında hiçbir şey öğrenemedik. Kardeşi ile tanıştı mı? Düşünceleri yaklaşımı nasıl oldu? Kaldı ki kazadan önce de kardeşine değer veren ve onu arayan birisi olduğunu biliyorduk.

big-drama-dramako

Açıkçası ben Seo Yoon Jae‘nin hakkının çok yendiğini düşünüyorum. Sürekli aman ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Efendi deyip, herkesin fedakarlık yaparak içimizi kuruttukları o 3-4 bölüm yerine, bir bölümün yaklaşık bir 3-4 dakikasını Seo Yoon Jae‘ye verselermiş daha adil olurmuş.

Peki şu her şeyi unutma meselesi? Açıkçası sadece bir teroiydi. Ben küçük bir twist de bekliyordum orada. Yani çok düşük bir ihtimaldi ama resmen mucizeyi onun üzerine kurup, hikayenin esas noktası o gibi göstermişler.

Ya bu arada gerçekten ortalara doğru dizi o kadar yavaş ilerledi ki, küçükten bunaltmaya başladı. Hani Gong Yoo olmasa zor izlerdik demeliyim açıkça. Çok bunalttı, aynı şeyler dönüp dönüp durdu. Hatta Gong Yoo‘nun röportajında bahsettiği monolog fobisi belki bu dramadan geliyor bile olabilir. Söylediğine göre dramada monolog yapmak en rahatsız olduğu noktalardan birisiymiş, öyle ki Goblin dramasının senaristi bu özelliğine dikkat ederek replikleri ayarlamış ama maşallah bu dramada sürüsüne bereket monolog vardı. Yine de altından iyi kalkmış.

Ayrıca şöyle bir detay da vereceğim, burası epey spoiler içerecek ekstra uyarayım o nedenle. Final bölümünün sonunda, şemsiye altında buluştuklarında Kang Gyung-Joon‘un ellerine dikkat ettiniz mi? Yüzünü göstermeselerde o eller çok kolay ayırt edilebilir. Neyse ki figüran değil, Gong Yoo‘yu oynatmışlar yine Kang Gyung-Joon‘un kendi bedenine döndükten sonraki sahnesini de.

gong-yoo-dramako-big

Dediğim gibi eğer bir Gong Yoo severseniz, keyif alacağınızı düşündüğüm bir çok kısmı var dramanın. Güzel bir zamanınızda izleyin. Ben iyi özlem giderdim bu süreçte.

Buraya da bir adet tanıtım bırakalım.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön