Hotel Del Luna Detaylı İnceleme

hotel del luna cover dramako

Başrollerinde IU ve Yeo Jin-Goo‘nun yer aldığı, bir çok kdrama severin favori listesinde olan Hotel Del Luna, büyülü bir evren sunmanın yanında IU ile de izleyicisini büyülüyor.

Açıkçası benim için dramayı bitirmek biraz zaman aldı. Her bölümün 120 dakika olması ve hikaye içerisindeki ilerleme hızı biraz akıcılığı etkilemiş gibi geldi bana ama 120 dakika IU izlediğiniz sürece her şey daha çekilir geliyor drama ile ilgili.

Nedir bu Hotel Del Luna?

hotel del luna dramako 1

Jang Man-Wol (IU), yöneticiliğini yaptığı Hotel Del Luna için kendisine yardım edecek bir müdür yardımcısı aramaktadır. Bunu da farklı yollardan gerçekleştirir. Adaylar arasında Koo Chan-Sung (Yeo Jin-Goo), olaylar döngüsü sonucu en uygun kişi olarak belirlenir ve bu esrarengiz Otel’e görevini yerine getirmesi için çağırılır. Tek sıkıntı, Hotel Del Luna, diğer otellerden oldukça farklı bir içeriğe ve işleyişie sahiptir. Hotel Del Luna, yaşayanlar için değil, ölenler için geçiş sürecinde misafir edilecekleri bir hizmet sunmaktadır ve burada olan her şey, gerçek hayatta olan akıştan farklıdır.

Neden izlemeliyiz?

hotel del luna dramako

Bu dramaya başlama sebebim öncelikle bir çok kişiden olumlu şeyler duymam üzerineydi. Ayrıca “Goblin’i seversen, HoteL Del Luna’yı da seversin.” yorumunu duymuşluğum oldu. Sonrasında Goblin ile olan kıyaslama olumsuz şekilde etkilemiş olsa da bu dramayı izlemeniz için en önemli sebep bence IU. Bütün dramayı omuzladığını söyleyebilirim. Her sahnede yaydığı ışık, enerji ve mükemmel görsellik gerçekten göz alıcı nitelikte. Onsuz geçen sahneler de bir o kadar yavan geliyor IU’ya alışınca.

Dramada beni IU’dan sonra en çok etkileyen bölüm aslında geçmişe yönelik dönüşler oldu. Oradaki hikaye gerçekten çok güzeldi, hatta dramanın ağırlığını geçmişe verselerdi hiçbir itirazım olmazdı. Hem hikaye açısından, hem oyuncular açısından gerçekten izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım o geçmiş zaman kesitinin. Özellikle hikayenin aslını anladığımızda insanın kalbine dokunuyor hüzünü.

Bunun yanı sıra dramanın görselliği de izleyiciye keyif verecek nitelikte. Gerçekten renkleri, çekimleri, kadrajları çok tatlı, mistik bir hava sunuyor izleyicisine. Farklı bir evren, farklı hikaye niteliğinde güzel bir çeşit sunuyor kdrama severlere.

Aslına bakacak olursak yan karakterlerin kendi hikayeleri de ilgi çekiciydi. Belki de hikaye içerisinde başka ölülerin geçmişlerine ve sıkıntılarına değinmektense, yan karakterler arasında diyalogların gelişimi çok daha eğlenceli hale getirebilirdi dramayı ama yapabildikleri kadar bile renklendirdiklerini düşünüyorum hikayede.

Ayrıca ben Hotel Del Luna’nın müziklerini de beğendim. Hala daha iki parçasını dinliyorum drama bitmesine rağmen.

Neler rahatsız etti?

hotel del luna dramako gif 2

Nereden başlasam ki? Bir üstte biraz çıtlattığım gibi. Goblin‘i seversen bu dramayı da seversin yorumu açıkçası beni biraz çıkmaza soktu. İkisi de TvN dizisi olduğu için belki de bilemiyorum, sanki Hotel Del Luna, Goblin‘den kalan kırıntılar ile görkemli bir hikaye çıkarmaya çalışmış gibi geldi bana. Bir çok şeyin benzemesi, çekimlerin andırması ister istemez o hissiyatı verdi. ortalıkta ölüm meleklerinin olması, 1.300 yıllık bir ömür, yarı lanet yarı güç… Bilemiyorum bana çok fazla çağrışım yaptı. Goblin de en sevdiğim dramalardan birisi olduğu için sanırım biraz olumsuz etkilendim bu durumda.

Dramanın her bölümünün 120 dakika olması açıkçası beni çok yordu. Hikayenin kendi özünden çok sürekli devamlılığı olmayacak karakterlerin ölüm gizemlerini çözmek ya da adalet sağlamak 120 dakikalık süreçte dikkatimi dağıttı diyebilirim. Bunu maksimum 60 dakika yapsalarmış belki de tadında biten bir drama olabilirmiş ama benim için gereksiz uzayan, üstelik çok da yavaş ilerkeyen bir drama oldu bu durumda.

Bir sonraki serzenişim ise başrol oyuncularımızın arasındaki kimya problemi. Bir erkeğin IU ile nasıl kimyası uymaz aklım almıyor ama ikilinin perde arkasındaki kankalığı buna etki olmuş olabilir diye düşünüyorum. Özellikle aralarında duygusal-romantik izlenim olması gereken karşı cinslerin, bu süreçlerde fazla rahat olmaları ister istemez ekrana yansıyabiliyor. Bu durum biraz erkek jönümüzden de kaynaklanıyor bence.

Yeo Jin-Goo, yakışıklı bir jönümüz olabilir ama açıkçası dramadaki en mimiksiz, düz oyunculardan birisiydi hatta belki tek kişiydi. Sürekli onun yerine hangi oyuncuların daha iyi gidebileceğini düşündüm. Lee Jong Suk, Jung Hae-In gibi isimlerin çok daha uyabileceğini düşündüm. Bu düşünceden alamadım kendimi, üzücü.

Yine de IU‘nun bütün seriyi toparladığını düşünüyorum. Sadece onun için izlenilebilecek bir drama. Cidden her tepkisi, her kahkahası, her kıyafeti manşet kadının. Ben hayran kaldım kendisine ve yanağındaki bene. Bunun dışında izlemeyi düşünüyorsanız bitirmek için acele etmemenizi tavsiye ederim çünkü gerçekten ağır ilerleyen bir drama.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön