Nobody Knows (2020)

nobody knows-1- dramako
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Tür: Polisiye, Aksiyon, Gizem
  • Kanal: SBS
  • Yıl: 2020

Nobody Knows ilk bölüm ilk dakikadan ilgimi çeken ancak süreç boyunca ara ara ilgimi kaybeden bir dizi olmasına rağmen, güncel olarak izleyip bitirdiğim ve genel olarak beğendiğim bir drama oldu. Bu diziyi izlerken ilk düşündüğüm şeylerden biri ”acaba acemi bir yazar tarafından mı kaleme alındı” sorusu oldu. Baktığımda gerçekten öyleymiş, ve acemi yazarların ilk uzun serileri genelde zor izlense de Nobody Knows aşağıda bahsedeceğim birkaç nokta dışında oldukça başarılıydı. Yazar-yönetmen ikilimizin ellerine sağlık…

Konusuna gelirsek…

nobody knows-2-dramako

Dizi, Güney Kore’de çoğu polisiye aksiyon dramasına konu olan 1980’lerde gerçekleşen ve hiç çözülememiş seri cinayetlerden esinlenerek gelişiyor. Tabi bize bunu direk söylemiyor ancak senelerdir bu konuyu o kadar çok dramadan o kadar çok dinledim ki hikayeyi ucundan gördüm mü hemen tanıyorum. Dizi seri cinayetlerden yola çıkarak gelişiyor ancak bütün hikaye bunun üzerine değil, bu noktada farklılaşıyor.

Kim Seo Hyung tarafından canlandırılan Cha Young Jin, yukarıda bahsettiğim seri cinayetlerin sonuncusunda en yakın arkaşını kaybetmiş ve bundan büyük suçluluk duyan, bu nedenle kendini polis olmaya adamış bir dedektiftir. Büyük bir pişmanlık ve suçluluk duygusuyla kendini kapattığı ve arkadaşının katilini aradığı 20 yıl boyunca yanına kimseyi yaklaştırmamıştır. Alt katta oturan küçüklüğünü bildiği liseli bir çocuk olan Ko Eun Ho hariç. Ahn Ji Ho tarafından canlandırılan Eun Ho’nun büyük bir kaza geçirmesiyle her şey değişir.

nobody knows-3-dramako

Bütün bu olayların eşiğinde ise Baek Sang Ho belirir. Park Hoon tarafından canlandırılan Sang Ho, Eun Ho’nun gittiği okulun bağlı olduğu vakfın yöneticisidir. Baek Sang Ho oldukça karmaşık ve diziyi gerekten ilginç kılan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Park Hoon gerçekten inanılmaz rol yapmış 🙂 Bir diğer karakterimiz ise Eun Ho’nun sınıf öğretmeni olan Lee Sun Woo’dur. Ryo Deok Hwan tarafından canlandırılan Sun Woo, çalıştığı önceki okulda öğrenciler arasında yaşanan bir olayda haksız taraf tuttuğu için vicdan azabı çekmektedir. Bu nedenle de Eun Ho’nun başına gelenleri çözmek için Cha Young Jin ile işbirliği yapar.

nobody knows-4-dramako

Ko Eun Ho geçirdiği kaza sonucu komaya girince Cha Young Jin ve Lee Sun Woo işbirliği yaparak olayların gizemini çözmeye çalışırken; Baek Sang Ho sürekli karşılarına çıkacaktır.

Diğer Karakterlerimiz…

nobody knows-5-dramako

Yazımın başında bahsetmiştim, dizide bir seri cinayet gizemi de mevcut. Esrarengiz katilimizin 20 yıl sonra tekrar cinayet işlemesiyle de ekibimiz bu olayın peşine düşer. Böylece Cha Young Jin hem en yakın arkadaşının katilini bulmaya çalışırken hem de uzun zaman sonra edindiği ilk arkadaşının komaya girmesiyle geçirdiği kazayı çözmeye çalışır. Bir süre sonra da olayların birbiri ile kesişmesi kahramanlarımızı çıkmaza sokacaktır.

Nerelerde ilgimi kaybettim…

Dizi dediğim gibi yer yer beni kaybetti ama bir şekilde bitirdim. 16 bölümlük bir dizi olan Nobody Knows, 8.-9. bölümlerde oldukça yavaşlıyor ancak ilginç bir şekilde 10. bölümde bütün biriktirdiklerini izleyiciye veriyor. Yazarımızın acemi olduğu düşünmem tam da bu yüzdendi. Hikaye güzel fakat senaryo ve olayların bölümlere dağılımında bir dengesizlik var. 10.bölümde gizemin bir kısımını bize sunduktan hemen sonra 11.-12. bölümlerde yine soluk kaybediyor. Sonra hemen toparlıyor ve tatmin edici bir şekilde bitiyor. Hikayeyi dengeli bir şekilde dağıtamamasına rağmen bahsettiğim eşikleri aşarsanız izlemeye değer bir dizi olduğu kesin. Ben yazarımızın bir sonraki dizisini merakla bekliyorum.

nobody knows-6-dramako

Dizi boyunca keşke dediğim bir nokta daha var. Ko Eun Ho’nun bir erkek değil de kız öğrenci olmasını dilerdim. Eun Ho çok iyi canlandırılmış ona laf yok ancak bu karakterin kız olması, Cha Young Jin ile daha farklı bir seviyede bir ilişki kurmasına sebep olabilirdi. Young Jin’in kaybettiği en yakın arkadaşı bir kız, ayrıca kendi yaşadığı zorluklarla Eun Ho’nun zorluklarını da bağdaştırabiliyoruz. Bu noktada karakterin kız olması hikayeye farklı bir bakış açısı katabilirdi. Bu ‘keşke’ nereden çıktı bilemiyorum ama diziyi izlerken kendini ara ara hep hatırlattı.

Dizinin sunduğu ilişki ağları

  • Cha Young Jin & Lee Sun Woo
nobody knows-7-dramako

Young Jin ve Sun Woo süreç boyunca birbirlerini tanıyıp yardımcı olmakla kalmadılar, sırları birlikte keşfettiler cevapları beraber buldular. Bu noktada dizinin sunduğu en değerli ilişkilerden birisiydi diyebilirim. Finalde biraz romantizm ipuçları verse de net bir şekilde sonlanmadı, iyi arkadaş oldular birbirlerini iyi tanıdılar diyebiliriz.

  • Ko Eun Ho & Ju Dong Myung & Ha Min Sung

Bu oğlanların nefret sevgi ikileminde gelişen arkadaşlık hikayesi dizinin sunduğu en iyi ilişkiydi. Benim favori sahnelerimden biri -sarıp sarıp izlediğim- 5. bölümde çatıda Ju Dong Myung ile Cha Young Jin arasında geçen sahneydi. Bu noktada iki öğrenci arasındaki ilişkinin zorba-kurban değil arkadaşlık olduğunu da görüyoruz. Fazlası spoiler olur 🙂

nobody knows-8-dramako
  • Hwang In Beom & gençlerin ilişkisi

Hwang In Beom çocuk büroda çalışan deneyimli bir polis memuru olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerin problemlerini büyük gözünden değil bir akran gözünden dinlemesiyle benim gözümde ayrı bir yer edindi zaten. Onları küçük görmek değil aksine bu yaşlarında edindikleri yüklere yardımcı olmak aslında her gencin ihtiyacı olan şey değil mi?

Müziklerine gelirsek…

Dizi müzikleri başarılı diyebiliriz. Listenize ekleyebileceğiniz parçalar var. Ben beğendiğim birini buraya bırakayım. Hem de diziden kesitleri bulabilirsiniz.

İzlemeye değer mi?

Yukarıda bahsettiğim gibi hikayede dengesizlikler var. Ancak genel olarak sonunu merak ettiriyor. Karakterler çok başarılı canlandırılmış. Sonu da tatmin edici, daha iyi olsaydı dediğim noktalar var elbette ancak genel olarak başarılı bir yapım olmuş. Sinematografi bence gerçekten iyiydi. Eğer polisiye-aksiyon seviyorsanız kesinlikle tavsiye edilir 🙂

nobody knows-8-dramako

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön