One Spring Night

  • Bölüm sayısı: 16 (32 kısa bölüm)
  • Tür: Romantik, dram
  • Kanal: MBC
  • Yıl: 2019

Drama dünyasında uzun süre kaldığınızda dizileri daha yayınlanmadan kafanızda bir yere oturtabiliyorsunuz. Senarist ve yönetmen ikilisinden yola çıkarak dizinin atmosferini hayal etmeye başlıyorsunuz. Ardından casting haberlerinde sevdiğiniz oyuncuları görmeye başladıysanız tamamdır. ”Bu dizi tam da bana göre” … evet ama işin acılı kısmı henüz gelmedi çünkü ne zaman yayınlanacak belli değil. Elinizdeki tek zaman tanımı ’20xx’in ikinci yarısı’ gibi ifadeler oluyor. İşte drama dünyasında bu seçiciliğe erişmiş olan bendeniz için One Spring Night böyle bir diziydi. Üstelik senaristin önceki projesi Something in the Rain benim gibi çoğu takipçi için bir hayal kırıklığıydı. Ancak dizinin atmosferi müzikleri ve oyunculukları çok iyiydi. One Spring Night ile bir ortak yanı daha vardı: Jung Hae In.

One Spring Night, bir eczacı ile bir kütüphanecinin gündelik ilişkisine odaklanacak diye duyurulmuştu. Sıradan hayatınızın telaşesi içinde, kendinize benzeyen sıradan karakterleri izlemek istiyorsunuz. İşte OSN da bu nedenle ilgimi çekmişti.

Konusuna gelirsek…

Lee Jung In, şehir kütüphanesinde çalışan, erkek arkadaşı bulunan, ailesinden ayrı kendi ayakları üstünde duran genç bir kadındır. Emekli olmak üzere olan lise müdürü bir babası, ev hanımı bir annesi, spiker olarak kendi kariyerine sahip evli bir ablası ve özgür ruhlu bir kız kardeşi vardır. Yoo Ji Ho ise eczanede çalışan, hayatını düzene sokmuş çok bir beklentisi olmayan alçak gönüllü genç bir adamdır. Dizi bu iki karakterin karşılaşması ve birbirinden etkilenmesi ile başlayan olayları konu almaktadır. Bu noktada, günümüz toplumuna çok benzeyen Kore kültürü ve aile yapısı da gözler önüne serilmektedir. Evlilik, boşanma, aldatma, arkadaşlık ilişkileri, bekar anne-babalar ile toplumun bu sıfatları taşıyan bireylere bakış açısı aktarılmaktadır.

Senaristin yukarıda bahsettiğim diğer dizisinde de ele aldığı temel konu başlıkları aynı olmasına rağmen burada farklı karakterler göze çarpmakta. Benim favori karakterim, kendi kararlarının arkasında durma ve savunma konusunda tutkulu olan Lee Jung In ve onu canlandıran Han Ji Min. Benim için Jung In kendi mutluluğunu ön planda tutarken bencil olmayan bir karakter.

Yoo Ji Ho ise sorumluluk sahibi ve sıcak kalpli birisi olarak karşımıza çıkıyor. Hayatın olağanlığına alışkın, aşırıya kaçmayan, beklentiden sıyrılmış bir yaşam sürerken Jung In ile karşılaşıyor. İkili, romantik ilişkiden uzak arkadaşça bir diyalog içinde kalmaya çabalasa da olaylar gelişiyor. Karakterlere kısaca bakış attığımız ilk bölüm bize hızlı bir giriş sunarak izleyiciyi konuya çekmekte oldukça başarılı.

Diğer karakterler

Sanırım bu noktada Kwon Ki Seok‘tan bahsetmezsek olmaz (en sağda). Jung In‘in erkek arkadaşı olan Ki Seok içinde olduğu ilişkiyi hayatının çok olağan bir parçası olarak kabul etmiş, kendi endişeleri içinde yaşayan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Hiçbir zaman deli-dolu olmamış, her zaman orta yaşlı bir çift ritminde diyalog kurduğu Jung In‘le olan ilişkisi ölüm sessizliği içinde. Etrafındaki kişilere karşı hoşgörülü, kız arkadaşına karşı sevecen davranan bir erkek arkadaş olarak tanıtılmasına rağmen, karakteri gördükçe ilişkisini zayıflatan hareketlerini ve tavırlarını yakalıyoruz.

Dizinin sunduğu ikilem Jung In‘in erkek arkadaşından kopma sürecine bir başka erkeğin dahil olması. Ji Ho’nun hayatı hem Jung In‘in ailesinin hem de Ki Seok‘un ağır eleştirilerini çekiyor. Daha fazla bahsetmek spoiler olduğundan kaçınıyorum…

Jung In‘in kardeşleriyle olan ilişkisi de oldukça güçlü. Ablasının evlilik hayatı her ne kadar sinir bozucu olsa da sonu tatmin edici şekilde gelişmekte. Jung In‘in küçük kardeşi Jae In‘in, Ji Ho‘nun arkadaşı Park Young Jae ile olan ilişkisi ise keyifli hoş bir yan hikaye olarak kendini izlettiriyor.

Neden izlemeliyiz?

Aslında yukarıda bahsettiğimden öteye geçemem sanırım. Dizi çok hoş bir atmosfer sunuyor. Çiftimizin uyumu inanılmaz, izlemesi çok keyifli. Ki Seok ile olan ilişkisi ve ikilinin diyalogları insanı sinir krizi geçirmeye itse de Lee Jung In‘in kendi yolunda inatla ilerleyişini görmek mutlu ediyor.

Başrol karakter olarak Jung In‘den çok bahsettim ancak diziyi izlenilesi kılan ana unsurlardan biri de diğer başrolümüz Yoo Ji Ho. Ji Ho her kadının yanında olmasını isteyeceği güvenilir, sorumluluk sahibi, sevecen, bakışlarıyla konuşan bir erkek. Karakteri canlandıran Jung Hae In, hem deneyim hem yaş açısından partnerinden küçük olsa da rolünün hakkını vermiş. Bu çiftin birbirini sevmesini izlemek diziyi izlemek için yeter de artar zaten.

Müzikleri inanılmazdı, bütün OST dinlenmeye değer. Rachael Yamagata ve Carla Bruni sesleri ve şarkıları ile dizinin atmosferine harika bir şekilde uyum sağlamışlar. Dizinin albümü hala dinlediğim, kitaplığımda olan parçalardan oluşuyor.

Neler rahatsız etti?

Beni rahatsız eden ana unsur çiftin ilişkisine karışan ve hakkında fikir beyan eden çok fazla kişi olmasıydı. Aileler, arkadaşlar, etraf ne der yaklaşımı bana bizim toplumumuzu anımsatan esas noktaydı. Kwon Ki Seok‘un aşağılık sendromu ile bu sebepten etrafına yaşattıkları ve Jung In‘in isteklerini yok sayarak tek taraflı olarak kararlar alması çok rahatsız ediciydi .Ancak kurgunun tamamlanabilmesi açısından olması gereken bir karakterdi diyerek kendimi rahatlatıyorum. Bir diğer sinir bozucu unsur Lee Jung In‘in babasıydı. Kızlarına karşı olan tutumu kendi konumu için onları kullanması izleyiciyi tahammül edemeyeceği noktaya getirdi. Özellikle Jung In‘in ablasına karşı olan duruşu insana pes dedirtecek cinstendi.

Han Ji Min‘i kim giydirmişti acaba (nolur kendi seçmemiş olsun!) …. Bunu gerçekten merak ediyorum. Jung In‘in kıyafetleri dizi boyunca berbat denilecek kadar kötüydü. Ayakkabıları, etekleri, o koyu çorapları… babaannesinin dolabından almış da üstüne geçirmiş gibiydi. Evet, unutmak istiyorum…

Sonuç olarak…

Beni k-drama dünyasına geri döndüren bir dizi olarak yeri çok özel…

Eğer hayatın içinden sıcak bir ilişki görmek, harika müzikler dinlemek, uyumlu bir çift izlemek istiyorsanız bu dizi tam size göre…

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön