Pinocchio

2014’ü 2015’e bağlayan sürecin sonunda, Kore draması severlerini sarsacak bir drama izleyiciye sunuldu. Başrollerinde Kore’nin iki favori oyuncusu olan Park Shin-Hye ve Lee Jong-Suk‘un bulunduğu Pinocchio dizisiydi bu.

Bence diziyi özel yapan özelliklerden birisi sıra dışı işlenen dram içeriği idi. Ayrıca oyuncu kadrosundaki titizlik de dikkat çekiyordu. Yine yan roller itinayla seçilmiş, dizinin mizah tarafı onlara devredilmiş, dram ve romantizm bölümlerini ise başrol oyuncuları üstlenmişti.

Nedir bu Pinocchio?

Babası itfaye şefi olan Ki Ha-Myeong ve ailesini, ihmalkarlık sebebi ile gerçekleşen bir yangında babalarını kaybeder. İhmalkarlık fabrika çalışanlarının olmasına rağmen suç, kazada can veren babasının üzerine kalır ve basın yüzünden hayatını kaybeden babası, halkın gözü önünde suçlu olarak damgalanır. Babasının ölümünden sonra annesinin ve abisinin ruhsal dengesinin bozulması sonucu Ki Ha-Myeong, annesinin kendisi ve çocuğunu öldürmeye çalışması sonucu hayatta kalır fakat kendisine başka bir şehirde, başka bir ailenin çatısı altında yer edinir. Ailenin bir diğer ferdi olan ve hemen hemen akran olan Choi In-Ha‘nın ise, kariyerinde yer edinmek için babasına iftira atan ünlü muhabir Song Cha-Ok‘un kızı olduğunu öğrenir. Bu süreçten sonra Choi In-Ha‘ya bakış açısı hiçbir zaman eskisi gibi olmaz fakat aynı çatı altında oldukları için her zaman birbirlerinin hayatlarında olurlar ve ilginç bir dinamiği olan bağ kurarlar.

Dizinin ismi ise Choi In-Ha‘nın pinokyo rahatsızlığı olmasından gelir. Pinokyo rahatsızlığı olan bir şahidin, Ki Ha-Myeong‘un babasına attığı iftiradan ötürü bu rahatsızlığa aşina olan Ki Ha-Myeong, Choi In-Ha‘nın da aynı rahatsızlığı olması sonucu muhabir olmak istemesine şiddetle karşı çıkar. Çünkü ona göre kendi doğrusunda yaptığı yönlendirmeler, yanlış bile olsa insanları ikna edecektir ve yalan söylediği zaman hıçkırık tutan bir muhabirin halka aksettirdiği haberde, dolaylı bir yönlendirme olacaktır.

Pinokyo rahatsızlığı olan bir kimsenin, bir toplumu yönlendirecek konumda olmasının tartışmasını izleyiciye sunan dizi, insan ilişkileri ve kurgusuyla izleyiciyi kendisine bağlamakta oldukça başarılı.

Neden izlemeliyiz?

İlk olarak yine oyunculardan başlayacağım. Bana göre en azından şimdiye kadar izlediğim dramalar ya da gözlemlediğim oyuncular içerisinde Kore’nin en güzel kadın oyuncusu Lee Jong-Suk‘un dediği gibi Suzy değil, Park Shin -Hye‘dir. Estetiksiz güzelliği ve doğallığı ile gerçekten kendini hayran bırakacak bir duruluğa sahip kendisi. Lee Jong-Suk‘un elinin yüzünün düzgünlüğünden bahsetmek istemiyorum bile. Kuzenimin de dediği gibi “Bir erkek benden daha güzel olmamalı!” düşüncesi içten içe beni kemiriyor ama yapacak bir şey yok. Allah boş zamanında kendisi gibi şaheserler yaratıyor. Bu ikilinin ekran karşısındaki fiziksel uyumu gerçekten hayran bırakacak nitelikte. Benim için ikisinin içerisinde olduğu amca-yeğen ilişkisi her ne kadar neredeyse romantizm dozuna yakın sunulsa da, yine de bu ikiliyi birlikte görmek insana gerçekten “olmuş bunlar” düşüncesini aksettiriyor. İkilinin kimyası konusunda “Beni öldüresiye hayran bırakmadı ama kesinlikle rahatsız da etmedi.” diyebilirim. Romantizmin dozunun güzel ayarlandığı bir senaryosu olduğunu düşünüyorum Pinnochio‘nun. Ne vıcık vıcık romantik sahneler içeriyor, ne de sizi duygusallıktan alıkoyuyor. Olması gerektiği gibi, gereken dozda aşılıyor size her şeyi.

Bunun yanı sıra dizide empati duygusu çok güzel bir şekilde aşılanmış her Kore dramasında olduğu gibi. Kınanan pozisyonda yarın bir gün siz olabiliyorsunuz ve karakterlerin bu durumda nasıl tepkiler vereceğini gözlemleyebiliyorsunuz. Kötüler yine kötü ama mükemmel bir saygınlıkları var.

Beni bu dizide şaşırtan bir diğer oyuncu ise Seo Bum-Jo‘yu canlandıran Kim Young-Kwang‘ın mükemmel performansı oldu. Bu kadar güzel ağlayan bir erkeği ekran karşısında çok az gördüm. Bir diğeri İngiliz aktör Ben Barnes‘tır herhalde.

Başlarda sıra dışı tarzı ve iddialı izlenimi ile biraz itici gelse de, zaman içerisinde karakterinin olgunluğa giden hikayesi çok hoşuma gitti. Elbette Kim Young-Kwang‘ın buradaki başarısının altını çizmek gerekiyor. Seo-Bum-Jo karakterinin hakkını vererek, olması gerektiği gibi bir rakip sunmuş dramaya.

Dramada bir diğer dikkatimi çeken oyuncu ise Min Sung-Wook . Sochi Olimpiyatlarına gidemediği için “Sposiba” diyerek ortalıkta gezinmesi, dizi içerisindeki kasveti büyük oranda dengeliyordu. Olaylara bakış açısı, tepkisi ve her durumda izleyiciyi güldürme yeteneği ile canlandırdığı Geveze Jang Hyun-Gyu‘u diğer karakterlerden sivilritmeyi başarıyor.

Neler rahatsız etti?

Pinocchio’ya dair rahatsız olduğumu söyleyecek çok fazla başlık yok. En çok şaşırdığım kısım sanırım kendi adıma, Lee Jong-Suk ve Park Shin-Hye görsellik açısında bu kadar mükemmel bir uyum sunarken, ikisinin arasındaki romantizmi benim çok fazla hissedememem oldu. Aralarında kimya yoktu diyemem kesinlikle ama bir Puzzle’ın verdiği hissiyatı da bu ikilide hissedemedim, yine de şikayetlenecek kadar bir durum olmadığını düşünüyorum.

Her Kore dramasında olduğu gibi sonlara doğru şimdi ne yapsak da ikilinin ilişkisini askıya alacak bir aksiyon düzenlesek hissi tabi ki vardı, iş hayatları otursa aile hayatları oturmayan Choi Dal-Po ve Choi In-Ha çifti bir süre izleyiciye acı çektiriyor beklenilen sona ulaşmak için, yine de büyük hayal kırıklığı içeren ya da tatminsiz bir hikaye sunmuyor sevenlerine. Ah, belki Choi Dal-Po‘nun dizi içerisindeki saç kesimi seçeneklerini bir sebep olarak kullanabilirim. Çocuğu çirkinleştirmek ya da bakımsızlaştırmak için kullandıkları peruklar çok üzücüydü. Özellikle çocukluğunu oynayan ve hatta While You Were Sleeping‘de de Lee Jong-Suk‘un çocukluğunu canlandıracak olan Nam Da-Reum‘a takılan peruk içler acısıydı. Yine de oyunculuğundan taviz vermesine neden olmadı bu küçük Ki Ha-Myeong‘un.

Pinnochio dizisini Netflix’te bulmanız mümkün. İzlerken gerçekten keyif alıyorsunuz, dramaya verdiğiniz zamandan pişman olmuyorsunuz.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 62

Pinocchio” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön