Romance is a Bonus Book Detaylı İnceleme

Romance-is -a-bonus-book-dramako-cover

Romance is a Bonus Book, kdrama sever izleyicilerin asla hayır diyemeyeceği ve etkisinden kurtulamayacağı bir drama. Bunun garantisini rahatlıkla verebilirim. Kendisi aynı zamanda beni Kdrama camiasına katan dramadır da diyebilirim.

Daramako sitesini Ocak 2020’de açmamız nedeniyle ve Romance is a Bonus Book dramasını da Haziran 2019’da izlemem nedeni ile bu dramanın incelemesini bir türlü yazamamıştım. Şimdi ise aradan bir sene geçtiği için tekrar izleyerek yazmak istedim. Üstelik arada izlemiş olduğum bir çok dramadan sonra ikinci kez izleyerek ilk seferinde yakalayamadığım noktaları yakalayacağımı düşündüm.

Nedir bu Romance is a Bonus Book?

Romans is a Bonus Book Dramako

2019 Mart ayında Netflix‘te yayınlanan Romance is a Bonus Book, Lee Jong-Suk‘un askere gitmeden önce sevenlerine bıraktığı bir özlem dramasıydı adeta. Hakkında minimal derecede olumsuz şeyler söyleyebileceğim bir drama olan Romance is a Bonus Book, dramadaki bütün detayları ile romantik komedi sevenlerin tam da damak tadına uygun bir tat bırakıyor.

Çocukluklarını birlikte geçiren Kang Dan-Yi (Lee Na-Young) ve Cha Eun-Ho (Lee Jong-Suk)’nun tatlı mı tatlı değişim hikayesini anlatıyor bize Romance is a Bonus Book. Kang Dan-Yi, evlenip çocuk sahibi olduğu için kariyerine ara vermek zorunda olan orta yaşlı bir annedir. Kısa süre önce kendisini aldattığı için boşandığı eşini arkasında bırakıp, yurt dışında okuyan çocuğuna para göndermek için azimle iş aramaktadır. Gel gelelim Kore iş sektöründe, 7 sene kariyerine ara vermiş bir iş kadınına iş verecek bir şirket neredeyse bulunmamaktadır. Kang Dan-Yi de, tecrübesini ve eğitimini çöpe atarak, kendisini lise mezunu gibi gösterir ve çocukluk arkadaşı olan Eun-Ho’nun da kurucularından birisi olduğu yayıncılık şirketine başvurur.

Romans is a Bonus Book-Lee-Jong-Suk-Dramako

Bu noktadan sonra işler ilginç bir hal almaya başlar. Evi olamadığı için şirket çalışanlarından gizli bir şekilde Eun-Ho’nun evinde kalan Kang Dan-Yi, yeniden çalışabilmenin verdiği şevk ve azimle şirkette mümkün mertebe kendini geliştirmeye çalışır. Eun-Ho’nun ise yıllardır Kang Dan-Yi’den sakladığı bir sırrı vardır. Kang Dan-Yi ile birlikte yaşamak, bu sırrını gizli tutmasına çok da yardımcı olmamaktadır.

“Eskiden beri sayfalarını ezbere bildiğim kitap bana şimdi farklı satırlar sunuyor. Sanki o kitabı daha önce hiç okumamışım gibi…”

“Bence değişen kitap değil sensin… Şu an farklı bir zamanda açıyorsun o kitabın sayfalarını. Belki de kitap değil, senin düşüncelerin değişmiştir.”

Bu iki replik, Kang Dan-Yi ve Eun-Ho arasındaki ilişkiyi en güzel şekilde betimleyen replikler bence.

Neden izlemelisiniz?

Romans is a Bonus Book-dramako-3

Bu dramayı izlemeniz için haddinden çok fazla sebep var. Hepsini sıralamaya hafızam yetecek mi bilmiyorum ama elimden geleni yapacağım! (Fighting!)

Öncelikle sevginin her türünün fiziksel bir şekilde değil, sözlerle, davranışlarla, tutumlarla bize anlatan bir drama. Karakterleri bir bir tanıdıkça, birbirine bu kadar uyumlu, bu kadar samimi ve pozitif kişilikler oluşturdukları için adeta minnet duygusunu hissediyorsunuz. Belki gerçek hayatta tamamiyle bu kadar mükemmel karakterlerle aynı ortamda olamayabiliriz ama eğer peri masalları yazılacaksa, böyle karakterler üzerine yazılmasını tercih ederim.

Oyuncu seçimlerinin mükemelliği sizi dramaya çok daha hızlı bir şekilde bağlıyor. Öncelikle, En-Ho’nın asistanı Song Hae-Rin (Jung Eugene)’i zaten W dramasından hatırlıyoruz. Keza orada da bir nevi Jong-Suk karakterinin asistanını canlandırıyordu. Dramaya kattığı şirinlik ve samimiyet gerçekten izleyeni kendisine hayran edecek nitelikte. Diğer karakterlere bakalım. Pazarlama bölümünün başındaki Seo Yeong-A karakterini canlandıran Kim Sun-Young‘ı izlemediğimiz başarılı bir kdrama var mı acaba? Ben kendisini Her Private Life‘ta izlemiştim ve dramanın en renkli karakteri kendisiydi diyebilirim. Şimdilerde ise kendisini Ji Chang-Wook‘un yayınlanmakta olan Backstreet Rookie dizisinde annesi rolünde izliyoruz.

Romans-is-a-bonus-book-dramako-cast

Şirketimizin bitirim ikilisine gelelim. Genelde yan karakterlerin hikayeleri beni sıksa da, asla geçirmeyeceğim yan karakter sahneleri bu dramada Park Hoon ve Oh Ji-Yul’a ait kesinlikle. Park Hoon karakterini canlandıran Kang Ki-Doong‘u The King: Eternal Monarch, Fight For My Way gibi dizilerde izledik ve şu anda da It’s Okay to not to be Okay dramasında izliyoruz. Oh Ji-Yul’u canlandıran Park Gyu-Young‘ı ise yine Kang Ki-Doong ile birlikte It’s Okay to not to be Okay dramasında ekran karşısında izliyoruz. Bu sefer Oh Ji-Yul’dan oldukça bir karakterde gözlemliyoruz kendisini. Öyle ki ben izlerken tanımakta oldukça zorlandım. Bu çelişki de beni aşırı mutlu etti.

Gözümüzü ısıran bir diğer oyuncu ise Healer dramasından aşina olduğumuz ve dramada dijital suçlar bölümünde bir dedektifi canlandıran Jo Han-Chul. Kendisini ekran karşısında görmek gerçekten mutluluk veriyor insana. Karakterlerine bürünme şekli muhteşem. Üstelik Romance is a Bonus Book‘ta canlandırdığı karakter de bir o kadar eğlenceli ve dramatik. İzlemekten keyif veren karakterlerin başında geliyor kendisi.

Romans-is-a-Bonus-Book-dramako-4

Son olarak, benim dramada izlemekten en çok keyif aldığım karakterlerden birisinin altını çizmek istiyorum. O da ajansta önemli bir rolü olan ve Go Yu-Seon’u canlandıran Kim Yu-Mi. Karakterini öyle mükemmel inşa etmiş ki, her hareketinden zerafet ve bakışından asillik akıyor kendisinin. Üstelik drama içerisindeki çelişik izlenimi de mükemmel bir yansıma olmuş bence hikayeye. Hepimizi oturtup biraz düşünmeye teşvik ediyor.

Sanırım şu noktaya kadar Lee Jong-Suk‘tan ve Lee Na-Young‘dan bahsetmemem oldukça ilginç. Çünkü genellikle başrol oyuncular ile başlarım ama bu hikayede bu saydığım isimler neredeyse bu oyuncuların rolünü çalmış bile diyebilirim. Kadro o kadar muhteşem ki, anca başrol oyunculardan bahsedebiliyorum. Oysa bana bu dramayı izleten de Lee Jong-Suk‘tur.

Romance-is-a-Bonus-Book-Dramako-Lee-Jong-suk

Eğer gözünüz gönlünüz açılsın istiyorsanız ve benim gibi bir Lee Jong-Suk severseniz, bu kdrama kesinlikle sizin için doğru bir adres. Ayrıca bu zamana kadar izlediğim en iyi Jong-Suk performanslarından birisi olduğunu da gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Özellikle dramatik sahnelerde mükemmel bir efor sergilemiş. Bir de bütün bu güzel performansa harika kıyafetler ve hoş bir görüntü kattığınızda gerçekten ortaya inanılmaz bir senfoni çıkıyor. Bu dramada Jong-Suk’a karşı eleştirebileceğim tek bir şey yok. Lee Na-Young ise gerçekten rolüne uygun bir persona oluşturmuş dramada. Kocaman gözleri gülünce siz de gülüyorsunuz, sulanınca siz de hüzünleniyorsunuz. İki oyuncuyu da ayrı ayrı çok sevdim ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum.

Romans is a Bonus Book dramako 3

Bir de bu dramanın şöyle bir özelliği var ki, sizi güldürürken ağlatıp, ağlatırken güldürebiliyor ve hatta bazen ikisini birden yaptırabiliyor. Kızların evlerinde toplandığı ve küçük çaplı ağlama krizine girdikleri sahneyi biliyorsanız, ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Bu duyguları aynı anda hissettiren bir drama olarak gerçekten kendi kimliğini burada belli ediyor bence.

Neler rahatsız etti?

Romance-is-a-bonus-book-lee-jong-suk-dramako-2

Bu dramada çok fazla rahatsızlık veren başlıklar saymayacağım. Sanırım beni rahatsız eden sadece iki başlık var. “Yukarıda neden izlemelisiniz?” sebeplerimi sayarken başrol oyuncuların ellerinden geleni yaptıklarını düşündüğümü belirttim. Evet, ellerinden geleni gerçekten ayrı ayrı yapmışlar ama nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde her zaman ikilinin arasında bir mesafe hissettim. Aslında bunun sebebini de bağladığım bir kaç neden var. Öncelikle Lee Jong-Suk‘un 5-6 sene önce yapmış olduğu bir açıklamaya değinelim. Kendisinin ideal tipi sorulduğunda, yıllar sonra birlikte başrol oynayacağı karakterin ismini, Lee Na-Young‘ın adını vermiş. Ne bilsin ki 2019 senesinde kendisi ile böyle samimi bir rolde ekran karşısına geçecek? Lee Na-Young ise şu anda evli ve çocuklu bir oyuncumuz. İş bu olunca ister istemez ikilinin arasında istemsiz bir mesafe oluştuğunu düşünüyorum. Dramayı bitirmeden önce ben bu durumdan habersizdim ama yine bile ikilinin arasındaki mesafeyi hissetmiştim. Biraz araştırma yapıp bu geçmişi öğrendikten sonra ise taşlar biraz yerini buldu diyebilirim. Yine de tekrarlıyorum. İki oyuncu da mükemmel performans sergilemiş. Sadece kimyaları pek uyuşmamış gibi geldi bana, belki de sadece bana öyle gelmiştir, bilemiyorum.

Romance-is-a-bonus-book-oyuncular-dramako

Yazacağım bu bölümü, izlememiş olanlar için spoiler içerebileceğinden açılır pencere olarak yerleştiriyorum. Eğer dramayı izlemediyseniz burayı okumanıza gerek yok.

Spoiler Aç/Kapa
Bir diğer başlık ise, dramanın 15. bölümüne kadar Eun-Ho’nun Dan-Yi’ye Noona demesi. Biz zaten bu zihniyetten, bu kafadan çıkmaya çalışıyoruz Kang Dan-Yi gibi ama sen sevgilim dediğin kadına hala abla diyorsun? Bu boyutu nasıl aşacağız peki? Açıkçası benim pek hoşuma gitmedi. Eun-Ho, duygularını itiraf ettikten sonra Noona demeyi kesmeliydi bence, yani anlamı ne ki? Neden böyle bir gereksizlik sunmuşlar? İzleyiciye verebileceği hiçbir pozitif enerjisi yok “Abla” kelimesinin. Gözümüze sokar gibi…

Sonuç olarak benim çok çok çok keyif aldığım, herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığını düşündüğüm, soğuk bir kış gecesinde içilen sıcak çikolata etkisi yaratan bir kdrama Romance is a Bonus Book. Eğer izlemediyseniz çok şanslısınız çünkü sizi çok tatlı, sıcacık bir hikaye bekliyor demektir. İzlediyseniz de bir süre sonra tekrar başlamanızda hiçbir zarar yok çünkü insana gerçekten doping gibi tatlı bir enerji veriyor. Buraya da dramanın tanıtım videosunu koyuyorum, hakkında meraklı olanlar, izlemeyi düşünenler göz atabilir.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 65

Romance is a Bonus Book Detaylı İnceleme” üzerine 3 görüş

 1. Bu yazıyı uzun zamandır bekliyordum.. YEYYYY!!! Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir inceleme yazısı olmuş.. Romance is a bonus book’un benim için yeri çok ayrı. Oyuncularıyla, senaryosuyla ve verilmek istenen mesajlar ile o kadar güzel bir diziydi ki.. İzlerken hiç ama hiç yorulmuyorsunuz. Üstelik dizinin OST’leri de bence muhteşemdi ve dizi ile gerçekten çok uyumluydu.
  Ayrıca senaryonun izlediğim “nuna ilişkisi”ne dayanarak yazılmış senaryolar içinde en naif ve dramsız senaryolardan biri olduğuna inanıyorum. Eğer Something in the rain’i izlerseniz ya da izlediyseniz anlayacaksınız neden böyle düşündüğümü. Genelde diğer “büyük kadın küçük erkek” ilişkilerinde hep abartılı bir dram oluyor ve bu durumdan aşırı rahatsız oluyorum açıkçası. Hatta bazen o kadar anlayamıyorum ki acaba kadın büyük erkek küçük olan ilişkileri kötülemeye mi çalışıyorlar diye düşünüyorum. Bu dizi de bu durumu gereksiz uzatmamış ve güzel bağlamışlardı.
  “Nuna” eleştirinize katılıyorum. Dediğiniz gibi bazı yerlerde illa “nuna” diye vurgulamalarına gerek yoktu. Ama bende bunu dün öğrendim koreliler biriyle evlenseler bile evlendikleri kişiye hitap ederken nuna yada oppa şeklinde hitap edebiliyorlarmış ve bu durum onlar için garip değilmiş. Belki nedeni bu olabilir. Benim de eleştirmek istediğim bir nokta var izninizle o da şu: Dizinin başlarında Kang Dang-Yi’nin bekar bir anne olduğuna ve sırf çocuğunu kendisi büyütebilmek için 7 sene boyunca çalışmadığına vurgu yapılıyor ancak ilerleyen bölümlerde bu konu öylece askıda kalıyor. Evet bir çocuğu olduğunu, çocuğun başka bir yerde yatılı okuduğunu biliyorsunuz izlerken ama Kang Dang Yi’nin çocuğunu araması vb. olaylara şahit olmuyorsunuz ta ki son bölüme kadar. Sadece biraz bu durum beni rahatsız etmişti ki benden başka belki de kimse takılmamıştır buna 😀
  Yan karakterlerin hikayelerinin bile dolu dolu oluşu, bir yayın evinin çalışma şartlarına, iş hayatındaki adaletsizliklere, bir eser ortaya çıkarmanın zorluklarına, ne yazık ki popüler kültür ile kaybolan şiir gibi edebi eserlere değinmeleri beni çok etkiledi. Kesinlikle izlenmesi gerekli ^^

 2. Aslında çok doğru bir yaklaşım. Açıkçası dramadaki en büyük problem sadece yaş problemiymiş gibi yansıtılıyor ama Dan-Yi’nin çocuğu döndüğündeki olan planlarına sadece ev bakarken denk geliyoruz.Annelik güdüsüne biraz daha değinebilirlermiş. Sanırım ilk izlediğimde benim de dikkatimi çekmişti bu durum, nedense ikincisinde büyüsüne kapılmış olabilirim dramanın 🙂

  Bunun dışında gerçekten insanın yüreğini ısıtan, değindiği konuların ağır ama verdiği hissiyatın hafif olduğu bir drama. Doğru zamanda insana ilaç gibi geliyor böyle dramalar. Ben şanslıymışım ki, film diye izlemeye başladığım bu yapım drama çıktı ve beni kdrama ortamına bağladı ^^

  Ayrıca yazıyı beğenmiş olmanıza çook sevindim, benim için de yeri çok ayrı bir drama o nedenle güzel bir inceleme olması için elimden geleni yaptım <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön