She was Pretty

she-was-pretty-dramako

Evet, karşımızda Türk versiyonu Seviyor Sevmiyor dizisinin orjinali olan She was Pretty draması.

Öncelikle eğer bu dramayı çok seviyorsanız yazacaklarım pek hoşunuza gitmeyebilir, şimdiden uyarıyorum. İçerisinde spoiler da bulabilirsiniz, her şeyi bulabilirsiniz, bilemiyorum dramaya çok sinirliyim çünkü önceden uyarayım. (-hayır dayidream, kendimi kaptırmıyorum çok sinirliyim teşekkürler)

Ha, bir uyarı daha. Dramaya oldukça tepkiliyim bu nedenle görsellerin çoğunu dramayı tek çekilir kılan karakterimiz Kim Shin-Hyuk (Choi Si-Won) üzerinden gerçekleştireceğim çünkü o buna değer.

She was Pretty Nedir?

she-was-pretty-1-dramako

Hikayemiz çocukluğunda çok güzel olan ama büyüdükçe çilleri ve pembe yanakları ile özgüven eksikliği yaşayan ana karakterimizin, çocukluğunda şişman ve gözlüklü olan aşkı ile yıllar sonra buluşmasını anlatıyor. Pardon, buluşamamasını. Çünkü ana karakterimiz çocukluk aşkının büyüdüğünde çok yakışıklı ve başarılı birisi olduğunu fark edip, kendini türlü türlü komplekslere sokuyor. Hayatın anlamı güzel ve başarılı olmakmış gibi. Bu sebeple de onunla karşılaşmamak için türlü yalanlara ve dolaplara başvuruyor. Ha bu arada şişman ve gözlüklü çocukluk aşkımız tam bir hödük olmuş, bolca kalp kırıklığı ve aşağılanmalar görüyoruz.

Bir de şöyle anlatmayı deneyelim,

Kim Hye-Jin (Hwang Jung-Eum), çocukluğunda güzelliği ile oldukça popüler bir öğrencidir. Komşusu ve aynı zamanda sınıf arkadaşı olan Ji Sung-Joon ile sıradışı bir arkadaşlık kurar. Ji Sung-Joon (Park Seo-Joon)’un kilolu ve gözlüklü olması sebebiyle okul zamanlarında itilip kakılması sonucunda Kim Hye-Jin onu her zaman korur. Aynı zamanda Sung-Joon‘un küçük yaşta annesini trafik kazasında kaybetmesi sürekli travma geçirmesine neden olmaktadır. Kim Hye-Jin, Sung-Joon‘un zor zamanlarında yanında olur, taa ki Sung-Joon Amerika’ya taşınana kadar.

swp-dramako-1

Yıllar sonra Sung-Joon Güney Kore’ye döndüğünde Hye-Jin ile buluşmak ister fakat Hye-Jin eskisi gibi güzel olmamasının dışında bakımsız ve hala geçici işlerde çalışan bir hayatın içerisindedir. Sung-Joon‘un zayıflamış, yakışıklı ve başarılı profili, Hye-Jin‘in kendisinden ve görüntüsünden şüphe etmesine neden olur. Kendisi yerine dünyalar güzeli ev arkadaşını Sung-Joon ile buluşmaya gönderir. İşler burada karışır.

Sung-Joon, Hye-Jin‘in en yakın arkadaşı Ha-Ri (Koh Joon-Hee)’den Hye-Jin diye etkilenmeye başlarken, yeni çalıştığı iş yerinde gerçek Hye-Jin‘in, Sung-Joon‘un ekibinde çalışmaya başlaması bitmeyecek bir dolambacın sadece başlangıcıdır.

Evet, hikayemizi en iyi ve en asilce bu şekilde anlatabildim. Bu drama hakkında maksimum söyleyebileceğim asil cümleler bunlar olacak muhtemelen.

Neden İzlemeliyiz?

Size izlemeniz için sadece iki sebep sunacağım. Buyurun;

park seo joon choi si won dramako

Eğer illa izlenecekse bu drama kesinlikle Park Seo-Joon ve Choi Si-Won için izlenmeli.

Fight for My Way‘den sonra, daha önce de ismini duymamdan ve Park Seo-Joon‘un oyunculuğuna güvenmem sebebiyle She was Pretty dramasına başlayayım dedim ama o işler öyle olmuyormuş. Bir saniye, bunları diğer bölümde söylemeliydim, her neyse.

Dramada Park Seo-Joon gerçekten üstün ötesi bir çaba göstermiş olmalı ki bazı sahnelerin rol olduğu çok belliydi. Yine de onu kendisini bu profile sokma çabasında gördüğümde çabasını takdir ettim. Vakti zamanında bir sinema filminde çalışmıştım. Sinemada annemle birlikte izlemeye gittiğimizde molada annem ağlamaya başladı. “Böyle bir filmde çalışacak kadar mesleğine tutkulu olduğunu düşünmemiştim hiç.” diye. Aynı o hesap. Kendisine saygım arttı. Bolca da şıklık ve karizma sunuyor size Park Seo-Joon bu dramada. Gelelim, diğer elmasımıza, gün ışığımıza, kahkaha sebebimize…

she was pretty choi si won

Choi Si-Won… Kim derdi ki beni Park Seo-Joon ile bu kadar arada bırakacak ama arada kalmamak elde değil. Bir insan hem bu kadar karizmatik, hem çekici hem doğal hem de nasıl komik olabilir? İşte bütün soruların cevabı karşınızda. Kim Shin-Hyuk karakteri kadar eğlenceli çok az yan karakter görmüşümdür herhalde. Hatta o kadar başarılıydı ki, ana karakterle rahatça yarıştı diyebilirim gözümde. Hoş ben Choi Si-Won‘un doğaçlama yaptığını düşünüyorum çoğu sahnede, bence güldüğümüz bir çok yerde onun eklemeleri vardı çünkü bu senaristlerden hayatta böyle eğlenceli bir karakter çıkmaz bunu anladım ben. Evet, başlıktan saptım yine. Ne diyorduk? Choi Si-Won.

she-was-pretty-choi-si-won

Gerçekten adı gibi Deli Muhabir’i izliyoruz Kim Shin-Hyuk karakterinde. Deliliğin hakkını sonuna kadar veriyor ama bir deli bu kadar çekici olmamalı yoksa sizi de deliliğine sürükler. Her sahnesi, her tepkisi, her mimiği orjinallik taşıyor. Jackson diye seslenmeleri hala kulağımda. Yeri geldiğinde aklınızı dağıtacak dostunuz, yeri geldiğinde ortalığı karıştıran müzip bir kişilik, yeri geldiğinde romantik, yeri geldiğinde tam bir duygusal oluyor ve bunlar olurken sizi moddan moda sokmayı başarabiliyor. Baş rol kızımızın bütün bu özelliklere bu kadar tepkisiz kalması gerçekten büyük bir başarı, tebrik ediyorum.

Neler Rahatsız Etti?

swp-choiwison

Evet, nereden başlasam acaba? Öncelikle bir kadının kendine olan güveninin dış görünüş olarak bu kadar vurgulanması beni bir kadın olarak inanılmaz rahatsız etti. Oysa yakından baktığımızda Hye-Jin‘e, saçları, çilleri ve hayat sevinci o kadar yüksek ki, ısınmamak, sevmemek elde değil ama bütün o ben çirkinim, ben aptalım, ben başarısızım enerjisi gerçekten karakteri çekilmez bir noktaya itiyor. Drama boyunca kıza sinirlenmekten kendimi alamadım. Dramanın belirli bir bölümünden sonra yaptığı tarz değişimi ise içler acısıydı. Saçının Ajumma modeli, kıyafetleri ve o ayakkabılar? Aman Allah’ım… Jackson’ı o kadar özledim ki Kim Shin-Hyuk‘ın ona eskisi gibi yaklaşıp Jackson demesini çok garipsedim. Yani bir moda dergisinde çalışan bir kadın bu kadar mı çirkin olabilir? Giyinebilir? Hadi tamam, saçını başını değiştirdin ama o doğal tepkilerin, tatlı şapşallığın nereye gitti? Üzerine üstlük her şeye o anlamamış ifadesinin eklenmesi? Gerçekten bu kadar anlayışsız ya da geç algılayan olamaz bir insan.

she-was-pretty-dramako-gif-2

Peki ya Park Seo-Joon‘un hödük karakteri? Hye-Jin‘i her aşağıladığında senarist ekibini takdir ettim. Böylesi bir adamdan ancak bu kadar soğutulabilirdi. Bir sebep bekledim, bir insanın tipinin düzelip karakterinin bu kadar kötüleşmesi içi Hye-Jin ile ayrı oldukları süreçte başına bir şeyler gelmesini, hayata ve insanlara bu kadar üstten bakmasına mantıklı açıklama getirecek bir olay örgüsü bekledim ama hayır, hiçbir sebebi yoktu bu kabalığının. Hye-Jin ne kadar dıştan çirkinleşmişse (ki bence çirkin değildi) Ji Sung-Joon bir o kadar karakter olarak çirkinleşmişti bu süreçte. Bu çirkinliğin dramada yeteri kadar vurgulandığını da düşünmüyorum. Kaba ve ukala tavrına hiçbir mantıklı açıklama gelmedi. Hye-Jin sandığı Ha-Ri’ye yakışıklı prensi oynarken, çalışanlarını hor gören, aşağılayan ve ukalalık yapan bir karakterdi. Ne yani? Sadece aşık olduğun ya da hoşlandığın insanlara karşı mı tavrını yumuşatıyorsun? Bu nasıl bir karakterdir yahu? Nasıl sevebilirim ben bunu?

Peki ya Ha-Ri? Ha-Ri’nin hayattaki güzel her şeye sahip olma isteği? Bunu yaparken arka arkaya sıraladığı saçma bahaneleri ve mıymıylığı? Tamam dünyanın en pahalı ayakkabılarını alacak gücün olabilir ama sırf güzel diye en yakın arkadaşının, kardeşim dediğin insanın sevdiği adama da sahip olmaya kalkmazsın be kızım. Ayakkabı mı sandın sen adamı? Çok rahatsız edici süreçlerdi. En yakın arkadaşıma öyle bir davranışta bulunmanın, ya da bana bulunulmasının verdiği düşüncenin utancı ile ben rahatsız oldum.

Gelelim romantik çiftimizin kimyasına. Tebrik ediyorum, sıfır kimya. O kadar sıkıcı, o kadar uyumsuzlardı ki… Sürekli ikilinin rol yaptığı aklımdan çıkmadı. Geleceklerini ne merak ettim, ne de hayal ettim… Buna rağmen senaristler bize geleceklerini vermişler, sağolsunlar.

she was pretty-dramako

Zaman kaybı bir drama mıydı? Kolay bir şekilde evet diyemem çünkü Choi Si-Won ile çook eğlendim ama onun dışında evet, zaman kaybı bir dramaydı. Park Seo-Joon gibi bir adamı izleyicisinden soğutmak gibi bir başarıya el attıkları için bu dramaya puanım 5 üzerinden 2 olurdu ama dua etsinler Kim Shin-Hyuk gibi bir karakter, Choi Si-Won gibi bir oyuncuları vardı kadrolarında. Yoksa bu dramayı Park Seo-Joon bile kurtaramazdı. 5 üzerinden 3’ün o 1 puanı Kim Shin-Hyuk‘a ait. Neyse, son olarak bu kadar zehir zemberek bir incelemenin sonuna güzel bir görsel bırakıyorum, ağzımızın tadı güzel ayrılalım.

park-seo-joon-choi-si-won-dramako
Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön