Wok of Love

Wok of Love Dramako

Özellikle karantina günlerinde izlemesi oldukça tehlikeli bir drama Wok of Love çünkü sizi deli gibi acıktırıyor! Ama azmettim ve diziyi bitirdim! Eğer Uzak Doğu yemeklerini seven birisiyseniz, bu diziyi izleyeceğiniz zamanı iyi seçin derim. Canım öyle bir Jajangmyeon çekiyor ki acı çekiyorum. Jajangmyeon’u ilk Kim’in Adası filminde görüp merak etmiştim, tesadüfe bak ki o filmde de Jung Ryeo-Won müthiş bir karakterde oynuyordu. Yani bu dramada da bir cast şölenine denk geliyoruz. (Jang Hyuk bile yeter başlı başına)

Nedir bu Wok of Love?

wok of love dramako

Lüks bir otelde başarılı yardımcı şef olan Seo Poong ( Lee Joon-Ho )’un en büyük hayali şef olup yıllardır birlikte olduğu kadınla evlenmektir. Uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşı ile ani evlenme kararı alan Dan Sae-Woo (Jung Ryeo-Won) ise hayatı boyunca ailesinin sözünden çıkmayan varlıklı bir birey olarak yaşamıştır. Baş karakterlerin sonuncusu ve bence en eğlencelisi olan Doo Chil-Seong (Jang Hyuk) ise, tefecilik yapan bir gangsterdir.

Bu üç karakterin yolu bir şekilde kesişir. Hayatı bir anda ters gitmeye başlayan Seo Poong, işinden ve evliliğinden olur. Kendisini çalıştığı lüks Çin restaurantının karşısındaki küçük ve başarısız Çin lokantasında bulur. Babasının iflası sebebi ile geçimini sağlamak zorunda kalan Dan Sae-Woo da kendisini bu lokantada çalışan olarak bulur. Esas sürpriz ise bu iki kişinin yatırımcısı ve patronu olan Doo Chil-Seong‘dur.

Neden İzlemeliyiz?

Wok of Love Dramako İnceleme

İzlemek için gerçekten sebepleri olan bir drama. Tabi ki ilk sebebim Jang Hyuk. Kendisini başarısız bir performans ya da projede görmediğim için dahil olmak istedim bu dramaya. Kesinlikle dramada en keyif aldığım sahneler kendi sahneleri. İzlemeden önce kafa karıştırıcı yorumlar da aldım hikaye hakkında. Zaten 5. bölümde kendisini belli etmeye başladı bu karışıklık ama yine de elimden geldiğince keyif almaya çalıştım dramadan. Aldım da. Gerçekten çok eğlendim. Bir kere oyuncu kadrosunu harika bir şekilde oturtmuşlar. Dramanın ilk yarısı neredeyse komediden oluşuyor, ikinci yarısı ise drama kayıyor biraz. Yine de keyifli sahnelerin tadına sonuna kadar varıyorsunuz, tıpkı Wok dükkanının dumanı tüten yemekleri gibi.

Yemeklerin sunumu, görüntüleri ve insanların yeme şekilleri o kadar can acıtıcıydı ki, iki tane hazır noodle tüketmek durumunda kaldım bu süreçte. Özellikle evde durmamız gerektiği bu süreçte, zaten çıksak bile zor bulacağımız yemekleri izlemek canımı acıttı. Dilerim minimum kilo alışı ile bitirmişimdir dramayı. Zaten 3 gün sürdü bitirmem, boş zamanınızı değerlendirebileceğiniz güzel bir hikayesi var, eksik kısımları olsa da.

Ne diyorduk? Oyuncular. Yazının başında da belirttiğim gibi Jung Ryeo-Won‘u Kim’in Adası filminden biliyorum. Gerçekten abartısız köpük tadında keyif verici bir yeteneği var bu hanımımızın. Bu nedenle oyuncu kadrosuna kendini yedirmeyi güzel şekilde becermiş. O kadar eğlenceli bir karakter ki bazen eğlencesi insanın sinirlerini bozabiliyor. Yine de karakteri incelerken kaşına, gözüne, gülümsemesine hayran kalıyorsunuz. Zaten öyle de kalmanız gerekiyor. Dramadaki aşk üçgenine dahil olmak için.

Lee Joon-Ho‘ya gelecek olursak. Bu İdolümüz hakkında çok fazla olumsuz şey söylemek istemiyorum. Benim için izlemesi zor karakterlerden birisiydi çünkü Jang Hyuk‘un karşısında oynuyordu ama yine de güzel iş çıkardığını düşünüyorum. Dramayı izlerken kendisinin bir kaç canlı performansını izledim,gerçekten başarılı ve döktürdüğü karakterden çok zıt bir ışığı var sahnede, bu zıtlık da hoşuma gitti. Ama şeytan kulağıma fısıldamadı da değil, Lee Jong-Suk da güzel gitmez miydi şimdi o karaktere? ^^ Neyse, Jang Hyuk ve Lee Jong-Suk‘u rakip görmek daha çok acı verirdi, iyi olmuş böylesi.

wok of love jang hyuk

Gelelim Jang Hyuk‘a. Neler rahatsız etti? kısmında bol bol kendisinden ve karakterinden bahsedeceğim ama kendisinde bir kusur olduğu için değil, tabi ki huyum olan senaristlere yükleneceğim için 🙂 (Harcamışlar resmen adamı!) Jang Hyuk‘u en son Tell Me What You Saw‘da izlemiştim. Ama ilk olarak hayatıma Fated to Love You draması ile girdiği için benim için komedideki yeri çok çok ayrıdır. Bu dramda da gerçekten gözlerimden yaş akıtacak kadar harika bir performans sergilemiş. Zaten kendisinin dövüş sahnelerine ayrı bir hayranlığım varken, ayağında Converse gördüğüm an “İşte bizi harika bir dövüş sahnesi bekliyor!” düşüncesi kafamda yanıp durdu. O saç şekline rağmen adam kalitesinden, karizmasından, ışığından gram ödün vermedi. Mükemmel bir karakteri oynamış ve harcanan bir karakteri…

Doo Chil-Seong karakterini bu kadar sevmemin sebebi, “Kontrolsüz güç, güç değildir.” cümlesinin karakter bulmuş hali olması. Öyle bir karakter çizmişler ki, adam düşmanını dövüp, sonra dondurma ısmarlıyor. Parası ve şiddet uygulama kapasitesi var ama kendisi mümkün olduğunca karşısına çıkan bütün engelleri uzlaşma yöntemi ile çözmeye çalışıyor ve dikkat ettiğim kadarıyla Wing Chun dövüşünü tercih etmiş bu dramada. Wing Chun, karşıdaki kişinin canınızı yakmak için kullandığı enerjiyi, kendisine yönelttiğiniz, bireyi kendi enerjisi ile hırpaladığınız bir dövüş sanatı. (Teşekkürler Yip Man, teşekkürler Donnie Yen) Aslında Doo Chil-Seong‘un da savunma sistemi bu. Düşmanlarını kendi silahları ile vurup küçük düşürmesi ve düelloları kazanması buradan geliyor. Yine bile fazla iyi bir karakterdi, içim kıyıldı izlerken üzüntüden.

Neler rahatsız etti?

wok-of-love-dramako

Aslında Wok of Love çok eğlenceli başlamıştı. Zaten sevdiğim oyuncularla dolup taşıyordu, bir de üzerine komedi serpilince buhranlı döneme ilaç gibi geldi ama drama bir anda dramaya dönmeye başladı. Zaten az çok Kore dramasını izleyenler, kadronun gelişinden işlerin nasıl gelişeceğini tahmin edebilir ama ben biraz dengesiz buldum karakter gelişimlerini ve dağılımlarını. Jang Hyuk‘un canlandırdığı Doo Chil-Seong karakteri dramadaki adeta kahraman. Adamlarına kol kanat geren, zor zamanlarında insanların yanında olan, eğitimini tamamlamamış olsa da kendisini geliştiren bir karakteri canlandırıyor. Gerçekten Bay Işık. Dan Sae-Woo‘nun zor zamanında yanında olduğu gibi, başlarda kendisine ve ekibine çok kaba davranan Seo Poong‘a da aynı samimiyeti ve yardımı sunuyor. Peki karşılığında ne oluyor?

Jang Hyuk Dramako

[Spoiler] Doo Chil-Seong, bu kadar fedakarlık yaparken, kendinden çok değer verdiği insanların ihtiyaçlarını karşılarken bu adam bıçaklandığında bir Allah’ın kulu bile ziyaretine gitmiyor. (Annesi hariç). Maddi manevi her şeyini verirken herkese, bir kişi ya, bir kişi bile bu adam için bir şey yapmıyor ve o hala daha ilk görüşte aşık olduğu kadını kollamaya devam ediyor. Hiçbir sebebi yokken kendisine küstahlık ve kabalık yapan şefi destekliyor, tekrar ayağa kalkmasını sağlıyor. Karşılığında ne alıyor? Koca bir hiç… Doo Chil-Seong, bu kadar şey yaparken Seo Poong ne yapıyor da birden favori erkek haline geliyor? Tek yaptığı bağırıp çağırmak, sinirlenmek, hayatı zor diye acısını mutfaktaki elemanlardan çıkarmak. Üstelik duyguları konusunda kendisine bile dürüst değil, korkak. Peki Seo Poong seçilmek için ne yaptı? Nesini kanıtladı bize? Sadece kızımız Dan Sae-Woo ile arasında çekim olduğunu kanıtladı. Yani biz bu dramadan, iyiler hep kaybeder cevabını mı almalıyız? Tamam Seo Poong da kötü değil elbette ama bu adam yemek dışında ne yaptı tercih edilen karakter olarak? İşte dramada aradığım cevap buydu. Yani belki karşısında Jang Hyuk değil de başka birini koysalar daha mı az sinirlenirdim diye düşünüyorum ama hayır, Doo Chil-Seong, drama içerisinde bizi hem güldüren hem ağlatan bir karakterdi. Diziyi izlediyseniz eğer Doo Chil-Seong, ‘yu hikayeden çıkarın. Geriye ne kalıyor? Ne kadar başarabilirlerdi onsuz? Peki şimdi hikayeyi düşündüğünüzde Doo Chil-Seong, ‘nun çevresindeki karakterlerimizi çıkaralım, özellikle Soe Poong ve Dan Sae-Woo‘yu. Hayatında ne değişiyor? Neredeyse hiçbir şey. O nedenle bana biraz harcanan karakter üzerine kurulu bir drama gibi geldi, yine de bu keyif almadığım anlamına gelmiyor elbette. [Spoiler]

greasy melo dramako

İsterseniz taraflı bakıyor, Jang Hyuk hayranı olarak bakıyor diyebilirsiniz ama ortada yapılan kocaman bir haksızlık ve dengesizlik var hikayede.

Bunun dışında 19 bölüm olması için biraz gereksiz uzatıldığını düşündüğüm dramalardan birisi. 16 bölüm de gayet yetermiş. Güldük eğlendik, herkes amacına hizmet etti tadında bırakalım olayını yapmamışlar maalesef. Yaklaşık 2-3 bölüm sürümcemede olan durumlarda biraz zamanımızı alıyor drama. Ama 19. bölümdeki Seo Poong çok hoşuma gitti, keşke hikaye boyunca agresif, inatçı, neredeyse kör bir karakter olacağına böyle bir karakter olsaydı, eminim çok daha keyifli olurdu.

[Spoiler] Peki Dan Sae-Woo‘nun annesine ne demeli? Bir kişi de çıkıp kadına sığ düşünüyorsun ve çok bencilsin demedi. Kızının mutluluğunu düşünen böyle mi yapar? Yıllardır saçını süpürge eden insanların mutlu olmasını dahi istemiyor kadın. Düşündüğü onca yanlış şeyin karşılığında bir nutuk beklerdim. Para insanı kaliteli yapmaz diye. Doo Chil-Seong‘un Poong‘a söylediği çok güzel bir cümle vardı. “Ben cahilim ama sen benden daha kötüsün.” diye. Eğitim elbette önemli ama insanın seçim şansı bulunmadığı hayat statüsü ile kimse yargılanmamalı. Keşke bu yanlışın altını çizseydi hikaye. [Spoiler]

[Spoiler] Doo Chil-Seong‘un 4 kez karşılaştığı, bir kez daha karşılaşacak olursa kaderi anlamına geleceği veteriner kızımıza ne oldu? Kızı ilk gördüğümde Dan Sae-Woo ile aynı kulvarda olmadığını sezinledim ama yine de hikayedeki küçük sinyaller sanki aralarında bir şey olacağına dair ipuçları veriyordu. [Spoiler]

[Soiler] Dan Sae-Woo‘nun babasıyım dediği kediyi gördüğünde sevmek dışında bir şey yapmaması peki? Hayvancağız 5 bölüm boyunca taşı yaladı. Alıp doktora götüren yine Doo Chil-Seong yine Doo Chil-Seong. Bu adama neden bu kadar yüklenildi? Herkesin yapması gereken iyiliği resmen adam tek başına sundu dramada. Annesinden yediği terk edilmişlik hissiyatı, sevdiği kadının kardeşim dediği adamı seçmesi, bıçaklanmaları. [Spoiler]

İzlemeyin demem, gerçekten eğlendiğim kısımlar oldu ama çok beklenti içerisinde izlenmemesini tavsiye ederim. Size güzel zaman geçirtecek ve bol bol acıktıracak bir dizi kendisi.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön