Her Private Life

Nihayet Her Private Life dramasını bitirdim. Zor oldu ama başardım. Arka arkaya izlediğim başarılı ve keyifli dizilerden sonra Her Private Life açıkçası ite kaka bitti diyebilirim, üzücü ama durum bu.

Nedir bu Her Private Life?

Bir sanat müzesinde müdür yardımcısı olan Deok-Mi (Park Min-Young), aynı zamanda hayranlığını yaptığı White Ocean üyesi Shi-An‘ın (One) koyu bir takipçisidir. Öyle ki, etkinliklerinde ve konserlerinde fotoğraflarını çekip, bütün hayranları aynı platformda topladığı bir internet sitesi bile mevcut.

Hayranlık herkes tarafından anlayışla karşılanmadığı için bu kimliğini gizli tutan Deok-Mi, mesleği ve gizli kimliği arasında sıkıntılar yaşamaya başlar, bu süreçte de Sanat müzesine yeni atanan ve uzun yıllar Amerika’da yaşayan sanatçı Ryan Gold (Kim Jae-Wook) ile birlikte çalışmaya başlar. İkili arasındaki çekişmeler ve Deok-Mi‘nin gizli kimliği, bu ilişkiye farklı yönler verir ve ortaya eğlenceli bir hikaye çıkar. Çıkar çıkmasına da o eğlenceli hikaye ne kadar eğlenceli ve senaryosu bunu izleyiciye ne kadar hissettirebilmiş? Üzerinde durulması gereken konu bu elbette bir Kore draması için.

Neden İzlemeliyiz?

Öncelikle Kore dünyasına yabancı olan birisinin, İdol ve hayranları anlayışını tanıması için mükemmel nitelikte öğretici bir senaryo bence. Herkes bilir ki Kore hayranları aşırılığı sever ve kendilerini tamamiyle hayran oldukları kişiye adarlar. Bunun karşılığında, ilişkilerini gizli tutan Kore idollerinin yaşadıklarını bu hikayede rahat bir şekilde anlayabilirsiniz, hem hayranlık kısmı hem idol kısmı oldukça başarılı yansıtılmış diye düşünüyorum.

Başrol oyuncularımızı düşündüğümde, beni çok fazla rahatsız eden noktalar olmadı. Kim Jae-Wook‘u Coffee Prince dramasında izlemiştim ilk ve gerçekten oradaki duruşunu çok beğenmiştim. Özellikle donuk ifadesi, az ve öz konuşmaları görünüşüne de cuk oturmuştu. Burada biraz durgun ve donuk geldi bana açıkçası ama oynadığı karakter de çok hareketli ve renkli bir karakter olmadığı için çok rahatsız etti diyemem.

Park Min-Young‘ın performansına gelince, kendisini sadece Healer‘da izlediğim için performansı üzerine çok fazla kritik yapamayacağım ama hem duyduğum hem de okuduğum yorumlara karşı, kendisinin sürekli bu tarz aynı karakterlerde oynaması sanıyorum ki izleyicileri yıldırmış bir durumda. Başlarda Deok-Mi karakteri benim için farklı ve renkli bir karakterdi ama hayranlıktan uzaklaştıkça maalesef ki sıradanlığa yaklaştı. (Oops, bunu eleştiri kısmına saklamalıydım sanırım)

Bunun yanı sıra bazı yan karakterler eğlenceliydi. Mesela Deok-Mi’nin en yakın arkadaşı Lee Sun-Joo (Park Jin-Joo)’ya bayıldım. Kendisini While You Were Sleeping dramasında izlemiştim ilk ve orada da bana keyif veren yan karakterlerden birisini canlandırmıştı. Kadının enerjisi, mimikleri ve jestleri gerçekten keyif verici. Bunun yanı sıra Deok-Mi’nin üvey kardeşini canlandıran Ahn Bo-Hyun‘un da performansını ve karakterini oldukça başarılı buldum. Tepkileri ile, cümleleri ile düşündüren ve eğlendiren karakterlerden birisiydi. Özellikle daha ilk bölümde Shi-An‘ın postlerine tekme atarak boynunu kırması sanırım dramada beni en çok güldüren şeydi. Tek güldüren de olabilir… Üzücü.

Kim Mi-Kyung‘u Healer dizisinden sonra Park Min-Young ile tekrar birlikte görmek oldukça keyif vericiydi. Benim nedense kendisine karşı sebebini bilmediğim bir ısınmam var. Sanki kendisi gerçekten komşu teyze. Healer ‘da da çok keyif almıştım onu izlerken, Her Private Life‘ta da, mizahıyla olsun duygusallığı ile olsun beni en çok etkileyen oyunculardan birisi oldu.

Sevgili idolümüz Shi-An‘a gelince. Gerçekten güneş gibi parlayan bir idollüğe sahipti dramada. En çok onun için üzüldüm galiba hikayenin sonunda. Herkes bir kerevetine, mutluluğa erdi ama Shi-An yine idollüğünün yalnızlığında kaldı, hiçbir değişiklik olmadı neredeyse hayatında hatta ve hatta… Neyse bu kısmı eleştirel bölüme saklıyorum. Lafı geçmişken, gelelim eleştiriye…

Neler rahatsız etti?

Öncelikle, Her Private Life‘ı izleme sebebim, uzun süredir puanlamaları yüksek dramaları izlememdi. Her Private Life‘ınki de düşük değil ama bir Goblin ya da Healer gibi inanılmaz ses getiren dizi olmadığı da aşikar.

Öncelikle dizinin ilk 5-6 bölümüne kadar insanların bu diziyi neden yarıda bıraktıklarını anlayamadım. Gel gelelim devam eden bölümlerde cevaplar belirdi.

Öncelikle, başarılı bir müze müdür yardımcısının gizli bir fan girl olması düşüncesi gerçekten orjinal ve eğlenceli. En büyük sıkıntı, bu profili sürdürememeleri. Deok-Mi, Ryan’a yaklaştıkça, fanatik bir hayran olmaktan uzaklaştı, sadece bununla kalmayıp, drama kendi adından çıkıp, Ryan Gold’s Private Life halini aldı. ilk beş bölüm için Deok-Mi’nin hayatını izlemiş olabiliriz ama sonrasında adeta dram havasında Ryan’ın geçmişine, bugününe ve mücaelesine tanıklık etti. Ryan iyi hoş ama Ryan’dan bana ne ki? Ben bu dramayı “Deok-Mi‘nin Özel Hayatı” diye açmışım ve içerikte bana ağır bir fan girl olduğu bilgisi verilmiş. Haliyle beklenti olarak da bunun devam etmesini isterim.

İkinci olarak, romantik sahnelerin bezdirecek kadar uzun sürmesi, bir sahnenin 3 farklı açıdan çekilip arka arkaya verilmesi gerçekten insanda biraz bunalma duygusu oluşturuyor. Burası spoiler olacak ama; Ryan ve Deok-Mi birleştikten sonra ilişkilerine dair neredeyse hiçbir sıkıntı yaşamıyorlar. Bu da bana hiç gerçekçi gelmedi ve hikayenin içerisinde olmaktansa, drama izlediğim psikolojisi iyice oturdu üzerime.

Gelelim en çok rahatsız eden duruma. Deok-Mi’nin kimliği asla ortaya çıkmadı. Son bölümde bile Shi-An, Shi-An‘ın izindenin ortalıklarda olmamasından sitem ederken bir kişi de çıkıp o Deok-Mi idi demedi. Dese ne olabilirdi ki? Nasıl bozabilirdi dramayı? Oysa onu öğrenmesi en azından o zavallı karakterin hakkıydı. Shi-An‘in duyguları ile oynamışlar ve onu kullanmışlar gibi geldi bana hep. Çünkü başta her şey onun üzerinden giderken, hikayenin sonunda çocukçağızın hiçbir etkisi olmadığı gibi üzerine üstlük kimse tarafından da umursanmadı. Bilemiyorum. Beni tatmin etmedi.

İzlenilmesini tavsiye eder miyim? Açıkçası çok etmem. Onun yerine izlenebilecek bir sürü eğlenceli, dramatik, romantik ve komik dizi var. Bütün Kdramaları bitirdiyseniz tabi o ayrı.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Her Private Life” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön