Backstreet Rookie [İlk İzlenim]

backstreet rookie dramako cover

Aylardır beklediğimiz Convenience Store Saet-Byeol‘un webtoon uyarlaması olan Backstreet Rookie ilk bölümü bugün bekleyenleri ile buluştu!

Çok uzun süredir bu kdramayı beklediğim için açıkçası nereden yazmaya başlayacağımı bilemiyorum. Kısa süre önce Ji Chang-Wook‘un The K2 dramasını izlememin de, kendisinin sunduğu bu iki zıt karakter arasında çok daha detaylı bir gözlem sahibi olmama yardımı oldu diyebilirim.

backstreet rookie dramako-1

Öncelikle webtoon uyarlaması olduğu için gerek dramanın açılışı olsun, gerekse içeriğindeki efektler olsun elinden geldiğince size webtoon izliyormuşsunuz izlenimini vermiş. Elbette bu durum uçuk ve abartılı sahneleri yanında getirmiş ama özellikle bu tarz çekilen uyarlamalarda çok fazla gerçekçilik aramamamız gerektiğinde hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

Dramanın genel hatları ile konusunun üzerinden geçelim.

backstreet-rookie-dramako-2

Choi Dae-Hyun (Ji Chang Wook), oldukça ilgi çekici, yakışıklı ve aynı zamanda 7/24 açık bir marketin yöneticiliğini yapan başrol karakterlerimizden birisidir. Yakışıklı olduğu kadar şanssız bir karakter olan Choi Dae-Hyun‘un yolu diğer bir baş karakterimiz olan Jung Saet-Byul (Kim You-Jung) ile kesişir. O dönem henüz bir lise öğrencisi olan Jung Saet-Byul, ilk görüşte bu kadar etkilendiği adam ile yıllar sonra iş başvurusu nedeni ile tekrardan karşılaşır. Tam burada ikilinin komik bir o kadar şaşkın hikayesi işlenmeye başlar.

Dramada en çok hoşuma giden noktalar ise, sahnelerde verilen abartılı sesler ve efektler oldu. Gerçekten izleyiciyi eğlendirecek nitelikte serpiştirilmişler. Sıra dışı bir hikayeyi izlediğinizi her şekilde vurgulamış drama. Dramanın renkleri, sahnelerin kompozisyonu ve sahne görselliği gerçekten eğlenceli. Müzikleri de buna eşlik etmiş.

backstreet rookie dramako 3

Oyunculuklara gelecek olursak, daha ilk bölümden yan rollerde dahi izlemekten çok zevk aldığım oyunculara denk geldim. Mesela bir tanesi Her Private Life ve Romance is a Bonus Book‘ta bize eşlik eden, Backstreet Rookie‘de ise Choi Dae-Hyun‘ın annesini canlandıran Kim Sun-Young oldu. Ardından yine While You Were Sleeping, Hotel Del Luna ve Her Private Life dramalarında zevkle izlediğim Park Jin-Joo‘ya denk gelmem beni çok mutlu etti. Herhalde fiziksel özellikleri sayesinde uzun süre onu her türlü karakterde görebileceğiz. Asla ama asla yaş almayan bir görüntüsü var ve oynadığı her rolün altından mükemmel bir şekilde kalkıyor.

backstreet rookie-dramako-ji chang wook 2

Ana karakter oyuncularımıza gelecek olursak, Allah var, Ji Chang-Wook‘u izlediğim ilk drama olan Healer‘dan beri kendisini komedi ağırlıklı kdramalarda izlemek istiyordum. Bence kendisinin mizah yönü oldukça başarılı ve bu zamana kadar da genelde aksiyon dramalarında oynadığı için bu yönünü çok fazla ortaya çıkartamadığını düşünüyordum. Nitekim Backstreet Rookie sayesinde haklı çıkmama çok sevindim, tepkileri ve mimikleri abartılı bile olsa, bunu şirinliğinin arkasına saklayarak yaptığı için oyunculuğu hiçbir şekilde abartıya kaçmıyor.

Gelelim tatlış kızımıza. Kendisini daha önce herhangi bir dramada izlemedim ama fotoğrafını gördüğüm andan itibaren pozitifliğini karşıdakine aktaran doğal bir enerjisi olduğunu hissettim. Bazı oyuncular mimikleri, jestleri ya da oyunculukları ile kendilerini zamanla sevdirirler ama Kim You-Jung‘ın kesinlikle bunlara ihtiyacı yok. Gülümsemesini gördüğünüz anda kendisine aşık oluyorsunuz. Kısacası bu ikiliye baktığımda adam güzel kız güzel diyesim geliyor sürekli.

ji chang wook backstreet rookie dramako 1

Peki rahatsız eden şeyler olmadı mı? Açıkçası çok olmadı ama son günlerde drama severlerin de tartıştığı bu yaş farkı olan kdramaların artmasının biraz rahatsız edici olmaya başlaması maalesef ki doğru. Özellikle Jung Saet-Byul‘un ilk sahnesinde okul forması içerisinde olması, Choi Dae-Hyun‘un ise takım elbise içerisinde işinde gücünde olan bir yetişkin olması birazcık o uçurumu hissettirmiyor değil. Dramanın oyuncuları açıklandığında, Ji Chang-Wook ve Kim You-Jung‘un aralarında 12 yaş olması zaten gündemi oldukça meşgul etmişti. İster istemez insan drama öncesinde tartışılan konuları da hatırlayarak, karakterler arasındaki yaş farkından etkilenebiliyor. Neyse ki bu liseli-yetişkin muhabbetini fazla sürdürmediler ve konu direk seneler sonra bölümüne geçiş yaptı. Tek dileğim bu farkın çok fazla gözümüze sokulmaması. Malum Kore erkekleri yaşlarını çok belli eden fiziksel özelliklere sahip değiller ama drama öncesi bu kadar konuşulan bir konu olması da, izlediğimiz şeyin bir kurgu olduğu düşüncesini bazen etkileyebiliyor.

ji chang wook backstreet rookie dramako

Burada ilk izlenim olarak kesinlikle şans vermeniz gereken bir drama olduğunu belirtmek istiyorum. Sizi stresli zamanlarımızdan, karamsar düşüncelerinizden uzaklaştıracak bir enerjiye sahip Backstreet Rookie. Dilerim hikaye olarak da bugün bize ulaştırdığı enerji ile ilerler ve hayal kırıklığına uğratmaz. Açıkçası Ji Chang-Wook‘un Melting Me Softly dramasından sonra yanlış drama seçme konusunda çok fazla şansı olduğunu düşünmüyorum üzülerek.

Bu arada, dramayı nereden nasıl izleyebilirim diyenler için; Backstreet Rookie‘nin Türkçe altyazılı versiyonunun internete düşmesi biraz zaman alabiliyor ama İngilizce altyazılı izlemek isteyenler için KissAsian ve DramaCool sitelerini tavsiye edebilirim.

Backstreet Rookie, Cuma ve Cumartesi akşamları Kore saatine göre 22:00’da yayınlanıyor.

Buraya kdramanın tanıtım videosunu bırakıyorum, şimdiden keyifli izlemeler diliyorum! 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 65

Backstreet Rookie [İlk İzlenim]” üzerine 8 görüş

  1. Ya… Çok sevilmedi belki bir sürü spekülasyon oldu zamanında ama ben sevmiştim diziyi. Sadece bir yerde hikaye daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Her şeye karşın sıkılmadan izledim. 🙂 Bilmiyorum tam açıklayamıyorum bir çekti beni, kusurlarına karşın sevdim.

    1. Gerçekten bize keyifli zaman geçiren bir drama oldu, oyuncu kadrosu olsun, konusu olsun yokluğunu hissettiriyor ^^

  2. Gerçekten bize keyifli zaman geçiren bir drama oldu, oyuncu kadrosu olsun, konusu olsun yokluğunu hissettiriyor ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön