Hospital Playlist [İlk İzlenim]

  • Bölüm Sayısı: 12
  • Tür: Arkadaşlık, Tıp, Romantik
  • Kanal: tvN, Netflix
  • Yıl: 2020

Herkesin merakla beklediği Reply serisinin yönetmen&senarist ikilisi Shin Won Ho ve Lee Woo Jung ‘un yeni dizisi yayına girdi. Bu ikilinin birlikte çektiği beşinci proje. Reply serisi ya da diğer adıyla Answer Me serisi toplamda üç sezondan oluşuyor. Şahsen ben ilk iki sezona çok bağlı birisi değildim. Hatta Answer Me 1997 dizisine başlamış ve bırakmıştım çok da benlik değildi bu nedenle ikinci sezon olan Answer Me 1994 dizisini hiç izlememiştim. Peki beni vuran neydi? Serinin üçüncü sezonu olan Answer Me 1988 ya da diğer adıyla Reply 1988. Üçüncü sezon dememe rağmen izleyenler bilir; bu seri aynı altyapıda oluşturulan farklı senaryolara ve oyunculara sahip üç ayrı dizidir. Bence reply serisi 1988 fraksiyonuyla kendi atmosferini kazanmıştır. Çok başarılı bir dramadır.

Peki bu yönetmen&senarist ikilisinin sırrı nedir?

Bütün serilerinde görülen olay şudur: Bir arkadaş grubunu odağa alır. Bu grubun arkadaşlık, aşk, aile, iş ya da okul ile ilgili bütün ilişkilerini hayatın doğal akışı içerisinde verir. İzleyenler bilir bunu gerçekten çok doğal bir şekilde yapar. Benim tavsiyem Reply 1988 dizisi ve ondan sonra çıkan bağımsız seri Prison Playbook. Prison playbook bu bahsettiğim döngüyü bir hapishane içinde kurar ki, bu da kore televizyonlarında işlenmediğini bildiğim bir konudur. Bunun neresi ilginç diyebilirsiniz. Bana ve diziye bir şans verip ilk bölümü izlediğinizde göreceksiniz ne demek istediğimi.

Peki ya Hospital Playlist?

İlk adı Doctor Playbook ya da Wise Doctor Life olarak tanıtılan dizi yukarıda bahsettiğim kurguyu hastane içinde doktorların günlük yaşantısı üzerine kurar.

Posterlerden gördüğünüz bu beş arkadaş başrolü paylaşıyor. Jo Jung Suk, tıp fakültesine birincilikle girmiş, çok zeki kurnaz ama aynı zamanda alçak gönüllü Genel Cerrahi’den doktor Lee Ik Jun karakterini canlandırıyor. Jung Kyung Ho, başarılı bir cerrah ama kaba biri olarak tanınan Kardiyoloji’den doktor Kim Jun Wan olarak karşımıza çıkıyor. Jung Kyung Ho aynı zamanda Prison Playbook dizinde başrolde gördüğümüz çok başarılı bir oyuncu. Kendisini komedide izlemek çok keyifli.

Yoo Yeon Seok, çok zengin bir aileden gelen hiçbir hırsı ya da materyalist tutkusu olmayan Pediatri bölümünden doktor Ahn Jung Won karakteriyle karşımıza çıkmakta. Yoo Yeon Seok yine aynı yönetmen&senarist ikilisinin Answer Me 1994 dizisinde başrolde yer almakta. Kim Dae Myung ise antisosyal bir kişiliği olan Jinekoloji bölümünden doktor Yang Suk Hyung‘u canlandırmakta. Grupta yer alan tek kadın doktorumuz, Nöroloji bölümünden Chae Song Hwa‘yı ise daha önce ekranlarda görmeye alışkın olmadığımız müzikal aktrist Jeon Mi Do canlandırıyor.

Bu beşli üniversite yıllarında bir araya geliyor ve bir daha ayrılmıyor. Gerek okul gerek çalışma hayatları içiçe geçmiş. Bir de birlikte müzik yapmaktan çok hoşlanıyorlar, müzik grupları var. Kendi aralarında müzik yapmaktan keyif alan bir ekip 🙂

İzlemeye değer mi?

Kesinlikle şans verilmesi gereken bir dizi. Haftada bir bölüm perşembe akşamları tvN ‘de yayınlanıyor. Bölüm süresi 1 saat 30dk ile 1 saat 20dk arasında değişiyor, isterseniz Netflix üzerinden de takip edebilirsiniz.

Ben beş ana karakteri kısaca vermeye çalıştım ancak dizide sürüsüyle yan karakter var. Adı üstünde Hospital Playbook … Yukarıda bahsi geçen bütün uzmanlık alanlarında hastane içinde süregelen olaylar anlatılıyor. Şahsen ben tıp dizilerinden hoşlanmadığıma karar veren biri olarak sevdiğim oyuncular olsa da pas geçerim. Ancak bunu izlemeye karar vermemin sebebi, işin tıbbı yönünden çok insancıl yönüne odaklanacağını bildiğimden dolayıydı. Yani kalp ameliyatında geçen tıbbi terimlerle süslü bir ameliyat odası macerasına ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca hastanede süperkahraman doktorları değil insanları görüyoruz ki bu da doğal olanı. Bu dizide size sunulan doktorların ve hastaların günlük hayatları … Ne yedikleri, ne içtikleri, ev yaşamları, asistanları ile olan iletişimleri, aileleri ve geçmiş ile bugün arasında dönen arkadaşlıklarının gelişimi.

Diziye ne kadar şans vermeliyim?

Drama biraz yavaş gelebilir. Genellikle tonu ve atmosferi bu şekilde çünkü. İlk bölüm bir buçuk saat olduğu için yarım saat sonra diziden kopma ihtimaliniz olabilir. Ben en azından ilk bölümü bitirmenizi öneriyorum. İlk bölümde nasıl arkadaş oldukları anlatılıyor ve karakterler genel olarak tanıtılıyor.

Bu yazıyı ilk dört bölüm üzerinden yayınladım. Ben üçüncü bölümü izledikten sonra diziyi tamamen bitireceğime karar verdim. Tabi ki tamamen bittikten sonra da fikrimi belirteceğim 🙂 Şimdilik kesinlikle tavsiye edilir listesine girdi. İzleyip fikirlerinizi paylaşmanızı dilerim 🙂

Güncelleme: Arkadaşlar drama bitti, genel inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz: )

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön