Squid Game [İlk İzlenim]

Eğer sosyal medyada aktifseniz, Squid Game’in ismini sık sık duyuyorsunuzdur. Peki nedir bu Squid Game? Neden ismini bu kadar duyuyoruz. Dramayı izlemeyi düşünenler için ilk izlenim yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda spoiler olmayacağı için rahatça okuyabilirsiniz. İlk izlenim yazımızla, dramaya başlama konusunda kararınızı netleştirmeyi amaçlıyoruz.

Oyuncu kadrosu ve konusu oldukça güçlü olan Squid Game, tatlı renkleri ve İlginç kompozisyonları ile aslında bize hayatın ne kadar acımasız olduğunu hatırlatan bir k-drama. Üstelik bu hatırlatmayı oldukça sert bir dille gerçekleştiriyor.

squid game gong yoo dramako

Başrollerinde Lee Jung Jae, Park Hae Soo, Jung Ho Yeon, Wi Ha Joon ve konuk oyuncu olarak hepimizin çok sevdiği Goblin‘imiz Gong Yoo.

Konusuna gelecek olursak, eğer Hunger Games filminden hoşlandıysanız, muhtemelen Squid Game‘den de hoşlanırsınız. Eğer Squid Game’i kıyaslayacak olursak, Hunger Games‘ten en önemli farkı, ütopyada değil, günümüz şartlarında geçmesi. Dramanın ise anahtar kelimesi ise “para”. Paranın insan neler yaptırdığı, paranın insana neler yaptıramadığını oldukça başarılı bir şekilde anlatan k-dramanın temelleri atılmış. Günümüzde para, bir çok insanın esas problemlerinden birisi. Peki siz para için ne kadar ileri gidersiniz? Ailenizin ferdini gözardı eder misiniz? Canınızı ikinci plana atar mısınız? Paranız olmadığı için sefalet içerisinde yaşamak mı daha acı verici, yoksa canınıza mal olabilecek bir oyunun içerisinde, kazanma ihtimalinizin olduğu şartların sunulduğu bir oyun mu daha acı verici?

squid game dramako oyuncular

Konusuna gelecek, olursak, türlü zor şartlarda ve borçlar altında ezilen insanların, para için dahil oldukları acımasız bir oyunu anlatıyor Squid Game. Spoiler vermemek adına daha fazla anlatmayacağım, çünkü izlerken sizi çarpan görüntülere hazırlıksız olmanız gerekiyor. Tıpkı hayat gibi. Hayatın yüzünüze ne zaman ne çarpacağı belli olmuyor. Bunu en acımasız şekilde bize sunmuş Squid Game. Adaletin, seçimlerin ve insan hayatını sorgulandığı drama, izleyenleri sert görselliği, derin konusu ve başarılı oyunculukları ile oldukça etkileyecek gibi görünüyor.

old boy dramako poster
Old Boy

Güney Kore sineması ve dramalarında insanı etik ve ahlaki açıdan düşündüren bir çok yapım var. Bana soracak olursanız, bu yapımların en başında, ilk ve son izlediğim zamandan itibaren hala aklımdan çıkmayan, zaman zaman hala beni düşündüren Old Boy filmidir. Ahlakı param parça eden, insanı ahlak şokuna sokan bir filmidir benim nazarımda Old Boy. Bunun yanı sıra, Parazit filmi de, Güney Kore’nin, hatta belki de günümüz dünyasının sosyolojik eleştirisini oldukça düşündürücü mesajlarla izleyiciye sunan yapımlardan birisidir. Görünen o ki, Squid Game de düşündüren yapıtlardan birisi olacak.

squid game dramako 4

Yalnız, izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız şöyle bir uyarı yapmam gerekiyor ki, dramada çok fazla kan ve şiddet var. Eğer kan görmeye, vahşet görmeye dayanmıyorsanız, içiniz kaldırmıyorsa bu dramayı izlememenizi tavsiye ederim. Drama içerisindeki şiddet sizi tetikleyecek kadar aşırı olabilir.

Dramayı izlemek isterseniz Netflix‘ten birinci sezonun bütün bölümlerine ulaşabilirsiniz. Aşağıya sizin için tanıtım videosunu bırakıyoruz.

İyi seyirler dileriz.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön