Itaewon Class

  • Bölüm Sayısı: 16 Bölüm
  • Tür: Arkadaşlık, İş, Romantik
  • Kanal: JTBC, Netflix
  • Yıl: 2020

Itaewon Class, renkli karakterleri heyecanlı müzikleri alışkın olmadığımız atmosfer ile hayatımızda farklı bir yer edindi. Bu güzel diziyi detaylarıyla sizlerle paylaşmak da son bölümünü büyük bir üzüntüyle izleyen bana zevkli görev oldu. Zira cuma günleri iple beklediğim dizim bitti ve ben yine büyük bir boşluğa düştüm 🙁 Itaewon Class webtoon uyarlaması bir dizi, başrollerini Park Seo-Joon, Kim Da-Mi, Kwon Nara ve Yoo Jae-Myung gibi bilindik isimler paylaşıyor. Hikayemiz 15 sene önce başlıyor. Park Seo-Joon ‘un canlandırdığı Park Sae Ro Yi (ismi biraz farklı evet) babası ile birlikte yaşayan, kendi prensiplerine çok düşkün bugünlerde görmeye pek de alışkın olmadığımız bir tip. Park Sae Ro Yi’nin hayatı girdiği bir kavga sonucu okuldan atılması ve babasının kaza sonucu ölmesiyle altüst oluyor.

Jangga isimli restoranlar zincirinde çalışan babasının ayak izlerini takip ederek kendine hedef koyan Sae Ro-Yi, ‘DanBam’ isimli bir restoran-bar açarak babasının intikamını almaya söz veriyor. Hikaye bize on beş senelik süreçte kahramanımızın hedeflerini gerçekleştirirken başından geçenleri izlettiriyor. Kwon Na-Ra ‘nın canlandırdığı Oh Soo-Ah karakteri Ro-Yi’nin liseden sınıf arkadaşı ve ilk aşkı olarak karşımıza çıkarken; Kim Da-Mi ‘nin canlandırdığı Jo Yi-Seo hikayeye 7 sene sonra giriyor. Park Sae Ro-Yi ‘den yaklaşık on yaş küçük çok zeki bir sosyal medya fenomeni olan Yi-Seo, aşık olduğu adam için hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için DanBam’ da çalışmaya başlıyor.

Oh Soo-Ah , Park Sae Ro-Yi ve Jo Yi-Seo

DanBam G.Kore’nin Itaewon denilen bölgesinde, her ulustan ve her inançtan insanın birlikte özgürce yaşadığı yer olarak tanıtılan bu yer diziye de ismini veriyor. Hikaye bizi bu çok katmanlı bölgeye taşırken gerçekten renkli karakterler vermeyi de ihmal etmiyor. Benim en çok dikkatimi çeken karakter Lee Joo Young tarafından canlandırılan Ma Hyun-Yi, kendisi transgender. İlk kez bir kore dizisinde trans bir karaterin bu kadar ekrana taşındığına şahit oldum, aslında bu bile gerçekten farklı katmanlara hita etmek istediklerinin bir kanıtı olabilir.

Neden İzlemeliyiz?

Aslında benim için bu diziyi merak etme sebebim tabi ki Park Seo Joon oldu. Ancak kimlerin dizilerine baktık da beğenmedik değil mi? İlla beğeneceğiz diye bir kaide yok. Ancak Itaewon Class oldukça başarılı. Bir kere farklı bir semtte geçiyor, farklı insanların yaşadığı farklı kesimlerden insanları bir araya toplamışlar, bu durum bende heyecan yarattı. G.Kore dizilerinde görmeye o çok alışkın olduğumuz aileler yok, bu bir aile dizisi değil. Kendi başına bağımsız bir karakterin başarı öyküsü…. tabi intikam da. Bu noktada klasikleşiyor diyebiliriz, buna karşı çıkamam. Ancak yine de farklı.

Dizinin karakterleri çok farklı. Park Sae Ro-yi her işini sözüne göre yapan, sosyal açıdan çekingen biri olarak tanıtılıyor. Jo Yi-Seo birçok kişinin çekinerek baktığı gri bir karakter. Kendisi bencil olarak görüyor da bunu inkar etmiyor. Ma Hyun-Yi transgender, Kim Toni siyahi … kısacası farklı karakterlerin toplandığı birbirini anlamaya, desteklemeye ve aile olmaya başladığı bir DanBam var karşımızda. İzlemek için başka sebep var mı? Tabi ki dizi müzikleri de oldukça başarılı.

Neler Rahatsız Etti?

Daha iyi olabilirdi diyeceğim bazı noktalar var. İlk olarak hikaye 15 seneye yayılıyor ama dizi bu dağılımı eşit gösterse daha mı olurdu acaba? diye bir soru kafama takılıyor. Bizim için önemli olan son dört sene çok hızlı geçilmiş, aslında 13.bölümün ikinci yarısında geçiyoruz. Bu bana çok geç geldi. Eskilerde çok dolanmayıp günümüzde daha çok gezinmek ve karakterleri bugünkü halleriyle daha çok görmek isterdim. Çünkü aslında baya bir değişim yaşanmış bu dört senede.

Bir diğer şikayetleneceğim nokta dizinin romantizm kısmına gelsin. Evet benim desteklediğim çift zaferle bitirdi diziyi ancak bu da çok sonlarda oldu. Yani şu işi erkene çekmenin bir yolu bulunamadı G.Kore’de… Neyse desteklediğim karakterler bir araya geldi ya benim keyfim yerinde yine de 🙂 Bir diğer unsur Jo Yi-Seo ‘nun son bölümlerde taktığı peruk olabilir. Bir karakterin zamanla değişmesi olayı illa fiziki olacak değil illa saçlara dokunulması gerekmiyor, olduğu gibi kalabilirmiş bence. Çünkü saçındaki ekler çok gözüme battı.

Genel olarak çok güzel bir diziydi, ben çok sevdim. Her cuma-cumartesi akşamımı zevkli hala getirdi. Dizi izlemenin en büyük keyfi bu bence 🙂 Harika karakterleri vardı, çok güzel müzikleri vardı. Hikaye güzeldi. Kesinlikle izleme listenizde olması gereken bir dizi 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 48

Itaewon Class” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön