It’s Okay to Not Be Okay… Detaylı İnceleme

It's Okay to Not Be Okay dramako 4
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Tür: Romantik, Psikolojik, Dram
  • Kanal: tvN
  • Yıl: 2020

Seo Ye Ji ve Kim Soo Hyun ‘un dizisi It’s Okay to Not Be Okay ya da diğer adıyla Psycho But It’s Okay geçtiğimiz haftalarda final yaptı. 2 aylık serüvenini tamamlayan dramanın ilk izlenim yazısını sizlerle paylaşmıştık… Birinci bölüm üzerinden ele alınan ilk izlenime buradan ulaşabilirsiniz. It’s Okay to Not Be Okay iki aylık muhteşem bir seyir sundu ve finalin üzerinden genel görüşlerimizi de paylaşmak istedik.

Dizinin genel hikayesi healing dediğimiz, karakterlerin birbirlerinin travmalarına yardım ederek iyileşmelerine odaklanan türdendi. Gerek Seo Ye Ji tarafından canlandırılan Ko Moon Young olsun gerek Kim Soo Hyun tarafından canlandırılan Moon Gang Tae gerek de Oh Jung Se ‘nin hayat verdiği Moon Sang Tae olsun; bu üç ana karakterimiz de acılarını geride bırakıp korkularını yenip hayata yeniden bakabilmeyi öğrendiler. Özellikle Oh Jung Se ‘ye şapka çıkartmak gerekir. Bence Good Doctor dramasında otistik doktor Park Shi On ‘u canlandıran Joo Won kadar göz doldurucu bir şekilde oynamış. Seo Ye Ji daha öncelerde de belirttiğim gibi kendi jenerasyonunda en başarılı bulduğum isimlerden birisi ve şunu da eklemek gerekir (bu da bir başarı çünkü) proje seçimleri de çok iyidir. Kim Soo Hyun zaten kendi alanında adını oldukça duyurmuş bir isim ve yıllardır dizi çekmesini bekleyen hazır bir hayran kitlesine sahip ( en son 2015 yapımı The Producers ile ekranda gördüğümüzü düşünürsek … ) Saydığımız isimler, geçmişleri ve dizinin konusunu da düşünürsek dramanın başarılı olması zaten büyük bir olasılıktı ve öyle de oldu. It’s Okay to Not Be Okay yayına %6 ile başlayıp, reyting serüvenini en yükseği olan %7,3 ile sonlandırdı. Bir Crash Landing On You ‘yu göremese de tvN için oldukça iyi bir reyting aldı.

Konunun gelişimi ve atmosferi

Psikopat eğilimler gösteren bir çocuk kitabı yazanının (Ko Moon Young / Seo Ye Ji) , yakışıklı ve çekici ancak bir o kadar da çekingen ve insanlardan kopuk yaşayan bir hasta bakıcıya (Moon Gang Tae / Kim Soo Hyun) olan merakı ve bu merakın yeni bir saplantıya dönüşmesi sonucu bütün karakterlerin küçük bir kasaba ve psikiyatri hastanesinde toplandığı dram/romantizm ağırlıklı bir dizi izledik. Dizinin ilk haftası yani ilk iki bölümü bize karakterleri tanıtarak giriş yaptı ve konu asıl işleneceği mekana üçüncü bölümde vardı. Öncelikle (yoktur ama) ilk bölümden diziyi bırakan varsa ilk önerim üçüncü bölüme kadar bir şans verilmesi yönünde olacaktır.

It's Okay to Not Be Okay dramako 3

Moon Gang Tae ‘nin (Kim Soo Hyun)karakterinde hasta olan abisi Moon Sang Tae ‘nin (Oh Jung Se) oldukça büyük bir etkisi vardı. Dizi boyunca kendisini hem hayatını abisine adamış bir kardeş hem de sorunlarından gizlenmek için abisinin gölgesini kullanan bir çocuk olarak tanıdık. Yer yer bu ikisi olurken drama boyunca aslında kendi sorunlarıyla yüzleşmek için abisinin gölgesinden çıkmasını izledik. Ko Moon Young (Seo Ye Ji) ise hem küçüklüğünde yaşadıkları/tanık oldukları hem de hayatta yalnız kalması nedeniyle insanlardan saklanmak için egosunu ön plana çıkaran bir karakterdi. Drama boyunca birisini sevmenin ne demek olduğunu öğrenerek, etrafındakileri iten taraflarını görüp daha insancıl tavırlar almaya başladı. Abi Moon Sang Tae ise kardeşinin kendine ait bir hayatı ve benliği olduğunu kabul ederek kendini ve Moon Gang Tae ‘yi özgür bırakmayı öğrendi.

Tabi bunları öğrenmek hiç de kolay olmadı 🙂 Spoiler vermeden yazmam gerekirse … Ko Moon Young kitaplarının hayranı olan Moon Sang Tae’yi yeni çıkaracağı kitabı için illustrator olarak yani çizer olarak tuttu ve böylece Moon Gang Tae de ikilinin yanına gelmiş oldu. Üçlümüzün aynı amaç uğruna bir araya gelmesi ve hayatlarını paylaşarak birbirlerini tanımalarını izlemek çok keyifliydi. Dizinin grotesk atmosferi ise başlardaki yoğunluğunu korudu. Özellikle tanıtım amaçlı ve gizemi korumak için ilk bölümlerde vurgusunu daha çok gördük. Ancak Ko Moon Young ‘un kıyafetlerinden yaşadığı eve (ilk görselde yer alan) kadar bütün unsurların aynı gotik ve şaşalı etkiyi taşıdığını görebilirsiniz.

Romantizm… Uyum… ne dersek diyelim 🙂

Kim Soo Hyun 1988 doğumlu Seo Ye Ji 1990’lı hem dizide hem de gerçek hayattaki yaşları birbirlerine denk, görsel uyumları muhteşem bir ikili olarak bence mükemmel bir çift olmuşlar. Hele bazı sahneler var ki izleyenler bana hak vereceklerdir, hafızamdan silemeyeceğim 🙂 Birbirlerine o kadar yakıştırdım ki, ikiliyi birlikte başka rollerde görmek isterim. Kim Soo Hyun ‘u birlikte görmek isteyeceğim bir ikinci isim de IU olur tabi ama Seo Ye Ji ile daha bir tutmuş kimyaları düşünün artık …

It's Okay to Not Be Okay-dramako 7

SPOILER UYARISI – DEMEDİ DEMEYİN

Bölüm5. Benim için Ko Moon Young ve Moon Gang Tae arasındaki en iyi sahnelerden birisi bu bölümdeydi. Seçim alanından hastaneye dönerlerden yolda geçen diyaloglar ve bakışmalar çok iyiydi. Seo Ye Ji’ nin itirafı ve bu itirafın sadece bir taktik olduğunu görmemiz, Ko Moon Young ‘un aslında sevmeyi ya da insanlara yaklaşmayı bilmediğini gösteriyordu. İnsanların içini görmeyi ne kadar iyi becerse de, onlarla olan iletişimindeki zayıflığını gözler önüne seriyordu. Bu da karakterlerin birbirlerini ne yönde geliştirebileceklerini bize gösterdi.

Bölüm7. Bu noktada ikilinin birbirlerini daha iyi anlamaya ve eksik yönlerini doldurmaya başladıklarını hissediyorduk. Özellikle bölüm sonunda Moon Gang Tae’ nin ilk kez özgürmüş gibi koşması çok tatlıydı.

Bölüm8. İkilinin birbirlerine olan hoşgörülerini bence ilk kez gördük. İkisi de kendilerinden ödün vererek karşısındakinin isteğine göre hareket etmeyi başardı. Bir çift adayı olarak beraber ilk gezilerini yaptılar. Ko Moon Young ile olan ilk yakınlaşmasında Gang Tae ‘yi küçüklüğünde görmek bence çoook akıllıcaydı. Aslında küçüklüğünde yaşayamadığı çocuksu ilk aşkını bu gezide yaşadı ve bir çift olarak ilk anlarını geçirmiş oldular. Bu anlamda gördüğümüz küçük tatlı öpücük senaryo açısından da çok doğru bir hamleydi 🙂

Bölüm11. Gang Tae ‘nin Moon Young’ a koşması ve sarılması … çok şükür yarabbim kıtanın öbür tarafında da birileri sarılmayı biliyormuş xD … Çok sahici çok etkileyiciydi, özlemlerini ekran başından hissedebildik ve o doğum günü hediyesi şahaneydi. Kim öyle bir hediye istemez ki 🙂 Bu noktada birinci bölümden beri gördüğümüz tansiyon sonunda patladı. İlk öpücük küçüklüklerinde yaşayamadıkları anları yaşamaları ve o aşamaları doldurmaları için muhteşemdi. Bu bölümde bize verilen ise ikilinin arasında dizinin başından beri kurulan gerginliğin ve bekletilmişliğin yansımasıydı.

Bu ve bunlar gibi daha birçok favori sahnemi sayabilirim sanırım ama burada bitiriyorum. Bu ikili benim için bir çift olarak unutamayacağım bir noktaya oturdular çünkü sadece çekicilik yönünden göz alan bir ikili değillerdi. Aynı zamanda birbirlerini duygusal yönden de doldurarak bir çift olarak var olmayı becerdiler.

SPOILER BİTTİ – GÜVENLİ BÖLGE : )

It's Okay to Not Be Okay-dramako 5

Yan hikayeler

Güzel bir dramanın yolu iyi yazılmış yan karakterler ve hikayelerden geçmektedir. It’s Okay to Not Be Okay ‘i de bu kadar iyi yapan unsurlardan birisi yan karakterlerin zenginliği ve hikayeye iyi yerleştirilmiş olmaları. OK Psikiyatri Kliniği’nin hemşiresi Nam Joo Ri (Park Gyu Young) ve Moon Young’un kitaplarını basan yayınevinin sahibi Lee Sang In (Kim Joo Heon) arasında gelişen hikaye beklemediğim bir sürprizdi. Belki tek taraflı bir aşk ve bir anlık etkilenme olarak kalabilir diye düşünmüştüm ama bu sürpriz çiftin dizide çok tatlı anları oldu 🙂

Nam Joo Ri’ nin annesi, OK Psikiyatri Kliniği çalışanı Kang Soon Deok (Kim Mi Kyung) dramanın ajumması olarak birçok karaktere yol gösteren eğlenceli bir kişilik olarak karşımıza çıktı. Yine bu ajummamızın psikiyatri kiliniğinin müdürü ile olan arkadaşlığı da hoş bir yan hikayeydi. Moon Gang Tae ve Sang Tae’nin uzun süreli arkadaşı Jo Jae Soo da oldukça eğlenceli bir karakterdi. Bu noktada çoğu karakterin hastane ile bağlantılı olduğunu görebilirsiniz. Veee unutamayacağımız ve unutmamamız gereken bir diğer yan karakter ise ”Geyik” …. XD …. Dizide toplam dört sahnede ortaya çıkan/sesini duyuran bu hayvan her seferinde benim kahkaya atmama sebep oldu. Dizi boyunca dram ve komedi arasındaki dengeyi çok iyi kurmuşlar, şapka çıkartıyoruz 😀

It's Okay to Not Be Okay-dramako 10

Anne & Kelebek

Dramanın başından beri – karakterlerin tanıtıldığı ilk iki bölümden sonra özellikle – ana karakterlerimizin küçüklüklerinden beri birbirleri ile bağlantılı oldukları bize yer yer gösterildi. Moon Young ve Gang Tae ‘nin arasında geçmişten gelen bir bağ da anneleri üzerindendi. Bunu hissettiren drama oldukça duygu yüklü bir biçimde 13.bölüm gibi olayları patlattı. Bir bölüm kadar beni duraklatan olaylar oldu çünkü karakterlerin geri çekileceklerinden dolayı korktum. Benim için mükemmel giden bir hikayeydi ve o kadar çok bağlanınca sonunun batacağından korkuyor insan. Ancak öyle olmadı. Bence kelebek ve annelerin olayları yine iyi bir şekilde toparlandı. Bu noktada spoiler vermek istemiyorum bu nedenle detaya girmeyeceğim. Şunu söyleyebilirim ki; üçlümüz aile olmanın yolunu aramaktan vazgeçmedi.

It's Okay to Not Be Okay-dramako 3

Müzikleri…

Dramanın müzikleri de başarılıydı, bu alanda muhteşemdi diyemem ancak oldukça başarılı ve akılda kalıcı parçalar vardı. Sizler için bir tanesini buraya bırakacağım. Arkaplanda çalan – fon müzikleri mi desem ? – drama ile güzel bir uyum içerisindeydi. Ben çoğunlukla dizilerin ”various artists” olarak yayınlanan enstrümental albümlerini merakla takip ederim, It’s Okay to Not Be Okay için de böyle olarak sanırım. Bütün albüm güzel ve iş yaparken dinlenebilecek parçalarla dolu 🙂

NELER DAHA İYİ OLABİLİRDİ PEKİ – SPOILER UYARISI –

Nam Joo Ri ve Ko Moon Young

Bu ikili arasında küçüklükte var olan arkadaşlığın neden bozulduğunu ve sebeplerini drama bize gösteriyor. Lee Sang In’ in Joo Ri ile Moon Young hakkında konuşmasını ve aralarının düzelme temennisini de gördük ama bize ikili arasında (Joo Ri ve Moon Young arasında yani) gerçek bir konuşma vermediler. Aralarında küçüklükte yaşanan olay … aa evet bu küçüklükte kaldı hadi birlikte içelim gülelim ve bunu geçelim … tarzında bir olay değildi. Bu olay dramanın en önemli iki kadın karakteri arasında detaylıca konuşulmalı ve çözülmeliydi. Belki güzel bir sismance görebilirdik ama bu bize verilmedi. Bu konu basit bir şekilde geçildi ve biz sadece karakterlerin yeniden arkadaşlığa başladıklarını gördük.

Aşırı makyaj ??

Başkalarını da rahatsız etmiş midir bilemiyorum. Bunu birçok dramada görmekteyiz zaten ama mükemmel olmaya bu kadar yaklaşan dizilerde bu gibi detaylara daha çok takılıyorum. Ko Moon Young’ u gece gündüz sürekli makyajlı saçı başı yapılı halde görmek beni rahatsız etti. Karakter kendini gizlemek ve korumak için bu kadar abartlı makyaj ve kıyafetleri tercih ediyordu, buraya kadar bir sıkıntı yok elbette. Aksine kıyafetleri saçı makyajı çok başarılı ve etkileyiciydi. Ancak bir karakter ne kadar zengin ya da travma sahibi olursa olsun yatarken pijama benzeri bir kıyafet giyerek makyajını siler diye düşünüyorum. En azından yataktan kalktığında saçları taranmış ve tek bir tel bile bozulmamış durmaz. Aslında bazı yerlerde Kim Soo Hyun’ a yapılan makyaj da bana fazla geldi. Ama Seo Ye Ji ‘nin evdeki kılık kıyafeti yukarıda saydığım durumlardan dolayı baya gözüme battı. Bu durum bence dramanın gerçekçiliğini de oldukça etkiliyor. Birlikte yaşarlarken biraz daha ‘ ev ‘de ve rahat atmosferi verilebilirmiş belki.

SPOILER BİTTİ – GÜVENLİ BÖLGE : )

It's Okay to Not Be Okay-dramako 12

Genel olarak … Sonuç olarak …

Yukarıda da bahsettiğim gibi bir dramanın bende iyi bir iz bırakması için esas çiftimizin, yan karakterlerimizin, senaryonun, hikayenin, yan karakterlerin ve müziklerin mükemmel olmasa da iyi bir uyum içinde olması gerekiyor. It’s Okay to Not Be Okay ‘de bu uyum çok çok iyi dengelenmişti. En çok korktuğum son, hikayenin iki-üç sene sonraya sarıp uzun bir ayrılığı araya sokmasıydı. Ancak kesinlikle öyle olmadı ve beni en çok mutlu eden unsurlardan birisi de buydu. Çünkü araya zaman ve mesafe girince dizinin soğuduğunu hissediyorum ve kesinlikle o finalden kopuyorum. Ancak kahramanlarımızın birbirlerinden vazgeçmeyişleri birbirlerini sahiplenmeleri ve gerçek bir aile gibi bir arada kalma çabaları beni çok etkiledi. Sonuç olarak ana karakterlerden yan hikayelere kadar herkesin tatmin olduğu geniş çaplı bir iyileşme hikayesi izledik. Başından sonuna kadar kesinlikle çok başarılı bir seyirdi. İki ay boyunca haftasonlarımı mükemmelleştirdi. Bunun için bütün ekibe teşekkür etmek gerekir. Çok başarılı bir dramaydı, kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂 kaçırmayın derim.

It's Okay to Not Be Okay-dramako 6
It's Okay to Not Be Okay-dramako 2
Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

It’s Okay to Not Be Okay… Detaylı İnceleme” üzerine 3 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön