Kairos [İlk İzlenim]

Herkese merhabalar, uzun süredir işlerin yoğunluğundan yazı ekleyemedim. Ama izlediğim ve bitirdiğim diziler biriktiğinden öncelikle kısa bir bilgilendirme yapıp ardından Kairos‘a geçmeye karar verdim. Do You Like Brahms? biteli uzun süre oldu, diziyi tamamladım sizlerle detaylı inceleme paylaşacağım, vaktini kolluyorum 🙂 Aynı şekilde Alice hakkında da bir yazı ekleyeceğim. Search dizisine başlayalı bir süre oluyor ancak 10 bölümlük dizinin 8 bölümünü izledim. Bu nedenle bitirince bir detaylı inceleme yazmanın daha doğru olacağı kanısındayım. Bu arada Kairos da 26 Ekim’de izleyici ile buluştu. Kairos oldukça iyi bir drama, bu nedenle fazla ilerlemeden merak edenler için bir ilk izlenim eklemenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bahsi geçen diğer dramalar için öncelik vermemi istediğiniz bir tanesi varsa yorumlarda lütfen belirtin 🙂 Önceliği o diziye verelim…

Kairos-dramako-5
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Tür: Gizem, Fantastik, Aksiyon, Romantizm
  • Kanal: MBC
  • Yıl: 2020

Kairos, başrollerini Shin Sung-Rok, Lee Se-Young, Ahn Bo-Hyun, Nam Gyu-Ri ‘nin paylaştığı gizem-aksiyon-bilimkurgu ekseninde ilerleyen bir drama. Kim Seo-Jin (Shin Sung-Rok) karısı ve küçük kızıyla birlikte dışarıdan muhteşem görünen bir hayat yaşamaktadır. Yujung İnşaat’ta en genç üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. Karısı Kang Hyun-Chae (Nam Gyu-Ri) bir keman virtüözüdür. Yujung İnşaat tarafından düzenlenen üst düzey bir partide, Kang Hyun Chae misafirler onuruna keman çalarken, kızları Da-Bin kaybolur. Ve hayatları darmadağın olur. Öte yandan Han Ae-Ri (Lee Se Young) kalp hastası annesi ile birlikte yaşamakta, hastane masraflarını ve hayatlarını idame ettirmek için her tür part-time işte çalışmaktadır. Kalp nakli için gittikleri hastanede annesinin aniden kaybolması ile Han Ae-Ri‘nin de hayatı alt-üst olur. Bu iki kayıp vakası Kim Seo-Jin ve Han Ae-Ri‘nin bir telefon vasıtasıyla irtibat kurmalarıyla birbirine bağlanır. Asıl önemli olan nokta ise Han Ae-Ri‘nin Kim Seo Jin‘den bir ay öncede yaşamasıdır.

Kairos-dramako-4

Çarşamba-perşembe yayın akışında yayınlanan dizinin reytingleri çok yüksek değil. MBC hafta içi dizilerde reyting açısından çok başarılı olamasa da Kairos %2,7 ile başladığı yayına %3,5 ile devam ediyor. Bu hafta beyzbol yayını olduğu için tek bölüm yayınlanan dizinin şu an için 5 bölümü izleyiciyle buluştu. Bu yazıyı da ilk 5 bölümü izlemiş birisi olarak kaleme alıyorum.

Karakterlere gelirsek…

Kairos-dramako-2

Shin Sung-Rok oldukça iyi bir oyuncu olarak, ikinci başrol ve yan rollerde olarak oldukça uzun süre kariyerini sürdürdü. Yan rol dememe bakmayın tabi ki Shin Sung-Rok‘un seviyesi oldukça farklı bir noktadadır. Kim Seo-Jin karakteri tam olarak Shin Sung-Rok için yazılmış bir karakter bence. Genç, akıllı, hafif ukala bir yönetici olarak da kızını kurtarmak için çabalayan bir baba olarak da çok iyi bir performans sergilemiş.

Lee Se-Young genç aktrisler arasında oldukça başarılı bir isim. Bu başarıda oyunculuk yeteneğinin yanı sıra proje seçimindeki başarının da etkisi büyük. Yetenekli birçok oyuncu proje seçimleri nedeniyle geride kalıyor. Ama bence Lee Se-Young oldukça başarılı projelerde ufak ufak rollerde yer alarak bugünlere geldi. Başrollerinde yer aldığı The Crowned Clown ve Memorist dizilerini de izlememiş olanlarınız varsa kesinlikle tavsiye ediyorum. Kairos için canlandırdığı Han Ae-Ri ise kendisine uyan oldukça başarılı canlandırılmış bir karakter.

Dizinin romantizm türü olduğu belirtilmiş ancak şu ana kadar hangi karakterler arasında nasıl bir romantizm göreceğiz belli değil. Göreceğimiz romantizm Kim Seo-Jin ve Han Ae-Ri arasında ise umarım güzel bir şekilde senaryolaştırılır.

Kairos-dramako-1

Ahn Bo Hyun tarafından canlandırılan Seo Do-Kyun karakteri, Yujung İnşaat’ta Kim Seo-Jin‘in en yakın ekip arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Ahn Bo-Hyun oldukça başarılı bir oyuncu, burada da çok iyi bir oyunculuk sergilemiş. Eminim ki ileride de çok güzel yapımlarda göreceğiz. En azından ben görmek isterim. Çünkü Ahn Bo-Hyun bir karakter oyuncusu değil, girdiği rollerde kendinin kim olduğunu unutturabiliyor. Hem çok yetenekli hem oldukça yakışıklı ve etkileyici bir oyuncu.

Kang Hyun-Chae karakteriyle gördüğümüz Nam Gyu-Ri bana hep oyuncak bebekleri anımsatmıştır. Üst düzey yetenekli bir oyuncu diyemem ama canlandırdığı karakterler gözüme batmamıştır. Burada da kendine uygun bir karakteri canlandırmış.

Dizinin özellikle oyuncu seçiminde çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Aksiyon-gizem dengesi oldukça başarılı. Hikaye şu ana kadar oldukça iyi gelişti. Söz konusu fantastik unsurlar olunca hele ki zamanla ilgili bir hikaye kurgusu var ise senaryonun çok dikkatli ele alınması gerekiyor. En ufak bir hata işleri batırabilir. Ancak şu ana kadar Kim Seo-Jin ve Han Ae-Ri’nin adımlarını akıllı atmaları ve diyalogları oldukça başarılı işlenmiş. İlerisi için de aynısını umut ediyorum 🙂 Müzikleri için oldukça aklımda kalan bir ost oldu diyemem. Dizinin atmosferine aykırı bir müzik yok ama çok muhteşem bir parça da kulağıma takılmış değil…

Kairos-dramako-3

Sonuç olarak…

Kairos oldukça başarılı ilerliyor -ilk 5 bölüm üzerinden- hatta şu anda yayınlanan en başarılı yapımlardan birisi diyebilirim. Sizde aksiyon-gizem üzerine ilerleyen fantastik ögeler içeren bir yapım izlemek ve kafanızı dağıtmak isterseniz kesinlikle bir şans verin derim. Fantastik kurguların hikayeyi oturtması birkaç bölüm sürebiliyor. Bu nedenle benim önerim ilk bölüm üzerinden karar vermemeniz. En azından ikinci bölümü bitirmelisiniz. Ben ilk bölümden çok etkilenmiş değildim, ikinci bölümü izleyip karar verecektim. İki bölüm sonra devam kararı verdim, beşinci bölümden sonra ise kesinlikle devam edeceğimi biliyorum 🙂 Merak edenler için dizinin atmosferini görebilmeniz açısından tanıtım videolarını koyuyorum…

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön