Little Women [İlk İzlenim]

  • Bölüm Sayısı: 12
  • Tür: Dram, Gizem, Aksiyon
  • Kanal: tvN, Netflix
  • Yıl: 2022

tvN’in beklenen dizisi Louisa May Alcott’un aynı adlı tarihi romanından uyarlanan “Little Women” geçtiğimiz haftalarda yayına girdi. Kim Go Eun (The King), Nam Ji Hyun (Suspicious Partner), Wi Ha Joon (Romance is a Bonus Book) gibi yıldız isimlerin yeni projesi olan dizi, dram, gizem, gerilim ve aksiyon türlerini bünyesinde barındırıyor. Yayına %6.4 reyting ile başlayan Little Women, 2.bölümü ile %7.7’yi yakalayarak c.tesi – pazar akışına oldukça başarılı bir giriş yaptı. Peki Little Women nasıl bir dizi?

Konusuna gelirsek…

Oh In Joo (Kim Go Eun), Oh In Kyung (Nam Ji Hyun) ve Oh In Hye (Park Ji Hoo) Seoul’de az para ile güç bela yaşayan üç kız kardeştir. Büyük kardeş olan In Joo, ailesini fakirlikten kurtarmak ve küçük kardeşi In Hye‘nin hayatını daha iyi yapmak amacıyla çabalamaktadır. Ortanca kardeş olan In Kyung bir muhabir olarak mesleğini iyi yapmak için çabalamaktadır. Küçük kardeş olan In Hye ise kendi imkanları ile ülkenin en iyi güzel sanatlar lisesine kabul edilmiş, bir ressam olarak eğitim alabilmek için kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Annelerinin, Filipinler’de olan babalarının yanına gitmesi ile yalnız kalan kardeşler kendi başlarının çaresine bakmaya başlar. Oh In Joo‘nun iş yerinde birlikte çalıştığı yakın bir arkadaşının ölmesiyle olaylar başlar. In Kyung‘un In Joo‘nun şirketinde olan para aklama ve intihar olaylarının peşine düşmesiyle olaylar karışacaktır.

Peki Little Women nasıl bir uyarlama? Türkçe çevirisiyle Küçük Kadınlar, iki adet film uyarlaması olan bir roman olarak karşımıza çıkıyor. Küçük Kadınlar 1994 ve 2019 yıllarında olmak üzere iki kere beyaz perdeye uyarlanmış. Her iki filmi de izleyen ve hikayeyi bilen biri olarak diyebilirim ki, günceli yakalayan başarılı bir uyarlama olmuş. Güney Kore yapımı Little Women, Bu kız kardeşler 2022 yılında Seoul’de yaşıyor olsalar nasıl olurdu? fikrinden yola çıkmış gibi duruyor. Ana hikayeyi biliyorsanız kardeşlerin karakterlerinin ve hikayelerinin romandan uyarlandığını anlayabiliyor ve az çok takip edebiliyorsunuz. Ancak elbette günümüz toplumuna ve yaşayış şekline uygun eklemeler yapılmış.

Oyunculuklar nasıl?

Kim Go Eun oldukça başarılı bir oyuncu olarak rolünün hakkını vermiş. Nam Ji Hyun benim oldukça beğendiğim aktristlerden birisi, In Kyung karakterine yakıştığını düşünüyorum. Orijinal hikayede olduğu gibi bu uyarlamada da sorun çıkaran, deli dolu kardeşi canlandırıyor. Ana hikayeyi bilenler, büyük kız kardeşin yani burada Kim Go Eun tarafından canlandırılan karakterin ana anlatıcı olmadığını bilirler. Ama elbette dizide başrole uygun eklemeler yapılmış ve Kim Go Eun’un karakteri ön plana çıkarılmış. Küçük kardeş ise hikayedeki sevimli ve atak karakterden oldukça farklı yazılmış, depresif ve melankolik bir karakter olarak oldukça iyi yansıtılmış.

Kang Hoon, Wi Ha Joon, Uhm Ki Joon (soldan sağa)

Wi Ha Joon, Kim Go Eun‘un çalıştığı şirketteki para aklama ve zimmete geçirme olaylarıyla ilgilnen kayıp parayı bulmakla görevlendirilmiş bir avukat olarak karşımıza çıkıyor. Rol arkadaşı olarak daha çok Kim Go Eun ile birlikte görüyoruz. Karakterin ne istediğini tam olarak bilemesek de, gri bir rolde olduğunu daha çok kendi yararına adım attığını söyleyebiliriz. Bence beyaz tarafa yakın bir gri gibi… ^^

Kang Hoon, Ha Jong Ho rolünde Oh In Kyung‘un çocukluk arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Olayları araştırırken In Kyung‘un yanında gördüğümüz ona yardımcı olan bir karakter. Dizinin ana kötüsü ile kadroda görünce kesin odur diyeceğiniz isim, Uhm Ki Joon… Olayların gidişatı ya da tam olarak kimin ne kadar payı olduğunu bilmesek de şimdilik kötü karakter diyebiliriz.

Kim Go Eun, Nam Ji Hyun, Park Ji Hoo (soldan sağa)

Ne kadar şans vermeliyim?

Hikaye, çekimler ve oyunculuklar oldukça başarılı olmuş. Küçük kadınlar bir tarihi romandan uyarlama olunca, nasıl bir şey bekleyeceğimi tam kestirememiştim ama ilk bölümü görünce oldukça başarılı çevrildiği kanısına vardım. Genel atmosferi görmek ve değerlendirmek adına ilk bölümün izlenmesi taraftarıyım. Zaten ilk bölümü izleyince dramanın size göre olup olmadığına karar verebileceksiniz. Dizinin ana kurgusu kardeşlerin olaylara müdahil olması ve konunun bir noktasında el ele vermeleri ile ilerleyecek gibi duruyor. Romantizm tutkunları için belirtelim ufukta öyle bir durum olur mu bilemem ama şimdilik yok gibi… Elbette aşk orijinal hikayenin ana temalarından birisiydi. Burada da işin içine girebilir, kim bilir… Orijinal hikayedeki ayrıntıların diziye yer yer yayılmış durumda, bu nedenle romantizm unsurunun da ileride karşımıza çıkabileceğini düşünüyorum. Ancak dramanın ana temasının gizem, dram ve aksiyon üzerinden ilerlediğini unutmamak gerek… Şunu da belirtmek isterim ki, dizinin introsu-jeneriği muhteşem olmuş. Hem grafik anlatım olarak hem de hikayenin ipuçlarını barındırması açısından oldukça etkileyici (dizinin introsunu merak edenler için aşağıya ekledim 😉 ). Yazımı üç bölüm izleyerek kaleme aldım. Bitirmeyi umduğum ve beni heyecanlandıran bu başarılı yapım hakkında fikir ve görüşlerinizi bekliyor olacağım… 🙂 Aşağıya merak edenler için dramanın trailer’ını bırakıyorum.

Dizinin introsu
Paylaş:
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön