Lost [Kdrama] …Detaylı İnceleme

Lost-kdrama-dramako-4
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Tür: Dram, Hayat, Melodram
  • Kanal: jTBC
  • Yıl: 2021

Lost ya da diğer adıyla Human Disqualification, başrollerini Kore’nin efsane kadın oyuncusu Jeon Do Yeon ile yetenekli aktör Ryu Joon Yeol ‘un paylaştığı, belirli bir kitle tarafından bu yılın en çok beklenen yapımlarından birisiydi. Belirli bir kitle diyorum çünkü türü gereği sadece meraklılarını cezbetti. Elbette cast haberleri çıktığı andan itibaren insanların radarına girmeyi başardı. Lost, türü gereği My Ahjusshi (My Mister) ile birçok yönden benzerlikler taşıyor. Hayatın içinden durumlar sunan ve karakterleri olduğu gibi veren, olayı anlatma derdine düşmeyen bir dizi… Dizi televizyona %4.1 gibi iyi bir reyting ile başlamış, %2.4 ile de kapatmış durumda. Özel bir kanal için iyi bir reyting olsa da her tür ve kesimden izleyiciyi cezbetmediği buradan da anlaşılabiliyor.

Konusuna gelirsek…

Lee Boo Jung (Jeon Do Yeon) bir yayın şirketinde ekip şefi olarak çalışan 40 yaşında bir kadındır. Yaşadığı bir olay nedeniyle işinden olur, evliliği yolunda gitmemektedir. Hayatında olup bitenleri kimseye anlatamadığı gibi artık dibe vurduğunu hissetmektedir. Umrunda olan tek kişi kağıt toplayarak onu yetiştiren yaşlı babasıdır. Öte yandan Lee Kang Jae (Ryu Joon Yeol) her türlü ortamda insanlara eşlik ederek hayatını geçiren bunu bir iş haline getirmiş, eskortluk yapan 26 yaşında genç bir erkektir. Hayatta geldiği yerden memnun olmamasına rağmen hayata başka bir şekilde başlamak için geç kaldığını düşünmektedir. Ne geri dönebilmekte ne de ileri gidebilmekte, farklı bir tür ruh durumu içinde sürüklenmektedir. Kendi dünyaları içerisinde sadece nefes alıp veren bu ikilinin hayatları bir noktada kesişir.

Lost-kdrama-dramako-6

Peki bu depresyon halinin nesi güzel derseniz…

Başta yazdığım gibi bu dizi bir durum hikayesi anlatır gibi işlenmiş. Aslında bir değil birden çok durum hikayesi barındırıyor. Dizinin temeline oturduğu Lee Boo Jong’un yaşadığı olay hiçbir zaman baştan sona bir olay örgüsü içerisinde verilmiyor. Dizi boyunca ara ara verilen kesitleri izleyici birleştirerek bir akış oluşturuyor. Her gün dünyanın herhangi bir yerinde insanların yaşayabileceği ya da içine düşebileceği durumlar abartılmadan aktarılmış. Karakterleri izlerken kendinizi özdeşleştiriyorsunuz. Bir değil birden çok durum hikayesi var demiştim. Aslında bir çok karakteri var. Karakterler öyle bir noktada birbirine bağlanıyor ki, devam etmeden duramıyorsunuz.

Bahsettiğim karakter zenginliğini aşağıdan görebilirsiniz ^^

Lost-kdrama-dramako-2

Oyunculuklar …

Dizinin oyuncu tercihleri çok başarılı. Oyuncular karakterlere öyle yakışmış ki, başka türlüsünü düşünemezdim. Diziyi baştan sona beğenince karakterleri sevince keşke bunu da bir başkası oynasaymış demiyorsunuz. Diziyi sevmemin bir diğer nedeni de nefret ettiğim bir karakterin olmaması. Olay örgüsü her karakterin kendi penceresinden aktarılıyor. Bu nedenle bir noktadan sonra nefret ettiğiniz bir karakter kalmıyor. Karakterlerin ekran süreleri az olsa bile, yüzeysel bırakılmadıkları için hikaye bu kadar iyi işlenebilmiş. Yine aynı şekilde yüzeysel olmadıkları için siz de kendinizi karakterlerle ve yaşantılarla özdeşleştirebiliyorsunuz.

Lee Boo Jung’un kocası Jin Jung Soo (Park Byung Eun) ‘nun üniversiteden ilk aşkı ile olan gönül bağı… Eczacı Lee Soon Gyu (Jo Eun Ji) ve evinde kalan erkek – arkadaşı … Lee Kang Jae‘nin ilkokuldan masum ve iyi kalpli arkadaşı Lee Sun Jo … Bütün bu karaktelerin hikayelerinden kesitler görüyorsunuz. Oyunculuklar ise karakterler ve hikaye anlatımı gibi hayatın içinden olmuş.

Lost-kdrama-dramako-3

Müzikler…

Daha önceleri pek çok kez dediğim gibi bir dramayı bütün yapan unsurlardan biri müzikleridir. Lost’un müziklerine bayıldım. Sadece sözlü parçalarına değil, enstrümental albümüne de bayıldım. Sözlü parçalardan; Kim YunaUnder the blossom shadow ile Ha Dong Qn – My Story çok iyi seçilmiş. Enstrümental albümden; Tension, Money or Love, Loneliness, Losing the Path, Can I touch You?, Passing By.… hem dramanın konusu hakkında hem de hikaye hakkında ipucu veren parçalardan.

Peki Romantizm ?

Şimdi herkesin merak ettiği, dizi yayınlanırken yorumlarda en sık sorulan soruya geldi sıra. Romantizm var mı? Başrollerimiz 40 yaşında bir kadın ile 26-27 yaşında bir erkek ancak bu dizi bir noona romance değil. Dizide romantizm ögesi var, evet var. Ancak hakim tür romantizm olmadığı gibi yaşanan duygusal sahneler de hiçbir zaman izleyicinin gözüne sokulmuyor. Ancak dizinin arka planında öyle bir duygusal örüntü var ki, bir noktada ikili arasındaki tansiyondan nefesiniz kesilir gibi oluyor. Bu öyle bir duygu ki, insan izlerken umarım böyle bir duygu yoğunluğunu hayatımda deneyimleyebilirim diyor. Evet romantizm ögesi var ama noona romance değil dememin sebebi bu. Bu duygusal aktarım dizinin en en en başarılı olduğu nokta olmuş. Bu nedenledir ki, dizinin yazarı radarıma girdi.

Lost-kdrama-dramako-1

Sonuç olarak …

Lost bittikten sonra iki hafta kendime gelemedim. Depresif ve durağan olduğunu kabul ediyorum. Eğer hayatınızın karanlık dönemlerinden geçiyorsanız ve havanızda değilseniz bu diziyi sonraya saklayın derim. Ama listenize alın. Çünkü müzikleri, oyuncuları, karakterleri, hikayeyi işlemesi bakımından çok değerli bir yapım olmuş. Elbette bu diziler türü gereği belli bir yaş grubuna ya da melodram sevenleri çekiyor. Özellikle slice of life (hayattan kesitler) ve slow-burn story (yavaş hikaye) denilen yavaş işlenen hikayeler her kesimden alıcı bulamıyor. Ancak bir grup izleyici için cevher niteliğinde bir drama. Özellikle benim gibi My Ahjusshi (My Mister) hayranı iseniz, bu dizi kesinlikle size göre… Sakın kaçırmayın. Peki bu izleyici grubundan değilseniz ne olacak? Bir şans verin derim, belki de henüz bu türün sunduğu zenginliği tatmamış olabilirsiniz. ^^ Dizinin ilk iki bölümüne şans vermenizi öneririm. Benim için drama 4.bölüm ile birlikte hız kazandı. Bu nedenle eğer ben beklerim, diziye yatırım yaparım derseniz ilk dört bölümü izleyin derim. Ancak o kadar vaktim yok diyorsanız, en azından ilk iki bölüme bakıp kararınızı verebilirsiniz. Çünkü dizinin tonu, hikaye anlatımı ilk iki bölümde gördüğünüz şekli ile ilerliyor. Diziyi baya övdüm biliyorum. Çünkü bende etkisi uzun süre devam etti. Sizin de bu kaliteli yapımdan payınızı almanızı dilerim ^^ Aşağıya dizinin tanıtım videolarını bırakıyorum.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön