Mouse … K-Drama [İlk İzlenim]

Mouse-dramako-5
  • Bölüm Sayısı: 20
  • Tür: Polisiye, Gizem, Suç, Psikolojik
  • Kanal: tvN
  • Yıl: 2021

Mouse, tvN ‘nin iddialı yapımları arasında yer alan polisiye, suç odaklı bir drama. 1 saat 20dk süren bölümleriyle konusunu ağır ağır ama başarılı bir şekilde işleyecek gibi duruyor. Senaryosunu Iljimae, God’s Gift:14 Days ve Black (2017) gibi başarılı ve çok konuşulan dizilerin senaristi olan Choi Ran‘ın yazdığı Mouse ‘un yönetmen koltuğunu King’s Daughter Soo Baek Hyang ve Come and Hug Me dizilerinden tanıdığımız Choi Joon Bae ile Rugal ve Cheo Yong 2 gibi OCN dizileriyle aşina olduğumuz Kang Cheol Woo paylaşıyor. Saydığımız dramaların türleri ve tanınırlığına baktığımızda Mouse‘un neden ön plana çıktığını ve barındırdığı aksiyon-polisiye-gizem dengesini hissedebiliyoruz. İlk hafta bölümlerini izledikten sonra sizlerle paylaşmak istediğim bir dizi olduğunu düşündüm ve sadece ilk iki bölüm üzerinden bir ilk izlenim yazısı kaleme almak istedim. Bu nedenle vurgulamak isterim ki, bu yazım sadece diziye ilk bakış niteliğinde olacaktır 🙂

Konusuna gelirsek…

Jung Bae Reum (Lee Seung Gi) küçük bir mahalle karakolunda çalışan iyi niyetli çaylak bir polis memurudur. Görevli olduğu bölgede ve Seul’de tüm ülkeyi dehşete düşüren seri cinayetler olmaya başlarken, olayların kilit noktasında yer alan bir psikopatla karşılaşır. Dedektif Ko Moo Chi (Lee Hee Joon) farklı bölgelerde işlenen cinayetlerin seri vakalar olduğunu düşünerek katilin peşine düşer. Ancak Moo Chi için durum geçmişinde yaşadıklarından dolayı kişisel bir olay halini almıştır. Tüm bu olayların içinde kendi tv programında gizemleri açığa çıkarmaya çalışan Choi Hong Joo (Kyung Soo Jin), Moo Chi‘nin dediklerini dikkate alarak olayları araştırmaya başlar. Oh Bong Yi (Park Joo Hyun), Bae Reum‘un görevli olduğu mahallede oturan lise son sınıf öğrencisi bir genç kızdır. Geçmişte yaşadıklarının üstesinden gelmeye çalışırken memur Jung Bae Reum‘dan yardım alacaktır.

Mouse-dramako-6

Drama farklı senelere yayılan ve geçmişten gelen hikayelerle örülmüş bir kurguya sahip. Karakterlerin birbirleri ile ilişkilerini ve nereye varacaklarını şu anda kestirmek pek mümkün değil. Ancak bölüm süreleri standarda göre uzun ve 20 bölümlük bir dizi ile bu ilişkileri keşfetmek için önümüzde bolca vakit var.

Psikopatları önceden belirleyebilseydik suçsuz bir toplum yaratmak için onları daha doğmadan ortadan kaldırır mıydık? sorusu ile ekrana gelen dizi psikolojik açıdan ikilemler sunmakta. Bana kalırsa psikopat gen, psikopatlığın sebebi ile toplumdaki yeri üzerine düşünmemiz istenmiş. Çünkü drama bize aynı genlere sahip ama farklı karakterlerde – biri oldukça yardımsever diğeri ise bir canavar olan – iki kişi veriyor. Dizi bu iki kişi üzerinden -ki birisi Lee Seung Gi (Jung Bae Reum)- yürüyor.

Mouse-dramako-2

Oyunculuklar nasıl?

Lee Seung Gi (Jung Bae Reum) benim beğendiğim oyuncular arasında yer alıyor. Üst seviye yetenekli bir aktör olduğunu söyleyemem ama kesinlikle kendisine hitap eden karakterleri seçmesini biliyor ve bu da bir yetenektir. Üstlendiği rolleri de hakkıyla verebiliyor. Buradaki karakterine de iyi oturmuş diyebilirim.

Lee Hee Joon (Ko Moo Chi) pek çok dramada yan rollerde gördüğümüz başarılı bir oyuncu. Ko Moo Chi karakterini bence başarılı bir şekilde canlandırmış. Bu karakter ilk olarak Choi Jin Hyuk‘a teklif edilmişti. Lee Seung Gi ile Choi Jin Hyuk Gu Family Book dramasında beraber rol aldıklarından iki aktörü yeniden bir arada görme ihtimali oldukça ilgi çekmişti. Ancak Choi Jin Hyuk teklifi reddedince rol Lee Hee Joon‘a gitmişti. Aslında iyi de olmuş olabilir çünkü Moo Chi karakteri de oldukça iyi canlandırılmış.

Kyung Soo Jin (Choi Hong Joo) bir çok dramada gördüğüm bir isimdi. Başlarda çok ilgimi çekti, çok başarılı buldum ve takip ettim diyemem. Aslında tam aksi, bu aktristi bir çok dizide görmeme rağmen ısınamamıştım. Ama farklı dizilerde farklı karakterlere oldukça iyi büründüğünü takdir etmem gerekir. Son projelerinde de oldukça başarılı bulmaya başladım. Örneğin Train benim çok beğendiğim bir OCN draması oldu. Bu nedenle Kyung Soo Jin benim için oldukça farklı bir oyuncu çünkü yavaş yavaş sevdiğim bir isim oldu. Mouse‘da da rolüne iyi oturmuş 🙂

Park Joo Hyun (Oh Bong Yi) son senelerde adından söz ettiren bir isim (Extracurricular , A Piece of Your Mind), oyunculuğunu ve kendini farklı bulduğum için hoşuma gidiyor. Günümüz kalıp oyuncularından farklı geliyor. Burada da iyi iş çıkaracağını düşünüyorum.

Kısacası ben dört başrol oyuncusunu da karakterlerine yakıştırdım. Henüz sadece iki bölüm yayınlandı bu nedenle senaryo ve hikaye ile nasıl başa çıkacaklar, performansları nasıl olacak bilemeyiz ama rollerine gittiklerini düşünüyorum.

Mouse-dramako-3

Diziye ne kadar şans vermeliyim?

Eğer aksiyon, gizem, polisiye seviyorsanız bence ilk bölüme kesinlikle şans vermelisiniz. İlk bölümü izledikten sonra ikinci bölüme geçeceğinizi düşünüyorum. İlk bölümde hikayenin geçmişi ile ilgili bilgi ediniyoruz. Başrol oyuncularımızla ikinci bölümde tanışıyoruz. Bu nedenle ilk bölümden ilginizi çektiyse ama kararsız kaldıysanız ikiyi de izleyin derim. İlk iki bölüm sonrasında hala ilginizi çekmediyse gerisi size kalmış 🙂

Yukarıda uzun uzuun açıkladığım üzere dizinin senaristinin ilginç işler çıkardığını biliyoruz. Yönetmenlerin geçmişlerine baktığımızda OCN ve tvN’de aksiyon, suç, polisiye üzerine oldukça başarılı yapımlar ile karşılaşıyoruz. Cast da bence çok iyi oluşturulmuş. Haliyle beklenti yüksek, bize de keyifle izlemek düşüyor. Uzun süre aradan sonra bağlandığım bir drama oldu. Ben çekimlerini ve gizem unsurunu yerinde buldum. Psikopatlık konusunu nasıl işleyecekler ve nasıl bir yol izleyecekler görmek istiyorum. Yorumlar arasında Come and Hug Me dramasını andırdığını söyleyenler olmuş. Yönetmenden ve temadan dolayı benzetme yapılmış. Ama Mouse biraz daha karakterlerin kendilerini sorguladıkları bir drama olacak gibi. Bekleyip, izleyip göreceğiz 🙂 Aşağıya dizinin tanıtım videolarını bırakıyorum. Yorumlarınızı merak ediyorum 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön