My Unfamiliar Family… Detaylı İnceleme

My Unfamiliar Family-dramako-4
 • Bölüm Sayısı: 16
 • Tür: Aile, Romantik, Dram, Arkadaşlık
 • Kanal: tvN
 • Yıl: 2020

My Unfamiliar Family ortalama bir koreli ailenin anne-baba ve yetişkin üç çocuğunun arasında geçen karşılıklı diyalog ve alt hikayelerle örülmüş bir aile draması. Oyuncu kadrosu ve yan hikayelerinin hepsi dolu dolu, karakterler açısından da çok zengin. Bu durum diziyi izlerken kendinizden de birşeyler bulabileceğiniz anlamına geliyor. Aile kurgusunun yanında dizinin ana romantik aksı ailenin ortanca kızı Kim Eun Hee ‘yi canlandıran Han Ye Rİ ve onun üniversiten beri arkadaşı olan Park Chan Hyuk (Kim Ji Suk) arasında kurulmuş. Kim Eun Hee, yazmaya hevesi olan bir yayınevi firmasında çalışan genç bir editör olarak karşımıza çıkmakta. Park Chan Hyuk ise üniversite’den beri çok sevdiği için kendine meslek olarak fotoğrafçılığı seçmiş, bu alanda kendi işini kurmuş genç bir fotoğrafçı.

Ailenin büyük kızı Kim Eun Joo (Choo Ja Hyun) ‘un kocası ve aile geçmişi ile olan hikayesi de dizinin omurgasını oluşturan hikayelerden birisi çünkü birçok sırrın ortasında bir karakter. Bana başlangıçta çok iyi ya da sevilesi gelmese de aslında Kim Eun Joo bir karakter olarak kendini çok iyi anlatıyor. Ailemizin en küçüğü Kim Ji Woo (Shin Jae Ha) da dizinin sonunda doğru ailenin küçüğü olarak büyük bir fırtına kopartıyor. Kim Ji Woo, Park Chan Hyuk‘un küçük şirketinde çalışan genç bir fotoğrafçı olarak karşımıza çıkıyor.

My Unfamiliar Family-dramako-2

Ailenin annesi, Lee Jin Sook (Won Mi Kyung) gençliğinden beri kendini ailesine ve evinin bakımına adamış emektar bir ev hanımı, ailemizin babası Kim Sang Shik (Jung Jin Young) ailesini geçindirmek için her tür işte çalışan bir kamyon şoförü. Hikayemiz anne Lee Jin Sook’un evliliğinden mezun olma isteği ile başlıyor. Bu terimi ilk kez duyduğum için açıklayayım 🙂 Resmi anlamda boşanmak değil de ayrı hayatlar sürüp bağımsız yaşama isteği olarak özetleyebilirim sanırım. Biz buna kısaca ayrılma isteği diyebiliriz. Anne- babanın ayrılma durumu, kendi hayatları ile meşgul olan ailenin üç çocuğunu bir araya getiriyor. Tabi ki Han Ye Ri nedeniyle Kim Ji Suk da bir şekilde kendini olayların yanında ailenin sırdaşı olarak buluveriyor.

Hikayenin işlenişi…

My Unfamiliar Family-dramako-3

Ayrılma haberinin duyulmasının ardından, Kim Sang Shik‘in bir kaza sonucu hafızasını kaybetmesi ve 22 yaşına yani evlendikleri yaşa dönmesiyle geçmişte yaşanan olaylar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Bu beş kişilik ailede yer alan bütün bireyler birbirleri ile olan ilişkilerini sorgulamaya başlıyor. Bana sorarsanız özellikle anne-babayı canlandıran çiftin gençlik yıllarının işlendiği dönemler benim çok hoşuma gitti. Dizide çok ufak bölümler olsa da ikilinin arasındaki yanlış anlaşılmaları bize yavaş yavaş gösteren değerli anlardı. Dizinin anne-babasının arasındaki yanlış anlaşılmaların yavaş yavaş gösterilmesi gibi beş karakterimizin arasındaki sırlar ve duygular da yavaş bir şekilde ortaya çıktı. Anne ile oğul , baba ile kızları, abla ile kardeşler arasındaki diyaloglar ve konuşulmamış duygular dizinin bütününe yayılarak işlendi.

Romantizm…

My Unfamiliar Family-dramako-6

Çiftimize dizide ayrılan süreyi merak edenler için söylemek istedim. Neredeyse bütün karakterlerin hikayeleri eşit sürede işlenmiş olsa da Han Ye Ri diğer karakterlere göre biraz daha çok olayların içindeydi. Kimi zaman ortanca çocuğun her olayda bulunma laneti gibi yaşananların ya tanığı ya da sebebi olarak Kim Eun Hee karakteri çokça göze çarptı. Romantizm açısından Kim Ji Suk ile güzel bir kimyaları olduğunu söyleyebilirim. Bu ilişki uzuuuuun bir zamana yayılmış ufak ufak ancak sağlam adımlarla işlenen bir romantizmdi. Yani ana çifte odaklanan tatlı bir romantik komedi arıyosanız, bu dizi size göre değil. Ancak bu romantizm açısından geri kaldığını kesinlikle göstermez. Çünkü yavaş ve sağlam işlenen bu ilişki oldukça inandırıcıydı, ikilinin birbirini çok iyi anlayan iki dosttan iki sevgiliye doğal olarak dönüşümünü bize sundu.

Neler daha iyi olabilirdi?

My Unfamiliar Family-dramako-5

Dizinin ilk bölümü beni benden aldı, gerçekten çok beğendim. Müzikleri olsun, kurgusu ve oyunculukları olsun çok hoşuma gitti. Bu nedenle direk atladım tabi, güncel izlediğim bir diziydi. Ancak özellikle üçüncü bölümden itibaren bir klişeye düşecekler endişesi birden beni soğuttu ve durdurdu. Han Ye Ri‘nin yayınevine atanan yeni patronu ile olan ilişkisi yokluktan önümüze çıktı ve Kim Ji Suk ile olan arkadaşlığını geri plana atacak diye beni korkuttu. Geçmişte de oldukça gördüğümüz bir durum bu. 16 bölümlük dramanın 15 bölümünde peşinde koştuğu kişiyi sevmediğini, aslında 15 bölümdür yanında duran arkadaşına aşık olduğunu anlayan kadın karakterimizin 16.bölümde başrol ile birlikte olması klişesi beni korkuttu. Bu nedenle tam da işimden küfür ederek bırakacakken diğer karakterler beni tuttu. 🙂 Abla ile kocasının ilişkisi de oldukça şok edici bir hikayeydi. Ne desem spoiler olur bu nedenle kendime saklıyorum. Kim Ji Suk ile Han Ye Ri‘nin ilişkisi ise yeni patrondan ötürü garip bir klişeye düşmedi dizinin yarısına doğru durumu toparladılar.

Beni üzen bir diğer durum ise dizinin annesi ile babası arasındaki durumların hepsinin yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmasıydı. Tabi ki ikilinin birbirini sevmesi çok güzel üzücü olan tarafı 30 senenin yanlış anlaşılmalara kurban gitmesi. Benim açımdan oldukça dramatik olan buydu. Bu da bize insan ilişkilerinde iletişimin önemini gösterdi. Belki de bütün dramada ön planda olan konuşmak, iletişim kurmak olabilir. Drama, karşımızdaki kişi ile kurduğumuz ilişkinin türünden ziyade iletişimimizin gerekliliğini ve önemini vurguladı. Dizi ikinci yarısından itibaren neredeyse her bölümde özellikle anne-baba arasındaki diyaloglarda beni ağlattı.

Ne kadar şans vermeliyim?

My Unfamiliar Family-dramako-1

Ben ilk bölümü izlediğim anda kendimden birşeyler bulmuş olabilirim, bu nedenle ilk bölüm beni kendine anında bağladı. Üçüncü – altıncı bölümler arası yani dizinin ikinci ve üçüncü haftasında klişeye düşecekler korkusu beni ana çiftten soğutsa da diğer karakterlere olan ilgimi arttırdı ve merakla izletti. Ortalara doğru bütün karakterler kendini sevdirmeyi başardı. Dizinin ikinci yarısı ise oldukça sürükleyici ve bağlayıcıydı. Tavsiyem eğer bir aile draması arıyorsanız kesinlikle ilk bölüme göz atmanız, ilk bölüm sizi sarmazsa devam etmeyebilirsiniz. Çünkü dizinin tonu aynı şekilde devam ediyor. Hikayeyi işleme tarzı ve müzikleri ilk bölüm kurgusunda hemen göze çarpıyor.

My Unfamiliar Family finaliyle de insanı mutlu eden bir dizi. Gözümden kaçmadığı ve izleme fırsatı bulduğum için çok şanslı hissediyorum kendimi 🙂 Merak edenler için aşağıda dramanın tanıtımını da paylaşıyorum 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

My Unfamiliar Family… Detaylı İnceleme” üzerine 5 görüş

 1. Aile dramalarını cidden seviyorum gibi ama kırgınlıklar, üzüntülü sahneler bir düşündürüyor beni, biraz da bu sebeple izlemem sanırım ama keyifle okudum yine. Bu arada It’s Okay That’s Love yorumunuzu okuyunca da diziyi izlemek istedim fakat o karanlık üzücü atmosferinden korkmuştum zamanında yine. 🙁 Ben hep lay lay lay olsun istiyorum sanırım her şeyi. Eğlenceli sahneleri olsa da çekimser kalıyorum…

  1. Selamlar, ben dram seviyorum ama her şey tadında olmalı tabi ki…. yazıları beğenmenize çok sevindim ^^ Komedi ağırlıklı sevmekte haklısınız aslında hele ki bu dönem 🙂 Mr.Queen çok beğenilen bir drama oldu izlemediyseniz önerebilirim. Ayrıca izleyip çok güldüğüm dramalar var. Benim için Modern Farmer ve Eulachacha Waikiki ayrı bir yerde … izlemediyseniz bir göz atın derim 🙂

   1. Evet Waikiki’yi seviyorum… Gerçi ilk izlediğimde daha bir güzel gelmişti nedense ama… Modern Farmer’dan çok ama çok umutluydum, sıkıldım epey. 🙁 Mr. Queen de benlik değil maalesef, beden değiştirme mevzularını sevmiyorum tarihi dizileri de… 🙁 Sanırım romcom arayacağım ama yeni çıkanları da pek beğenemedim, Legend of the Blue Sea düşünüyorum. Bakalım.:) Sevgiler.

    1. Yeni rom-com’larda ben de eski tatları alamıyorum ^^ güzel bir dizi bulursanız bize de söyleyin lütfen, sevgilerle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön