Oh My Baby … Detaylı İnceleme

Oh_My_Baby_Dramako_6
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Tür: Romantik, Komedi
  • Kanal: tvN
  • Yıl: 2020

Oh My Baby tavsiye üzerine merak ederek başladığım ve beklenmedik şekilde ilgimi çeken bir drama oldu. Boşlukla olduğum bir dönemde beni kurtardı da diyebilirim. Joker niyetine kötü zamanlarınız için saklayabileceğiniz bir dizi olarak Oh My Baby dramasını sizlere güzelce tanıtmak istedim.

Dizinin yönetmenliğini ilginç bir şekilde daha önceleri Tunnel, Voice 3: City of Accomplice, That Man Oh Soo gibi OCN dizileri üstlenmiş olan Nam Ki Hoon yapmış. Senaristliğini ise Mirror of the Witch ‘in yazarı Yang Hyun Moon üstlenmiş. Aslında bir romantik-komedi için oldukça ilginç bir ikili olmuş çünkü pd-nim aksiyon ağırlıklı projelerde yer almış. Dizinin ele aldığı konuyu düşünürsek senaryonun da bir erkek elinden çıkmış olması etkileyici.

Konuya gelirsek…

Jang Ha Ri (Jang Na Ra) The Baby dergisinde editörlük yapan, 30lu yaşlarını bekar olarak geçirmiş 39 yaşında bir işkoliktir. Çok ağır adet sancıları geçirmeye başlayınca doktora gider ve yarı-kısır durumda olduğunu öğrenir. Yarı-kısır dememin sebebi bu şekilde çevrilmiş olması, tıbbi terimlere hakim olmadığım için yanlış yazdıysam affedin lütfen. Jang Ha Ri durumunu öğrendikten sonra büyük bir şok yaşar çünkü hayatta en çok istediği şeylerden biri anne olmaktır. Vazgeçmek istemeyen Ha-Ri çocuk sahibi olmanın yollarını aramaya başlar. Neredeyse 40 yaşına basmak üzeredir ve evlenip çocuk yapacak aşamaya gelene kadar vakit kaybetmek istemediğinden direkt ”çocuk” olayına odaklanmaya karar verir. Kendi sorunlarıyla uğraşan Jang Ha Ri’nin hayatına üç erkek dahil olur. Drama kadın başrolümüzün çocuk sahibi olma isteği ve istediğini elde etme yollarını ararken, etrafındaki adaylar ile olan ilişkisi üzerine odaklanmaktadır.

Oh_My_Baby_Dramako_3

Peki Burada İlginç Olan Nedir?

Dizi yayınlanırken uzak durmamın sebebi, dramayı bir kadın-üç erkek arasında aşk rekabeti üzerine kurulu klasik bir romantik komedi sanmamdan kaynaklanmıştı. Ancak kesinlikle öyle değil. Neden mi? İlk olarak karakterlerimiz yaşlarının ağırlığını ve bakış açısını kazanmışlar. Jang Ha Ri 39 yaşında, olgun, ne istediğini bilen, duygularından korkmayan, çekinmeden ifade eden bir karakter. Ben Jang Na Ra’yı her oynadığı role yakıştıramıyorum ama bu karaktere tam oturmuş. Kendisini hem karaktere uyması hem de canlandırması bakımından çok beğendim. Dizinin ilginç olmasının bir diğer nedeni, erkek karakterlerin arasındaki ilişkinin çirkinleşmemesi. Karakterler birbirlerinin yollarını kapatıp pis oynamıyorlar yani. Üçüncü bir neden olarak dizinin içinde çirkef bir karakter olmaması. Eğer sizin de kötü karakterleri izlerken kalbiniz sıkışıyorsa ve artık bıktıysanız, Oh My Baby tam sizlik bir dizi 🙂 Bir neden daha ekleyeyim, drama kötü anne/kaynana karakteri içermiyor arkadaşlar XD

Oh_My_Baby_Dramako_4

Erkek Karakterlerimiz…

Dizi bizi bir aşk üçgenine sürükler mi diye endişeleniyorsanız, net bir şekilde hayır diyebilirim. Çünkü başrol erkek karakterimiz Go Joon. Eğer Misty dizisini izlediyseniz, dizide dünyaca ünlü golfçü Kevin Lee ‘yi canlandırıyordu. Ben Go Joon ‘u bir tek oradan tanıyordum. Kendisini Oh My Baby‘ de oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Jang Na Ra ile kimyası tutmuş, cüssesine rağmen (baya boylu poslu bir aktör) hem sevimli hem de karizmatik bir karaktere bürünmüş.

Go Joon dizide, çocuklardan hoşlanmayan ünlü fotoğrafçı Han Yi Sang rolünde karşımıza çıkıyor. Drama ilerledikçe karakteri açılıyor. Jang Ha Ri ile olan diyalogları ve çocuk konusuna olan bakış açısını öğreniyoruz. Senaristin erkek olmasının bu bakımdan kesinlikle faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü erkek karakterlerin çocuk konusuna bakışı da derinlemesine işlenmiş. Bu sorun kadınlar üzerinden sıklıkla işleniyor. Ancak Oh My Baby özellikle dizinin sonlarına doğru erkekler açısından da konuyu bize açıyor.

İkinci erkek karakterimiz Jang Ha Ri’nin kardeşi kadar yakın arkadaşı olan Yoon Jae Young (Park Byung Eun). Yoon Jae Young eşinden yeni boşanmış, küçük kızı ile birlikte yaşayan doktor olan bekar bir baba figürü olarak karşımıza çıkıyor. Ha Ri ile atışmaları çok keyifli. Üçüncü erkek karakterimiz ise Ha Ri’ nin iş yerinde reklam departmanında çalışan çömez Choi Kang Eu Ddeum (Jung Gun Joo).

Oh_My_Baby_Dramako_2

Hikayenin gelişimi…

Dizi bize bir kadının bakış açısından çocuk olgusunu çok iyi aktarıyor. İlk dört bölümde Jang Ha Ri ‘nin özlemine ve çaresizliğine, çözüm arayışlarına tanık oluyoruz. Jang Na Ra’nın performansı harika. Benim açımdan dizinin başrolü Jang Na Ra, erkek karakterler dramayı dolduran ve tamamlayan karakterler tabi ama konu doğal olarak kadın karakter etrafında dönüyor. Dizi üçüncü haftadan itibaren olgun bir çift arasındaki romantizm arayışına kayıyor. Jang Na Ra ve Goo Joon arasındaki ilişkinin yavaş yavaş kurulduğunu görüyoruz. Hikayenin 10. ve 14. bölümler arasında tıkandığını düşünüyorum. Dizinin altıncı ve yedinci haftaları beni dramanın başı kadar heyecanlandıramadı. Ama son hafta heyecanı oldukça başarılı bir şekilde korumuşlar diye düşünüyorum. Genel olarak, drama sonlara doğru baştaki ritmini biraz kaybetmiş ancak yine de sağlam bir şekilde toparlanmış.

Oh_My_Baby_Dramako_5

Konunun hassasiyeti… Spoiler içerir dikkat!

Jang Ha Ri yarı-kısır bir kadın olarak çocuk isteğini çok güzel bir şekilde canlandırmış. Dizideki birçok kadın figür …çalışan anne, ev hanımı anne, depresyondaki anne… bize çeşitli anne perspektifleri sunarak, konuya farklı açılardan yaklaşmamızı sağlamış. Bu noktada çok başarılı. Örneğin Jang Ha Ri’nin yakın arkadaşı ikiz annesi çok başarılı bir iş kadını ancak çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılmak zorunda kalıyor. Ya da bir diğer örnek Yoon Jae Young ‘un boşandığı eşi, kendisi gibi bir doktor ancak bebek doğduktan sonra çalışamadığı için depresyona giriyor ve işe geri dönmek için boşanmak istiyor. Toplum içindeki anne pozisyonunu bize farklı açılardan gösteren bir drama. Peki ya erkek ?

Dizi ilerledikçe Go Joon’un çocukları sevmemesinin nedeninin yarı-kısır olması olduğunu öğreniyoruz. Çocuklardan uzak durmak için nasılsa çocuk sahibi olamayacağı için kendisini çocukları sevmediğine inandırmış. 17 yıllık sevgilisi ve nişanlısının Han Yi Sang’ı bu nedenden ötürü terk ettiğini öğreniyoruz. Aslında erkek karakterde de ”çocuk” üzerinden birçok travma var. Sevdiği kadına çocuk verememek gibi… Dramanın ikinci yarısında Han Yi Sang ve Jang Ha Ri ‘nin sorunlarına birlikte çözüm aradıklarını görüyoruz. Yani ilk yarıda kadın karaktere ağırlık verilirken, ikinci yarıda erkek bakış açısı da işin içine sokulmuş.

Oh_My_Baby_Dramako_1
Oh My Baby

Neler daha iyi olabilirdi?

Dizinin bu hassas konuyu ele alış biçimini, erkek ve kadın figürler üzerinden gösterimini beğendim. Elbette konu çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın üzerine… ancak bir çiftin illa çocuğu olmalı mı? Sanırım bu noktada ben diziden biraz kopup kendime döndüm. Dizi bu konu üzerinde bakış açısı geliştirmenizi de sağlıyor XD

SPOILER … DİKKAT

Beni en çok üzen olaylardan birisi Han Yi Sang ve Jang Ha Ri arasında geçen bir konuşma üzerine oldu. Geçmiş diyalogların birisinde Han Yi Sang, bir kadının her zaman çocuğunu seçeceğini söylemişti, bunun üzerine Ha Ri aşkın da özel olduğunu aşktan da asla vazgeçemeyeceğini söyledi. Ancak daha sonra Han Yi Sang’ın yarı-kısır olduğunu öğrendiğinde hareketleri söylediklerine uymadı. Han Yi Sang’ın kalp acısı bana o kadar işledi ki Jang Ha Ri’nin hareketlerini affetmem uzun sürdü. Aslında bu noktada Han Yi Sang da hatalıydı. Ha Ri ‘nin ne kadar çocuk istediği bilmesine rağmen sağlık durumunu ona söylemeden ilişkiye başladı. Bu olay baya derin bir şekilde tartışılabilir.

Beni soğutan bir diğer nokta, kısırlık bir hastalık ancak bir kusur gibi ele alındığı noktalar oldu. Bu sanki kişinin bir hatasıymış gibi. Aslında bu dramanın eleştirdiği ana konulardan birisiydi ama bana pek işlemedi. Sanki kadın karakterin kısır olmasının hastalık da erkek karakterin kısır olmasının bir kusurmuş gibi geldiği noktalar oldu. Üstelik Jang Ha Ri’nin Han Yi Sang’ın kısır olduğunu öğrendikten sonraki tavırları da dediğim gibi bu hissiyatımı güçlendirdi.

SPOILER BİTTİ … GÜVENLİ BÖLGE : )

Sonuç olarak, dizinin kesinlikle iyi bir seyir olduğunu düşünüyorum. Konuya farklı açılardan yaklaşmayı başaran, 40 yaşındaki insanları gerçekçi aktarmayı beceren dramalardan birisi. Klasik bir romantik komedi değil özellikle ilk bölümleri çok iyi. Bu nedenle en azından dizinin ilk bölümüne şans vermeniz gerektiğini söyleyebilirim. Merak edenler için aşağıya dramanın uzun tanıtım videosunu da koyuyorum 🙂 Dizinin tonunu ve atmosferini tanıtımdan tahmin edebilirsiniz.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön