Gong Yoo

Bu tatlı mı tatlı kadife adamın biyografisini yazmak için epey bekledim. Okudum, araştırdım, taa ki okuduğum bilgiler tekrar karşıma çıkana kadar. Öylesine bir bilgi ile anlatılacak bir oyuncu olduğunu düşünmediğimden, mümkün mertebe detaylı bir bilgi edinmek istedim kendisi hakkında.

Gong Yoo, gerçek adı Ji Chul Yoo olan oyuncu, 10 Temmuz 1979, Busan doğumlu. 1. 84 cm boyuna 74 kiloya sahip olan oyuncu, Kyung Hee Üniversitesi Tiyatro ve Sahne Sanatları mezunu olup, Sahne Sanatları bölümü üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

Drama projelerinde oldukça seçici olan oyuncu, kolay kolay önüne gelen bütün senaryoları kabul etmezken, kabul ettiklerinde de unutulmaz karakter performansı sergilemektedir.

İlk olarak School 4 dramasında ekran karşısına geçen oyuncu, ilk çıkışını aslında Coffee Prince kdramasındaki Hun-gyoul karakteri ile yapmıştır. Bu sürece kadar Biscuit Teacher and Star Candy gibi projelerde yer almış olsa da, ismini Coffee Prince ile drama sektörüne tanıtmıştır.

Coffee Prince dramasından sonra, oyuncu kadrosunda Suzy‘nin de bulunduğu Big draması ile sevenleriyle buluşan Gong Yoo, bir sonraki ses getiren projesi olan Goblin ile, Kore Drama sektöründeki başarısını sarsılmayacak bir noktaya getirdi.

İçerisinde yer aldığı sinema filmlerine gelecek olursak, A Man and A Woman ve Train To Busan filmleri ile de uzun metraj filmografisinde önemli performanslar sergilemiş bir oyuncudur kendisi.

Oyuncunun özel hayatına gelecek olursak; işin bu kısmı gerçekten eğlenceli çünkü Kore’de oldukça sevilen bir oyuncu olduğu kadar, magazinel hayatı da aslında bir o kadar ses getirecek cinste. Her ne kadar özel hayatına çok dikkat eden ve özen gösteren bir oyuncu olsa da Gong Yoo, ister istemez yaptığı açıklamalarla ya da yapılan yakıştırmalarla ses getiren bir geçmişe sahip.

Öncelikle özel hayatı konusunda ser verip sır vermeyen Gong Yoo‘nun adı bu zamana kadar iki isimle anılıyor. Bu iki isim de dramalarda birlikte kamera karşısına geçtiği rol partnerleri. Bunlardan ilki School 4 filminde birlikte çalıştığı Lim Soo Jung, diğeri ise Coffee Prince dramasındaki rol arkadaşı Yoon Eun Hye. Lim Soo Jung‘u bilemem ama Gong Yoo ile Yoon Eun Hye‘nin kimyası, Coffee Prince dramasında ekrandan taşıyordu. Her ne kadar saydığım isimler, duygusal ilişkiyi ajansları tarafından yalanlasa da Eun Hye ile Gong Yoo‘nun çekimler sırasında duygusal bir bağ kurduklarından hiç kuşkum yok, o sahneler kesinlikle rol değildi bence. Hatta dizi senaryosundaki onca eksikliği o ikilinin kimyasının kurtardığını düşünüyorum.

Şimdi de Gong Yoo‘nun romantik yanını inceleyelim. Geçmiş zamanda kendisi her ne kadar “Sıra dışı-farklı kadınları tercih ediyorum.” demiş olsa da son dönemde verdiği demeçlerde bu düşüncesinin değiştiğini belirtiyor aktör. “Eskiden sıra dışı farklı kadınlardan hoşlanıyordum ama şimdilerde beni neyin etkileyeceğini kestiremiyorum o nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum.” diyor. Röportajlarını okuduğumda ise gözüme ilk çarpan demeci genç yaştan itibaren bir eş ve baba olmanın hayalini kurduğunu açıklaması. Gel gelelim yine günümüzdeki demeçlerini incelediğimizde bu konuda da düşüncesinin değiştiği açıkça belli oluyor. “Evlilik düşüncesi, bir kadına hayat verme düşüncesi beni hala heyecanlandırıyor fakat üzgünüm ki bekarlık hayatına fazla alıştım.” şeklinde fikrini belirtiyor.

Bir çok kadının kendisine, canlandırdığı karakterlere aşık olduğu yöneltildiğinde ise “Mesele de bu, canlandırdığım karakterlere aşık oluyorlar, bana değil.” şeklinde mütevazi aslında bir o kadar da serzeniş dolu bir açıklama yapıyor.

Bütün bu korumacı özel hayatın yanında da açıklamadan etmiyor Gong Yoo, “Eğer bir gün hayatıma birini alma kararı verirsem kesinlikle hayranlarımın ve çevremin haberi olacaktır”. diyor.

Benim için Gong Yoo, Kore akötörleri içerisinde cidden farklı bir kategoride, ben kendisini ilk olarak Goblin dramasında izledim, ardından Coffee Prince‘ de izleyerek iki farklı karakteri nasıl yansıttığını gözlemleyebildim. Bana sorulacak olsa, kadife niteliğinde bir oyuncu derdim. Gülümsediği zaman gözlerinin içerisinde hem olgunluğu hem de çocukluğu aynı anda yansıtabiliyor. Bunun dışında mükemmel mimik kullanan bir oyuncu. İzlediğim diğer dramalardaki aktörlerle kıyasladığımda bunun kıymetini çok daha net anladım. Mizah yönü de oldukça başarılıyken, kendisinin gerçekten odayı çınlatan kocaman bir kahkahası var. Keza gözü yaşlı gördüğümüzde de etkileyecek olan bakışları.

Projeler konusunda seçici olduğu için çok fazla film ya da dramaları olduğunu söyleyemem diğer oyuncular gibi ama bir yapımda Gong Yoo ismi göründüğünde, o yapımın başarılı olduğunun belirtisini gösteriyor ondaki bu seçicilik.

Ayrıca yine son dönem verdiği röportajlardan birisinde artık biraz da dramaların perde arkasında, yapımcı koltuğunda oturmak istediğini belirtiyor.

Dramako‘nun gözünden bizim Gong Yoo‘muz bu. Şimdi buraya biraz keyiflenmeniz için tatlı mı tatlı bir Blooper videosu koyuyorum. Lee Dong-Wook ile birlikte Goblin çekimlerinde ne kadar eğlendiğini kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak (1) (2)

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 75

Gong Yoo” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön