Parasite [Film]

  • Tür: Dram, Komedi, Psikolojik, Gerilim
  • Yıl: 2019
  • Süre: 2 saat 11dk

Parazit, bu sene hakkında en çok söz ettiren filmlerden birisi. Cannes ‘da Altın Palmiye, Bafta ödüllerinde en iyi yabancı dilde film ödülünün sahibi, 6 dalda Oscar adayı bir yapım. 92. Akademi Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve Yabancı Dilde En İyi Film olmak üzere toplam 4 Oscar sahibi. Bong Joon Ho‘nun elinden çıkma, bütün ödülleri silip süpüren bu filmi sinemada görme şansına sahiptim. Kendisi haftalardır (aylardır demek lazım!) gösterimde, hal böyle olunca kalkmadan gitmeliyim diyerek kendimi sinemaya attım. Hakkında hiç bir şey bilmeden ve okumadan gitmek istedim.

Konusuna gelirsek

İki farklı statü ve sınıfa ait g.kore ailesiyle karşı karşıyayız. Birisi çok fakir ve kurnaz, hayatta kalmak için her işte çalışan ne olursa yapan tiplerden. Diğer ailemiz ise çok zengin paranın nereye aktığından bile bir haber, zengin, iyi ve saf olarak tanıtılıyor. Bizim ilk ailedeki fakir genç oğlumuzun, zengin ailenin kızına İngilizce dersi vermek için -kendisini üniversite öğrencisi göstererek- eve adım atmasıyla süreç başlıyor. Daha sonra bütün aile kendini zengin ailemizin evinde buluyor ve bu aileden geçinmeye başlıyor. Parazit ismini buradan alıyor olabilir. Olabilir diyorum çünkü film bu kadar değil günümüz toplumuna dair birçok gönderme yer alıyor yapımda.

Filme gitmeden önce duyduğum tek şey filmin ilk yarısının sıkıcı olduğu, ikinci yarıda filmin çok farklı bir kırılma yaşadığıydı. Genelde insanlar ilk yarıda çıkacak kıvama gelmişler diye duymuştum. Ancak ben bu şekilde yorumlayamayacağım.

Filmin ilk yarısı kara-komedi tadında ilerliyor. Olayların işlenebilmesi için gerekli altyapıyı hazırlıyor, aslında oldukça keyifli bir seyir sunuyor izleyiciye. İkinci yarıda ise filmin tonu değişiyor. Tamamen diyemem çünkü filmin gerilim tadı ilk yarıda izleyiciye zaten hissettirilmiş. İkinci yarıda ise psikolojik-gerilime doğru bir giriş yapıyoruz. Filmin sonu ise … Aslında kanlı diyebilirim. Bu nedenle kan görmeye dayanamam ben diyenler dikkatli olsun.

Filmin bize sunduğu diğer dünya ise mükemmel ve günlük güneşlik görünse de zengin-iyi-saf olarak tanımlanan insanların aslında nasıl yaşadıklarını ve farklı sınıflardan gelenler için ne düşündüklerini göze sokmadan hissettiriyor.

Oyunculukların hepsi gerçekten başarılıydı. Zaten kadroda Song Kang Ho, Lee Sun Kyun gibi daha bir çok veteran isim görüyoruz. Beni şaşırtan ve tekrar kendini sevdiren isim ise Park So Dam oldu. Kendisini ilk gördüğümde oldukça başarılı bir genç aktris olduğunu düşünmüştür. Cinderella and Four Knights dizisini de bu nedenle yakın takibe almış ve izlemiştim ama gerek oyunculuğundan gerek canlandırdığı karakterden memnun olmadım. Ancak Parazit filminde gerçekten çok iyi rol yapmış ve çok önemli bir karakteri üstlenmiş, kendisi hakkında görüşüm bu sefer kolay kolay değişmez. Choi Woo Shik zaten şimdiye kadar çok farklı karakterleri üstlenek başarıyla canlandırdı. Bu karakter için başkasını kolay kolay hayal edemezdim.

Park So Dam ve Choi Woo Shik

Sonuç Olarak

Film oldukça başarılı ancak bence kendinden söz ettiren iki unsur var ki bunlar; çekimler ve oyunculuklar olmalı. Filmde kullanılan çekim açıları inanılmazdı, hikaye insanların gözüne sokmadan istediği mesajları çok güzel verdi. Oyunculuklar ise parlıyordu… Vaktiniz olursa sinemada izlemelisiniz, zamanınıza değen bir yapım.

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 48

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön