Snowdrop [İlk İzlenim]

  • Bölüm sayısı: 16
  • Tür: Melodram, Dönem Dizisi, Romantik, Aksiyon
  • Kanal: JTBC
  • Yıl: 2022

JTBC‘nin uzun zamandır beklenen dizisi Snowdrop, prodüksiyon sürecinden sonra 18 Aralık 2021 cuma günü izleyici ile buluştu. Yayına %2.9 reyting ile başlayan drama, uzun bir tartışmanın da fitilini ateşledi. 1987’nin politik olaylarını gündemine taşıyan dizi, Güney Koreli bir üniversite öğrencisi ile Kuzey Koreli bir casus’u romantik olarak ilişkilendirdiği için travmayı romantize etmekle suçlandı. Peki hala yayında olan ve 7 bölümü geride bırakan Snowdrop nasıl bir drama?

Konusuna gelirsek…

Sert bir askeri politik zümre ile yönetilen Güney Kore’de 1987 yılında öğrenci ayaklanmaları yaşanmaktadır. Bu dönemde üniversite öğrencisi genç bir kız olan Eun Yeong-Ro (Kim Ji Soo) grup randevusunda Lim Soo-Ho (Jung Hae-In) adında bir genç ile tanışır. İki genç birbirinden etkilenir. Öğrenci olaylarının olduğu bir günün akşamı, Yeong-Ro yurt odasına döndüğünde Soo-Ho’yu baygın ve yaralı bir şekilde bulur. Yasak olmasına rağmen oda arkadaşlarının da yardımı ile Soo-Ho, Yeong-Ro‘nun yurdunda saklanır.

Yeong-Ro ve arkadaşları sosyalist görüşe sahip olduğu için kovalandığını düşündükleri bu gencin saklanmasına yardımcı olurlar. Bu süre zarfında Yeong-Ro ve Soo-Ho‘nun birbirlerine olan duyguları da derinleşir. Ancak Lim Soo-Ho iyileştikten sonra bütün duygularını da bırakarak ayrılır. Bu ayrılık çok kısa sürer ve Soo-Ho yurda geri dönmek zorunda kalır. Fakat bu dönüş oldukça farklı olacaktır. Çünkü Lim Soo-Ho Güney Kore istihbarat ajanlarının peşinde olduğu Kuzey Koreli bir casustur.

Romantizme Bakış…

Drama en başından beri romantik bir dizi olarak tanıtıldı. Posterler, yayınlanan fotoğraflar hep bunu destekler nitelikteydi. Hal böyle olunca insanların 1980’ler atmosferine sahip bir romantik dizi beklemeye başladı. Dizinin ilk iki bölümü bunu bize net bir şekilde hissettirdi. Bu iki gencin bakışlarından, hal ve tavırlarından birbirlerinden hoşlandıklarını anladık.

Aşk din, dil, ırk, politik ayrım gözetmeyen bir duygu. Bu nedenle nasıl olur da bu iki genç romantik duygular besler ya da iki taraf ilişkilendirilir gibi bir dram yaratmak oldukça anlamsız. Öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Özellikle ikinci bölümden sonra karakterlerin beyaz-siyah olmadığını gri olduklarını kabul edip o şekilde izlemek gerekiyor. Bunun romantik bir drama olduğu da unutmamalıyız.

Bu iki gencin duygularının onları nereye götüreceğini hep birlikte göreceğiz. Diziye politik duygularla değil de bir drama olarak kabul ederek bakmak daha doğru olur. Bu dramayı ideolojik bir karmaşaya götürmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Oyunculuklar nasıl?

Başrolleri duyunca en büyük korkum Jung Hae-In ile Kim Ji Soo‘nun uyum yakalayıp yakalayamayacağı konusu oldu. Jung Hae-In (One Spring Night, A Piece of Your Mind ) benim en sevdiğim oyunculardan biri. Kim Ji Soo (Blackpink) ise haliyle drama dünyasına daha yabancı. Ancak birinci bölümü izledikten sonra uyumu yakalamışlar diyebildim. Bence ikili arasında bir kimya var. Her ne kadar Kim Ji Soo, Jung Hae-In‘e göre daha az tecrübeli olsa da gerek kimyalarının tutması gerek Hae-In’in tecrübesi açığı kapatmış gibi geldi. Kim Ji Soo da gördüğüm kadarıyla iyi bir oyunculuk sergilemiş. Romantik dramalarda en önemli unsur başroller arasında uyumun yakalanması oluyor. Snowdrop bu başarıyı yakalamış duruyor.

Dizinin yan karakterleri de oldukça zengin ve derin oluşturulmuş. Açıkcası merak ettiğim birçok yan karakter mevcut. Zaten dizinin senaristine de baktığımızda bu çeşitliliğin boşa olmadığını anlıyoruz. Drama, Kuzey Kore’nin politik suç kampından kaçan bir suçlunun notlarından uyarlama. Senaryolaştıran isim daha önce Bridal Mask ve SKY Castle gibi yapımlardan aşina olduğumuz Yoo Hyun-Min. Bu nedenle her ne kadar dizinin ilk yarısını geride bırakmış olsak da ikinci yarının da oldukça güçlü olacağını düşünmekteyim.

Politik arkaplan…

Bu drama politik bir hiciv olarak görülebilir. Gerek Güney Kore yönetimi gerek Kuzey Kore yönetimi olsun insanlara değil, kurumların ideolojik durumlarına dair eleştiri mevcut. Bu nedenle yapılan eleştiriyi karakterler üzerine değil kurumlar ve sistem üzerine almak daha doğru olur. Dönemin Güney Koresi’nin siyasal durumu hakkında yetkin değilim, kesin bir şey diyemem. Ama daha önce de bahsettiğim gibi bu kurumlar üzerine bir eleştiri ve doğru-yanlış olarak değerlendirmek yersiz olur. Bunun bir dizi olduğunu unutmayıp o şekilde izlemek gerekiyor.

Ne kadar şans vermeliyim?

İlginç bir şekilde %2.9 reyting ile başlayıp, aldığı eleştiri dolayısıyla %1.7’ye düşen drama 7.bölüm ile %3.2’ye çıkmış. Bu da aldığı eleştiriler kadar merak da uyandırdığının kanıtı. Bölüm uzunluğu 1 saat 20dk / 1 saat 30dk kadar sürüyor. Şunu da eklemek gerekir ki, dizinin ilk yarısı kısa bir zaman dilimini uzun uzun ele alıyor. Yani uzun süreye yayılan bir durumu değil de yaşanan bir olayı detayları ile işliyor. Dizinin ikinci yarısının biraz ileriye sarabileceğini tahmin ediyorum. Umarım da öyle olur.

Dizinin ilk bölümünü izlediğinizde eğer dönem atmosferini seviyorsanız devam edersiniz diye düşünüyorum. İkinci bölümü de bitirip o şekilde karar vermeniz daha doğru olur. Ama lütfen yapılan politik eleştirilerden etkilenip, diziyi bir tarafı (Kuzey – Güney) destekleme yolunda görmeyin. Dramanın yapmak istediği bu değil. Ben şu anda herhangi bir tarafı ya da durumu desteklemeden, karakterlerin geleceklerini merak ederek takip ediyorum. Aşağıya dizinin tanıtımlarını da koyalım ^^

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön