Train … Detaylı İnceleme

Train-dramako-2
  • Bölüm sayısı: 12
  • Tür: Aksiyon, Gizem, Polisiye, Romantizm
  • Kanal: OCN
  • Yıl: 2020

OCN in 12 bölümlük polisiye gizem draması Train final verdi. Özlediğim eski OCN draması tadı aldığım için büyük bir keyifle izledim. Sonunu nasıl bağlayacaklar acaba hayal kırıklığı yaratır mı diye baya bir düşündüm. Dramayı tamamladım ve şunu söyleyebilirim, Train favori OCN dramalarım arasına girdi.

Tanıtımlarından da anlayacağımız üzere dramanın üzerinde durduğu temel konu paralel evrenler. Bu durum The King: Eternal Monarch dramasının yarattığı yeni bir akım olarak da yorumlanabilir. Bu aralar paralel evren temasını daha sık görmeye ve duymaya başlayabiliriz. Ama net bir şekilde söyleyebirim ki, Train bu konu ile çok daha iyi bir şekilde baş etmiş.

Konunun gelişimi…

Ana karakterimiz Seo Do Won ‘un (Yoon Shi Yoon) terk edilmiş bir tren istasyonunda bavullara konularak atılmış cesetler bulmasıyla olaylar başlar. Sorgulama bir seri cinayet davasına dönerken işin içine savcı Han Seo Kyung (Kyung Seo Jin) da girer. İkili gençlik dönemlerinde bir cinayet davası üzerine tanışmış ve arkadaş olmuştur. Bu dava iki gencin de babalarının ölmesi ile sonlanmış ve hala gizemini korumaktadır. Seo Do Won bu dava ile ilgili bir sırrı taşımakta ve bunu Han Seo Kyung ‘tan gizlediği için de suçluluk duymaktadır. İkilimiz bu duygularla boğuşurken, soruşturma esnasında savcı Han Seo Kyung’ un ölmesi ile işler tamamen değişir. Seo Do Won olayların gerçekleştiği bu tren istasyonunda başka bir evrene geçmenin bir yolunu bulacak ve kendi dünyasında korumayı başaramadığı Han Seo Kyung’u o dünyada kurtarmaya çalışacaktır.

train-dramako-3

Yani sevdiği kadını korumak için başka bir dünyaya geçiş yapan bir erkek karakterimiz mevcut. Bu noktada bilmemiz gereken ilk şey, her iki dünyada da aynı karakterler aynı isimlerle ve benzer mesleklere sahip olarak yaşamlarını sürdürmekteler. Bu durum karakterimizin öbür dünyaya alışması ve olaylar arası bağlantıları kurması için gereken zemini hazırlıyor. İşin kuralı bu diyelim. Olayları 12 bölümde toplayabilmek adına konulmuş bir kural gibi. Benim en çok sevdiğim nokta karakterlerin olayları çözmek için 5-6 bölüme ihtiyaç duymaması oldu. Dizide olayları zekice bağlayıp, sonuca varabilen ve duruma göre hareket edebilen karakterler var. Bu yine bölüm sayısının az olmasından kaynaklanan bir durum.

train-dramako-2

Oyunculuklar…

Yoon Shi Yoon oldukça iyi rol sergilemiş, çok beğendim. Kendisinden önce bu rol Her Private Life dramasından aşina olduğumuz Kim Jae Wok‘a gitmiş ancak o geri çevirmiş. Bence Yoon Shi Yoon bu role daha çok yakışmış. Farklı karakterleri gerçekten büyük bir başarıyla canlandırmış, öyle ki aynı kişi olduklarını bir an unuttum diyebilirim. Dizi seçimlerine baktığımızda oldukça farklı diziler ve karakterleri seçmiş olduğunu görüyoruz. Bir önceki dizilerinden Psychopath Diary bu anlamda ilgimi çekti ve izlenecekler listemde yerini aldı 🙂

Kyung Soo Jin ise daha önceki pek de parlak rollerde göremediğim bir oyuncuydu. Biraz sinir bozunu karakterleri oynadığı içindir muhtemelen kendisine pek ısındığım söylenemez. Ama buradaki role, karaktere tam oturduğunu düşündüm. Kendisini savcı Han Seo Kyung olarak daha çok sevdim ama diğer dünyadaki dedektif Han Seo Kyung olarak da iyi bir rol sergilemiş. Dedektif olduğu kısım tabi ki ekranda daha fazla ancak buna rağmen savcı karakteri çok daha sevildi. Dedektif Han biraz daha soğuk ve kendini uzak tutan bir karakter bu bağlamda kendisinin o sevmediğim yanları karaktere girmesine yardımcı olmuş olabilir. İki karakteri farklılaştırmak adına da böyle bir seçim yapmış olabilir tabi. Genel olarak beğendim.

Diğer karakterleri ve oyunculukları da dramayı tamamlama açısından oldukça başarılı buldum. Burada sadece başrollerimize yer vermekle yetindim. İzleyin ve görün derim 🙂

train-dramako-5

Müzikleri…

Ben albümlerini beğendim. Daha önce çok kez belirttiğim gibi bir drama gözüme bütün unsurlarıyla girince başarılı geliyor. Müzik de bu unsurların başında. Her iki ost da oldukça iyi olmakta birlikte various artists albümü de güzeldi. Diziye gizemli ve tempolu bir atmosfer sağlamış.

train-dramako-4

İzlemeye değer mi?

Benim gibi OCN hayranıysanız ve son zamanlarda dizi bulmakta güçlük çektiyseniz. Bu diziyi seveceğinizi tahmin ediyorum. Benim favori OCN dramaların Tunnel ve Life on Mars her iki dramada da eser miktarda romantizm bulunmakta. Bu benim zaafım da diyebiliriz. Aksiyon, gizem dizilerinde az biraz romantizm olunca benim için tadından yenmiyor. Train de böyleydi. Bize bir öpüşme sahnesi ya da diğer dizilerden alışkın olduğumuz bir romantizm sunmadı. Eğer bunları arıyorsanız size göre değil. Ancak sevgiyi, birine değer vermeyi oldukça iyi hissettirdi. Karakterlerin oyuncuların kimyası da çok iyiydi.

Paralel evren konusunu fazla deşmeden ama açık da bırakmadan işlemişler. Bu açıdan geçekten başarılı buldum. Sonu bence gayet netti ve iyiydi. Merak duygumu sonuna kadar korumamı sağladı. Olaylara hızlı bir giriş yapıldı ve sıkmadan ilerleyerek iyi bir sonuca vardı. Bu durum 12 bölümlük diziler için çok önemli, hem 12 bölüm olmalarının getirdiği bir kolaylık hem de zorluk. Farklı bir dizi izlemek isteyenler, toz pembe dünyadan sıkılanlar için tavsiye edilir 🙂

Paylaş:
Yazı oluşturuldu 52

Train … Detaylı İnceleme” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön